"Newsec": Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgus potenciāls ir divi miljardi eiro

Rīga, 5.jūn., LETA. Pagājušajā gadā Baltijas valstīs noslēgto investīciju darījumu kopējā vērtība sasniedz 810 miljonus eiro, bet Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgus potenciāls, vērtējot jau radītos un radāmos jaunos nekustamo īpašumu investīciju produktus un vietējā kapitāla aktivitāti, ir vismaz divi miljardi eiro gadā, teikts starptautiskā nekustamā īpašuma konsultāciju uzņēmuma "Newsec" apskatā "Baltic Investment Outlook, 2019".

Lielāko darījumu daļu veido augstas klases birojiem un tirdzniecībai paredzēts nekustamais īpašums, palielinās globālā tirgus spēlētāju investīcijas, teikts apskatā.

Kā apgalvo "Newsec" vadītājs Latvijā Ģirts Grīnbergs, šobrīd tirgus dalībnieku un investoru uzticība Baltijas valstu nekustamo īpašumu tirgum ir augsta un nosacīti pielīdzināma Skandināvijas tirgiem. Investori, redzot Baltijas valstu radīto nekustamo īpašumu produktu ilgtspējību, izvērtējot ilgtermiņa investīciju perspektīvas, piekrīt kļūt par aktīviem Baltijas valstu nekustamā īpašuma tirgus dalībniekiem.

Eksperts apskatā piebilst, ka reģiona pievilcību palielina arī vietējo investoru aktivitāte, kas pēdējos dažos gados stimulē investīciju tirgus likviditāti. Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgus potenciāls, vērtējot jau radītos un radāmos jaunos nekustamo īpašumu investīciju produktus un vietējā kapitāla aktivitāti, ir vismaz divi miljardi eiro gadā, bet lielāka tirgus likviditāte ir būtisks nosacījums, lai pievienotos ārvalstu lielie investori, kas koncentrējas uz perspektīvu, bet augošu tirgu un ir gatavi investēt objektos, kuru vērtība sasniedz vairāk nekā 50 miljonus eiro.

Tieši jaunie ārvalstu investori Baltijas reģionā slēdz īpaši lielus darījumus, norāda "Newsec". Jaunākais investors Baltijas reģionā - Dienvidāfrikas Republikas nekustamo īpašumu uzņēmums "Nepi Rockcastle" pagājušajā gadā noslēdza lielāko viena īpašuma pirkuma darījumu, par 124,6 miljoniem eiro iegādājoties tirdzniecības centru "Ozas" Viļņā.

"Ozas" iegāde nozīmē liela starptautiska investora ienākšanu Baltijas valstu tirgū. Šādiem spēlētājiem vieta Baltijas valstīs tiešām ir - tiek attīstīti ekskluzīvi un inovatīvi darījumu un tirdzniecības centri, kuru arhitektūra un tehnoloģijas apsteidz citas Eiropas valstis. Liela ietekme uz investīciju lēmumu pieņemšanu ir šādu objektu starptautiskajiem nomniekiem. To apstiprina notikušie darījumi, tāpēc var apgalvot, ka Baltijas tirgus ir nobriedis globāliem tirgus spēlētājiem. Visticamāk tieši šie investori var paplašināt savu portfeli Baltijas valstīs," apgalvo Grīnbergs.

Apskatot pēdējo gadu investoru profilu, var izšķirt trīs Baltijas valstu investīciju tirgus attīstības posmus: pirmais - līdz 2008.gadam, kad vairāk nekā 45% investoru veidoja Ziemeļeiropas valstu kapitāls, otrais - līdz 2014.gadam, kad vairāk nekā 55% investīciju reģionā bija Baltijas valstu kapitāls, bet no 2015.gada tirgū vairāk nekā puse - 55% - ir Rietumeiropas, Ziemeļeiropas, ASV un citu reģionu investori, teikts "Newsec" apskatā.

Lai arī, kā apgalvo Grīnbergs, Baltijas valstu nekustamie īpašumi nav jaunums pasaules līmeņa investoriem, tādiem investīciju fondiem un uzņēmumiem kā "Blackstone", "W. P. Carey", "Lone Star", "Nepi Rockcastle", "Partners Group", tomēr tā ir tikai aisberga redzamā daļa - pieaugošais uzticības līmenis mudina arī citus investorus ienākt vai aktīvāk investēt Baltijas tirgū.

