Par gada humānāko būvi atzīst LU Dabaszinātņu centru
Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" balvu par draudzīgu attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti saņēmusi SIA "Latvijas Valsts meži", Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) un "Rimi Latvia", bet par gada humānāko būvi atzīts Latvija Universitātes (LU) Dabaszinātņu centrs Torņakalnā.
Kā aģentūru LETA informēja apvienības pārstāve Juliana Maniševa, "Apeirona" balva tika pasniegta septiņās dažādās kategorijās, katram pateicoties par ieguldīto darbu vides pieejamības veicināšanā.
LU Dabaszinātņu centrs saņēmis Gada humānākās būves titulu kā jaunuzcelta ēka, kas atbilst visām likuma prasībām vides pieejamības jomā.
"Latvijas Valsts meži" saņēmuši pateicību par "Atbildīgu attieksmi", rūpējoties ne vien par dabu un dzīvniekiem, bet atceroties arī par pieejamu vidi cilvēkiem, veidojot ugunskura vietas, atpūtas laukumus, laivu piestātnes un apskates objektus.
CSDD pasniegta balva nominācijā "Soli priekšā" kā uzņēmumam, kura telpas un visi pakalpojumi ir ērti pieejami ikvienam, atšķirībā no daudzām citām valsts pārvaldes iestādēm.
Savukārt "Rimi Latvia" saņēma balvu par "Cilvēcisku pieeju". Kā norāda "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, "par Rimi var teikt - patiesi sociāli atbildīgs uzņēmums, par ko liecina ne vien personāla politika (vairāk nekā simts nodarbinātu cilvēku ar invaliditāti), bet arī īpašas kases cilvēkiem ar invaliditāti, grūtniecēm un māmiņām. Gan pārbūvējot esošos veikalus, gan arī būvējot jaunus, "Rimi" vienmēr konsultējas un pievērš uzmanību pieejamai videi".
Balvu par "Izturību un modrību" saņēma Rēzeknes iedzīvotājs Dainis Pīrāgs, kurš ir aktīvs sabiedriskais darbinieks un piedalās nevalstisko organizāciju aktivitātēs, turklāt ir konsultējis gandrīz visus sabiedrisko ēku projektus pilsētā, lai padarītu tās pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti.
Neliela tējnīca Rīgā "Materia" saņēma balvu par oriģinālo vides pieejamības risinājumu, vecā kokā ēkā izveidojot ar roku darbināmu pacēlāju cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Savukārt ilggadējās "Apeirons" sadarbības partneris biedrība "Babyroom" pasniedza speciālbalvu Rīgas zooloģiskajam dārzam.
Kā akcentēja Balodis, vides pieejamība nav "ekstra", bet nepieciešamība 80% iedzīvotāju - ne vien cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī senioriem un māmiņām ar bērniem. Vides pieejamība būtiski ietekmē ikdienu, tostarp iespēju būt pastāvīgiem. "Mums ir liels prieks par jau esošajiem labās prakses piemēriem, taču ceram, ka turpmākajos gados tādu kļūs arvien vairāk," atzīst Balodis.
Pilnībā un daļēji pieejamie vides objekti, tai skaitā ēdināšanas, kultūras, medicīnas, sabiedriskās iestādes, valsts un pašvaldību institūcijas, transporta pakalpojumi, ir apkopoti pirmajā vides pieejamības mobilajā aplikācijā "Mapeirons".
LETA
Foto: Edijs Pālens / LETA