Nākamnedēļ atklās Šveices būvniecības izstādi
Nākamnedēļ, 4.septembrī, Rīgā tiks atklāta ceļojošā Šveices būvniecības un arhitektūras izstāde "Šveices pozīcijas: ilgtspējīgas metodes būvniecībā 33 kadros", informē Šveices vēstniecība.
Ceļojošā izstāde "Šveices pozīcijas: ilgtspējīgas metodes būvniecībā 33 kadros" ir 33 fotogrāfiju kolekcija, kas ataino Šveices būvniecības nozares galvenos objektus, kas radīti pēdējo divdesmit gadu laikā un ir saistīti ar ilgtspējīgu attīstību. Šveices arhitektūrai un inženierzinātnei ir lieliska reputācija, un tā ir augsti atpazīstama – ne tikai pateicoties to projektētāju tehnisko zināšanu kvalitātei un viņu radošumam, bet arī tāpēc, ka projektos liela uzmanība pievērsta tālejošām rūpēm par ilgtspējīgu attīstību.
Šie 33 objekti, kas izvēlēti izstādei "Šveices pozīcijas" talantīgu fotogrāfu acīm parāda pēdējos divdesmit gados radītos arhitektūras un inženiertehniskos sasniegumus. Izstāde piedāvā aplūkot inženiertehniskās metodes, materiālus, ekoloģiju un dabas aizsardzību no dažādiem skatu punktiem, vienlaikus uzsverot katra sasnieguma unikalitāti. Lai arī kādā aspektā aplūkotu šos arhitektūras objektus – tehnoloģiskā, bioloģiskā, apvidus, bioklimatiskā vai pat sociālā perspektīvā –, tiem visiem ir kopīga iezīme: tie mijiedarbojas ar vidi, kurā ir radīti.
Kas ir noteicošais faktors, lai nodarbotos ar atbildīgu arhitektūru? Pilsētvide, neskarta daba, atpūtas vieta, nomale vai lauku apvidus, vai vieta, kur cilvēki ir ceļā, – vai objekta atrašanās vieta ietekmē arhitektūras izvēles? Vai ekoloģiski materiāli vai energoefektivitāte nosaka to, kas padara būves ilgtspējīgas? Izstāde parāda, ka ilgtspējīga attīstība nav gatava formula, bet gan tāda, kas apvieno dažādas arhitektūras prakses, radot jautājumus – gan par radošumu, gan ilgtspēju.
Arhitektu biroji Šveicē, piemēram, "Herzog & de Meuron", "Buchner Bründler" un "Diener & Diener" rada, renovē vai atjauno apbūvēto vidi, rūpējoties par atbildīgu, ilgtspējīgu attīstību. Viņu projekti parāda, ka nav nekā tāda, ko nevarētu izteikt, izmantojot radošus vizuālās arhitektūras risinājumus, kas vienlaicīgi atbilst arī stingrām ekoloģiskām un ekonomiskām prasībām.
Izstādes veidotāja un kuratore ir mākslas vēsturniece Natalī Heršdorfere (Nathalie Herschdorfer). To rīko Šveices Konfederācijas Ārlietu departaments sadarbībā ar Šveices vēstniecībām visā pasaulē.
Izstādes atklāšana notiks 4.septembrī plkst. 16.00 "Xcelsior" izstāžu zālē, Raņķa dambī 1.
Izstāde būs apskatāma darbdienās no plkst.10.00 līdz 19.00.
Foto: STOCK.XCHNG.