Pagājušajos gados Baltijas reģionam izdevies panākt augstu vietējo un Ziemeļvalstu fondu un nekustamā īpašuma investoru aktivitāti - noslēgto investīciju darījumu kopējā vērtība sasniedz 810 miljonus eiro. Latvijas darījumi veido 32%, Lietuvas - 49%, bet Igaunijas - 19% no visu Baltijas valstīs veikto investīciju summas. Aktīvākie ir spēlētāji, kas jau ilgu laiku darbojušies tirgū, - Baltijas valstīs lielākie komerciālā nekustamā īpašuma fondu pārvaldes uzņēmumi "Northern Horizon Capital", "EfTEN Capital", Zviedrijas investīciju uzņēmumi "Eastnine" un "East Capital".

"Prognozēts, ka šogad investīciju darījumiem būs vēl lielāka - viena miljarda eiro - vērtība. Cerēt uz to ļauj pagājušajos gados augušais darījumu apjoms - 2018.gadā kopējā investīciju darījumu vērtība bija par 19% lielāka nekā 2017.gadā. Iespaidīgais 2019.gada sākums jau rāda, ka tirgus saglabājas aktīvs - Zviedrijas investīciju uzņēmumam "Eastnine" iegādājoties darījumu centru Viļņā par 128,3 miljoniem eiro un vienojoties par divām citām "S7" projekta ēkām, darījums pretendē kļūt par lielāko biroju segmentā Baltijas valstu vēsturē," uzsver Grīnbergs.

Kā apgalvo eksperts, šīs darījums rāda, ka mums ir jaunas paaudzes "prime" tirgus darījumi, kas tiek slēgti ar mazāku par 6% rentabilitātes normu. Salīdzinājumam - 2013.gadā šādu projektu investīciju atdeve svārstījās ap 7,5%. Lai arī nomas ieņēmumi saglabājušies līdzīgā līmenī, kapitalizācijas normu samazināšanās dēļ vien komerciālā nekustamā īpašuma vērtība galvaspilsētās ir cēlusies par vairāk nekā 25%. Samazinājušos investīciju atdeves prognožu dēļ tiek piemērota jauna rentabilitātes norma, kas palielina nekustamā īpašuma cenu.

"Rentabilitātes samazināšanās cēlonis ir ļoti vienkāršs - uzticība nekustamā īpašuma tirgum. Divi jēdzieni "zems risks" un "projektu ilgtspējība" šodien ved investorus uz izmērāmi lielāku risku, pērkot jaunās paaudzes nekustamo īpašumu projektus Baltijas valstīs," skaidro "Newsec" vadītājs.

"Newsec" ir Ziemeļeiropas un Baltijas valstu nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmums, kas sniedz īpašniekiem, investoriem un nomniekiem daudzveidīgu konsultāciju un nekustamo īpašumu pārvaldīšanas pakalpojumus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

NIBE S sērijas siltumsūkņi – gudrākā apkures un klimata kontroles sistēma, kas domā par nākotni

NIBE S sērijas siltumsūkņi – gudrākā apkures un klimata kontroles sistēma, kas domā par nākotni

Dzīvot komfortablā, energoefektīvā un veselībai labvēlīgā mājoklī, kurā viss ir harmonijā ar cilvēka dzīvesstilu, ir daudzu sapnis. Ja agrāk gudrā māja daudziem šķita kā kaut kas fantastisks, tad šodien tā jau ir teju ikvienam pieejama opcija. Pateicoties iespējai pieslēgt lielāko daļu ikdienā izmantoto elektroiekārtu interneta tīklam, varam pilnībā kontrolēt mājā notiekošos procesus ar vienkāršas viedtālruņa aplikācijas palīdzību.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Industriālie drupinātāji un sijātāji no Terex Finlay

terex_finlay

Alfis ir oficiālais Terex Finlay industriālās tehnikas izplatītājs Baltijā. Terex Finlay ir starptautiski atzīts pārvietojamās drupināšanas, sijāšanas, mazgāšanas un pārstrādes iekārtu ražotājs. Uzņēmums piedāvā tehnisko nodrošinājumu karjeru izstrādei, celtniecībai un nojaukšanai, kā arī ieguves nozarei.

SIA "EK Sistēmas" – apgaismojums, elektromateriāli, vadības sistēmas

apgaismojums_elektromateriali_vadibas_sistemas_EK_Sistemas_SIA

Tāpat kā dienas gaismai ir milzīga nozīme mūsu spējā uztvert apkārtējo pasauli, arī mākslīgais apgaismojums spēlē fundamentālu lomu ne tikai tajā, kā uztveram vidi, bet arī kā šajā vidē uzvedamies. Apgaismojums var iedarboties kā uz cilvēka emocionālo dabu, ietekmējot garastāvokli, tā uz praktisko, veicinot vai tieši pretēji – pazeminot mūsu darba spējas un veicamo uzdevumu kvalitāti.