Telpu kopšana
Telpu kopšana ir vairāku darbību kopums, kas nodrošina telpu tīrību, kārtību un uzturēšanu. Telpu kopšanā ietilpt putekļu slaucīšana, atkritumu savākšana, grīdu izsūkšana, traipu tīrīšana, logu mazgāšana u.c.
Telpu uzkopšana ir obligāta nepieciešamība, jo tādējādi vide tiek attīrīta un dezinficēta no netīrumiem un putekļu ērcītēm, kas var izraisīt alerģisku reakciju. Telpās netīrumi tiek ienesti no āra, piemēram, dubļi un smiltis, kā arī tie var rasties iekštelpās ikdienas aktivitāšu rezultātā.
Ikdienā regulāri tiek veikti pamata tīrīšanas darbi.
Atkritumu savākšana – šai darbībai paredzēti speciāli plastmasas maisi, kas pielāgoti dažādu izmēru atkritumu tvertnēm.
Putekļu slaucīšana – tā kā putekļi pārvietojas uz dažādām telpas virsmām, to noslaucīšana ir viena no galvenajām telpu uzkopšanas darbībām. Tāpat putekļi var nonākt uz mēbelēm un apģērba.
Grīdu tīrīšana – grīdu tīrīšana notiek vairākos posmos. Vispirms tiek saslaucīti vai izsūkti netīrumi. Slaucīšanai izmanto slotu, bet sūkšanai – putekļu sūcēju. Pēc tam grīdas tiek mazgātas ar ūdeni un speciāliem tīrīšanas līdzekļiem, kas ne tikai noņem netīrumus, bet arī dezinficē.
Reizēm nepieciešams veikt vairāk tīrīšanas darbu, piemēram, pēc remonta. Tāpat pāris reizes gadā parasti veic telpu ģenerāltīrīšanu, grīdas seguma vaskošanu, mitro ķīmisko tīrīšanu vai impregnēšanu (atkarībā no grīdas seguma materiāla) un logu mazgāšanu.
Tīrīšanas rezultāts atkarīgs no vairākiem faktoriem: personas, kas veic tīrīšanu un no izmantotajiem tīrīšanas piederumiem; tīrīšanas līdzekļiem un to sastāva; tīrāmās virsmas temperatūras.
Telpu tīrīšanā izmanto dažādas ierīces un piederumus, kuru izvēle atkarīga no tīrāmās virsmas. Parasti telpu kopšanā izmanto:
- putekļu sūcēju;
- lupatas putekļu slaucīšanai, virsmu tīrīšanai, spodrināšanai un mazgāšanai;
- dvieļus virsmu slaucīšanai;
- birstes un sukas virsmu tīrīšanai, mazgāšanai un beršanai;
- slotas grīdu slaucīšanai un mazgāšanai;
- sūkļus virsmu tīrīšanai un mazgāšanai;
- spaiņus;
- liekšķeres;
- gumijas cimdus un aizsargbrilles,
- atkritumu maisus u.c.
Efektīvākai telpu tīrīšanai izmanto tīrīšanas līdzekļus, kas var būt gan ar ķīmisku, gan dabīgu sastāvu. Populārāki ir ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, tomēr to izmantošanā jāievēro piesardzība, jo ķīmiskais sastāvs var būt toksisks un negatīvi ietekmēt veselību – izraisīt ādas kairinājumu un ķīmisku apdegumu, saindēšanos u.c. Izmantojot tīrīšanas līdzekļus, jāuzmanās no to tiešas saskares ar ādu. Jāvalkā cimdi un ādu nosedzošs apģērbs, tāpat arī aizsargbrilles, lai līdzeklis neiekļūtu acīs.
Pēc pielietojuma izdala:
- universālos tīrīšanas līdzekļus, kas paredzēti ūdensizturīgu virsmu tīrīšanai;
- speciālos tīrīšanas līdzekļus, kas paredzēti noteiktu virsmu tīrīšanai.
Lai nesabojātu virsmas, jāizmanto pēc sastāva piemēroti tīrīšanas līdzekļi. Skābes var sabojāt kaļķakmeni, metālu, emalju un māla glazūru, savukārt bāzes var sabojāt lakotu virsmu, linoleju un pulētu akmens virsmu. Speciālos tīrīšanas līdzekļus var izmantot tikai tām virsmām, kas norādītas uz etiķetes un lietošanas instrukcijā, citādi var sabojāt virsmas, kam līdzeklis nav paredzēts.
Telpu kopšanu var veikt pats vai uzkopšanas uzņēmums. Parasti šādi uzņēmumi tiek nolīgti biroju un sabiedrisko ēku uzkopšanai, kā arī sarežģītu tīrīšanas darbu veikšanai privātpersonām.