Labdien!
Vai ir kaut kādi LR normatīvie akti, kuri nosaka prasības cauruļvadu izolācijai daudzdzīvokļu mājās pagrabā? Interesē kā aukstā tā arī karstā ūdens,apkures un kanalizācijas cauruļvadu skaņu un siltuma izolācijas ierīkošanas noteikumi.
Jau iepriekš paldies par atbildi!
Atbild: Andrejs G,Labdien! Tāda vienota likuma par visu cauruļu izolāciju nav. Ir dažādi LVS, kuru pielietošana nav obligāta līdz brīdim, kamēr likumā nav ierakstīts, ka tas jālieto. Ir atsevišķos būvnormatīvos, piem. LBN 221-98 "Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija", minēti punkti kur jālieto pretkondensāta, kur siltumizolācija. Līdzīgi arī citos speciālajos LBN. Pret troksni izolācija uz caurulēm gan būs maz efektīva. Iesaku lietot meklētāju iekš likumi.lv un frāzes meklētāju internetpārlūkā....
Esam pierīgā klusā teritorijā uzbūvējuši māju, taču vēlamies parūpēties par savu drošību pēc iespējas labāk. Sakiet, lūdzu, kādu žogu vislabāk uzstādīt, lai tas būtu gana drošs un nebūtu lielas izmaksas?
Atbild: Viesturs PeniķisLabdien! Samērā drošs žogs un ar samērojamām izmaksām būtu metāla paneļu žogs. Tam augšmalā ir asumi, kas apgrūtina pārrāpšanos un stabus var izvēlēties ar speciāliem stiprinājumiem, kas apgrūtina paneļu patvaļīgu noņemšanu....Atbild: Otis Vanags Sia "Laba Sēta" Valdes priekšsēdētājsLabdien! Lētākais risinājums, protams, ir sieta žogs, bet to grūti nosaukt par gana drošu, tāpēc to varbūt varētu izmantot starp kaimiņiem un aiz mājas. Ja runājam par sētas fasādes daļu - tai tomēr vajadzētu izskatīties nopietnākai, kā ne kā sēta - Mājas vizītkarte. 1.Variants - 3D paneļu žogs ar metāla stabiņiem arī izskatīsies gana pārliecinošs un akurāts (ar norunu, ka izvēlēts kvalitatīvs materiāls un kvalitatīvi uzmontēts), bet aiz tā gan būs grūti noslēpties. 2.Variants -(Dārgāks), protams, ir...
Ceļam jaunbūvi no gāzbetona. Interesējos par iekšējo apdari. Kādu materiālu labāk izvēlēties? Kurš kalpos ilgāk, būs siltāks un kvalitatīvāks?
Atbild: Arvo Biķernieks, namdarisLabdien! Iekšsienas ieteiktu apmest. Var izmantot, piemēram, Knauf MP apmetumu....
Labdien!
Mājai ir vairāk kā 85 gadi. Celta guļbūvē,90m2, pamati stāv uz laukakmeņiem! Māja ir atbrīvota un neviens nedzīvo.
Domāju atjaunot. Sāku protams ar grīdām! Atlaužot vecās grīdas secinājām, ka zeme piedzīta līdz dēļiem.
Izteikti pa perimetru gar pamatu malu.
Zemi izvedām un tikām līdz mālainai zemei.
Tas ir aptuveni 15-20 cm no pamatu augšējās malas!
Atrakām arī malu gar pamatiem iekšpusē apmēram 70cm dziļumā un 25cm platumā. Pamati ir apmēram 70-80cm dziļi.
Par cik pamati ir no laukakmeņiem, šī mala nepavisam nav līdzena. Pamatus atrokot no ārpuses - pamati ir līdzeni un blīvi.
Pamati izskatās vienkāršs akmeņu krāvums. Kaļķi vai kaut ko tamlīdzīgu no iekšpuses neredz. Pamatu stūros ir lieli akmeņi!
Mājas apakšējam vainagam atsevišķās vietās ir bojāts apakšējais baļķis, jo virs pamata no ārpuses ir tikusi zeme klāt.
