abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Veranda, kur veseļoties : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Veranda, kur veseļoties

Veranda, kur veseļoties
{ABC_CITATION TEXT=[Ventspils slimnīcas kompleksa pārbūve un jaunā ēka Ventspilī, Inženieru ielā 60. Pasūtītājs – pašvaldības SIA "Ventspils slimnīca". Projekta autori – Ināra Kārkliņa, Bonija Lasmane, Juris Križanovskis, arhitektūras birojs "Forma", piedaloties Elīna Frankevica, Ieva Vindele, Velga Orlova, Madara Plāciņa, Elena Melzobe, Kārlis Kozlovskis, Māra Ābele, labiekārtošana – Ināra Kārkliņa, Māris Kārkliņš un Bonija Lasmane. Būvkonstrukcijas – SIA "Jensen Consult un Arhis inženieri". Galvenais būvuzņēmējs – AS "Venceb ", AS "Arbo", grīdas segumi – salons "Objekts" (linolejs Gerflor). Projekts – 2003.-2009.gads. Būvniecība – 2005.-2007. gads.] Ventspils slimnīcas pārbūves projekts, kas ietvēra rekonstrukciju un jaunu apjomu, ir guvis atzinību vietējā un starptautiskā mērogā. Latvijas Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" konkursā "Zelta kruķis 2007" slimnīca saņēma galveno balvu, bet Starptautiskās arhitektu savienības (UIA) XXIII kongresā un UIA XXIV asamblejā Turīnā 2008. gadā arhitektūras biroja "Forma" arhitekti Ināra Kārkliņa, Bonija Lasmane, Juris Križanovskis un Māris Kārkliņš ieguva UIA II Reģiona galveno balvu par izcilu vides dizaina kvalitāti un vides pieejamību.
Labākā varianta meklējumos tika analizēta esošā pilsētbūvnieciskā situācija, ēkas plānojuma efektivitāte, būvizmaksas un meklēts kompromiss. Ināra Kārkliņa, biroja "Forma" vadītāja: "Ventspils slimnīcas kompleksa pārbūves risinājums atspoguļo projekta autoru vēlēšanos veidot vidi, kas palīdz cilvēkiem atveseļoties. Lai uzturēšanās slimnīcā saistītos ne tikai ar ārstēšanos medicīnas personāla uzraudzībā, bet arī ar pozitīvu noskaņu un mājas atmosfēru." Slimnīcai noskaņu piešķir jaunbūves arhitektoniskais tēls. Četru stāvu apjoms atgādina lielu verandu, saskanīgu ar apkārtējo piejūras vasaras māju apbūvi. Prasības, ko izvirzīja apkārtnes konteksts un daudzfunkcionālais uzdevums, vienā risinājumā nebija vieglu roku apvienojamas. Racionāli un emocionāli izsvērtu rezultātu līdzēja iegūt Ināras Kārkliņas pieredze, gadu strādājot vienā no lielākajiem ASV arhitektu birojiem "Burt Hill Kossar Rittelmann Associates", kurš specializējies medicīnas iestāžu projektu izstrādē.
Filozofija par mājas gaisotnes radīšanu medicīnas iestādēs nāk no ASV. Konceptu, neapšaubāmi, būtu derīgi izspēlēt visās Latvijas medicīnas iestādēs, taču pagaidām tas vairāk vērojams privātajās klīnikās. Pateicoties placebo efektam, atveseļošanās mājas atmosfērā notiek veiksmīgāk un ātrāk nekā nomācošā un bezpersoniskā vidē. ASV ārstniecības iestādes tiek rekonstruētas ik pēc 3–4 gadiem – tajās tiek ieviestas arvien jaunas tehnoloģijas un veidots aktuālajām modes tendencēm atbilstošs interjers. Katras slimnīcas personālam ir savas tradīcijas un sava komunikācija, un tā projekta izstrādes gaitā obligāti jāņem vērā, tāpēc Amerikā tipveida risinājumi ārstniecības iestādēm nepastāv. Ventspils slimnīcai sadarbības partneris ir slimnīca Zviedrijā, un dažas klātienē noskatītas idejas atceļoja arī no turienes. Tiesa, ne visas bija iespējams iedzīvināt. Piemēram, caurspīdīga stikla durvis māsu kabinetam, kas Zviedrijā ir pati par sevi saprotama lieta, Latvijas personālam šķita nepieņemamas. Ventspils slimnīcas personāla un arhitektes diskusiju rezultātā tika rasts kompromiss un izgatavotas durvis ar matētu stiklojumu. Ventspils slimnīcas komplekss atrodas pilsētas dienvidu daļā uz pašvaldībai piederoša zemesgabala – kvartālā, ko ierobežo Inženieru, Vasarnīcu un Pētera iela. Jaunbūve izvietota paralēli Vasarnīcu ielai, un tās mērķis bija apvienot slimnīcu vienā kompleksā, jo pirms tam vairākas nodaļas bija izvietotas citās pilsētas vietās. Līdz ar jauno korpusu noformējies labiekārtots iekšējais pagalms. Perspektīvā apbūve ietver patoloģiskās anatomijas nodaļu un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ēku ar stāvlaukumu ātrās palīdzības automašīnām.

