Krāsas un gaismas spēles harmonija
Iekārtojot māju un piemeklējot atbilstošās krāsas katrai telpai, dizaina konsultanti iesaka ņemt vērā to, cik lielā mērā šai telpā iespīd saule, tas ir, kurā debespusē ir izvietoti telpas logi un cik lielā mērā tā ir dabīgi apgaismota.
Piemēram, telpās, kuru logi atrodas austrumu pusē, saule iespīdēs rīta pusē, tāpēc šo telpu krāsu gammai jābūt maigākai. Šīm telpām ir labi izvēlēties ziloņkaula krāsu, bēšās krāsas, kanēļkrāsu, kā arī gaiši dzeltenu krāsu.
Istabām, kuru logi atrodas rietumu pusē un kurās iespīd vakara norietošā saule, labāk ir izvēlēties svaigākas krāsas. Šai gadījumā var izmantot gaišzilos un gaiši violetos toņus, tirkīzzilo.
Otra būtiska lieta, izvēloties sienu un mēbeļu toņus, ir telpu funkcionalitāte. Tā virtuvē, pēc dizaineru tektā, nevajadzētu izvēlēties pārāk tumšas krāsas, bet dot priekšroku gaišām krāsām, kuras ne tikai radīs patīkamu gaisotni laikā, kamēr tiek gatavots ēdiens, bet arī palīdzēs samazināt elektroenerģijas patēriņu gaismai. Turpretī pārāk spilgtas krāsas varētu traucēt uztvert ēdienu garšu un smaržu.
Guļamistabās vislabāk ir izmantot ne pārāk izaicinošas krāsas, kas ir nedaudz aukstākas, bet tai pat laikā mirdzošas un spilgtas, piemēram, lillā un zilos toņus.
Vannasistabās esot jāizvairās no tumšzaļajiem toņiem, jo tie vizuāli šajā telpā jūsu ādai liks izskatīties citā tonī, nekā tā patiesībā ir. Tāpat nevajadzētu lietot spilgti sarkanas krāsas, kuras ir pārāk aktīvas tik nelielai telpai. Vannas istabu tradicionālie toņi ir gaiši zili vai balti. Šādas krāsu gammas rada tīrības un svaiguma sajūtu.
Ilze Mežniece