Smilšu šīfera jumti
Vecrīgā izplatīts pelēks dabiskais šīferis, kādu iegūst Skandināvijā. Itālijā un Ķīnā iegūst dabisko šīferi arī citās krāsā, sākot no rozā toņiem un beidzot ar zilganiem. Dabiskais šīferis ir ļoti dārgs materiāls, tāpēc mūsdienās to izmanto reti. Polimērbetons, kura tehniskās īpašības no dabiskā šīfera neatpaliek, bet atsevišķos rādītājos pat to pārspēj, bieži vien var būt laba alternatīva dabiskajam šīferim. No polimērbetona izgatavotie dabiskā šīfera atdarinājumi no īsta dabiskā šīfera ir grūti atšķirami, to var izdarīt, aplūkojot plāksnītes no neliela attāluma, bet ēkas jumts vienmēr ir attālināts novērotāja acij.
Smilšu šīferi izgatavo no videi nekaitīgām izejvielām – dabiskiem minerāliem (smiltīm), kā saistvielu izmantojot poliestera sveķus. Sagatavotais maisījums tiek liets formās, kur noteiktā temperatūrā sacietē, izveidojot izturīgas plāksnes, kas lieliski pārcieš salu, saules starojumu, agresīvu atmosfēras ietekmi un pat "skābos lietus". Tā kā smilšu šīferī praktiski nav mikroporu, uz tā neveidojas apsūnojums.
Autors: Ingars Liepiņš Raksts veidots sadarbībā ar Ripo International Ltd. smilšu šīfera tirdzniecības vadītāju Baibu Reiteri