Projektējot tika atrasta labāka saistība starp uzņemšanu un atsevišķām nodaļām. Iepriekš funkcionēja diezgan neveiksmīgs tīkls – bija vairākas ieejas, un cilvēkus tas bieži mulsināja. Jaunais korpuss pirmā stāva līmenī ir caurstaigājams un līdz ar to pilda galvenā komunikācijas mezgla funkciju ar izeju uz nodaļām, uzņemšanu un pagalmu. Jauno korpusu un uzņemšanas nodaļu savieno koridors ar pandusu, kas atvieglo slimnieku nogādāšanu nodaļās. Labi pamanāma ir stiklotā pirmā stāva izbūve ieejas daļā, ko izceļ jumta pārkare. Piebraukšanas daļa ir paplašināta, un izveidota slēgta halle ātrās palīdzības mašīnām – tas no laika apstākļu ietekmes pasargā gan personālu, gan slimniekus. Ievērojot konkursa noteikumu – četrstāvīgo jaunbūvi veidot pēc iespējas zemāku un fasādes apdarē izmantot koku –, tās mērogs ir cilvēcisks un saprotams. Ēkai ir vizuāli viegla jumta daļa ar paplatu pārkari, kas balstīta uz masīvkoka konsolēm. Lai slimnīcu integrētu piejūras vasarnīcu mērogā, apjomam pievienota neliela vienstāvīga piebūve ar transformējamu konferenču telpu, bibliotēku, lasītavu un kafejnīcu. Abus apjomus saista stiklots gaitenis. Dizainiskais pietuvinājums verandu stilistikai atrisināts ar fasādes rūtojumu dažādu lielumu laukumos, koka faktūras dominanti un toņu gammu. Verandas stila tēma turpināta arī iekštelpās, radot tur mājīgumu un pozitīvas noskaņas, kas sekmē atveseļošanos. Grīdas segumam izmantots austa lupatu paklāja motīvs – par laimi, izdevās atrast linoleju ar atbilstošu rakstu! Palātas un koplietošanas telpas apdarītas ar īstu koku vai koka faktūras laminātu; spilgta griestu apgaismojuma vietā izvēlētas slīdošās gaismas. Gaiteņu sienu apdarei izmantoti aizsargpaneļi divos augstumos – lai, pārvadājot slimniekus un aparatūru, netiktu bojātas sienas. Garajos gaiteņos akcentējot māsu posteņu vietas, veidots atšķirīgs grīdas seguma dizains un virs tiem pazemināti griesti.
Slimnīca nav tikai funkcija, slimnīca ir arī estētiska vide, tāpēc ir padomāts par aprīkojuma integrāciju interjerā, piemēram, skābekļa caurulītes paslēptas aiz dekoratīvas koka līstes. Palātas izvietotas ar skatu uz dienvidaustrumiem, un tas garantē dienas gaismu pietiekamā apjomā. Savukārt procedūru kabineti iekārtoti gaiteņa pretējā puse ar skatu uz ziemeļrietumiem. Neviena detaļa plānojumā un apdarē nav tapusi ar pašmērķi, ikvienam sīkumam ir loģiski un skaidri definēta argumentācija. Uzskaitot veiksmīgos risinājumus, jāpiemin arī konsekventa vides pieejamība – visos ieejas mezglos un komunikāciju gaiteņos izbūvēti pandusi, divi slimnīcas lifti, palātu durvis ir divdaļīgas: viena daļa ir standarta platuma, otra – uz pusi mazāka, un to atver gadījumos, kad slimnieks jāved uz procedūrām. Jaunajā korpusā un uzņemšanā ir automatizētas dubultas ieejas durvis. Visos stāvos ir invalīdu tualete. Grīdas segumā ir iestrādāti akcenti, kas uzsver noteiktu funkcionālo zonu un palīdz orientēties vājredzīgiem pacientiem. Viens no faktoriem, kas demonstrē arhitektu sociālo atbildību, ir labā griba. Otrs būtisks nosacījums ir kontrole būvniecības laikā, lai veiksmīgās idejas nepaliktu tikai uz papīra, jo jebkuru risinājumu iespējams izpildīt dažādi. Un ļoti nozīmīga ir labo un veiksmīgo realizāciju popularizēšana. Jo pastāv arī neveiksmīgi piemēri, kad griba bijusi gana laba, bet panduss izbūvēts pārāk stāvs un iecerēto funkciju neveic – ar ratiņiem pa tādu uzbraukt nav iespējams… taču šo objektu nosaukumi pagaidām lai paliek aiz kadra.
Teksts AGRITA LŪSE, Mākslas vēsturniece FOTO INDRIĶIS STŪRMANIS Latvijas Architektūra, burtnīca Nr. 85
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.