Domājam nomainīt visu apakšējo baļķi pret keramzīta blokiem. Vienai no īsākajām sienām jau to veicām. Lai turpmāk nebūtu nekādu problēmu ar apakšējo vainagu.
Plānojam betonēt grīdu, bet pirms tam domājam piebetonēt iekšejo pamatu malu pa visu perimetru.
Lai ir līdzena pirms tiek betonēta grīda pa visu māju. Lai pamati ir taisni.
Vēlētos uzzināt, kā labāk rīkoties ar šiem pamatiem no iekšpuses. Vai betonēt 70cm dziļumā un 20cm platumā šo pamatu malu? Vai varbūt nevajag tik dziļi un plati?
Vai šī betonēšana stiprinās pamatus un vai tas ir nepieciešams?
Vai pamatus būtu ieteicams no ārpuses arī piebetonēt un siltināt?
Kādu jūs iesakiet grīdas pīrāgu?! Ar grunts ūdeņiem nav problēmas un lielas slodzes arī nebūs.Grīdas ir plānotas siltās.
Vai grīdas augšējai malai sabetonējot ir jābūt līdz ar pamatu malai vai arī var būt augstāka? Ar to es domāju līdz keramzīta blokam, kurš būs pirmā baļķa vietā.
Kā jūs iesakāt?
Darbus veicam paši. Grīdu betonēšanu domājam uzticēt firmai. Grīda domāta no sausā betona.
Paldies jau iepriekš!
Atbild: Aivars Mauriņš, būvinženieris, ekspertsLabdien! Izlasot jūsu jautājumu, varu atbildēt sekojoši: 1. Bez šaubām esošā grīda būtu jādemontē, jo tā izbūvēta nepareizi. Mālaina zeme ir labs hidroizolators, tāpēc tālāk arī nevajadzētu rakt ārā. 2. Spriežot pēc atrakuma rezultātiem un secinājumiem, esošie laukakmeņu krāvuma pamati ir par sekliem un tās platums ir par mazu, it sevišķi ja pamatnē ir mālaina (plastiska) grunts. Doma par pamata pastiprināšanu ir pareiza, bet šādi jūs nepastirināsiet, bet tikai veidosiet paplašinājumu bez kopējā...
Labdien!
Interesējos par mājas būvniecību un esmu uzgājis SIP paneļus. Lasot par šo materiālu, liekas neticami šī materiāla energoefektivitātes un skaņas izolācijas rādītāji. Pastāstiet, lūdzu, ko vairāk par šiem SIP paneļiem no būvfizikas viedokļa. Domāju, ka šis jautājums interesē daudzus.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! SIP paneļi ir siltumizolācijas paneļi, kuri pamatā sastāv no putupolistirola, kas no abām pusēm iekļauts skaidplātņu OSB tipa plātnēs. Tam ir ļoti laba konstrukcija, kura praktiski neko nelaiž iekšā, bet arī neko nelaiž ārā. Izejot no būvfizikas viedokļa, ideāla konstrukcija. Izejot no praktiskā viedokļa, galīgi nederīga konstrukcija, jo telpā tiek ražots siltums, mitrums un ir nepieciešams, lai šis siltums kustētos un izdalītos, lai nebūtu uz vietas pārsātināts. Ja tiks dzīvots hermētiski...
Labdien!
Vēlamies no ārpuses siltināt un ar vagondēli apšūt 1932. gadā celtu koka māju (stāvbūvi). Kā pariezi veidot siltināmo "pīrāgu", ja siltināšanai izmantosim akmens vati (100mm)? Kā pēc tam veikt iekštelpu siltināšanu, ja tāda ir nepieciešama?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Tieši uz koka virsū ir jāliek akmens vate, tā ir pareiza izvēle. Šajā gadījumā nevis cieta akmens vate, bet elastīga. Virs tās vēja barjera – difūzijas plēve, tad ir gaisa slānis, caur kuru notiks ventilēšana un apšuves delīts, tā saucamais vagondēlis. Ja liekas, ka ir nepietiekošs siltums, tad nākošajā sezonā iesaku iekšpusi siltināt ar mīkstām kokšķiedru plāksnēm, teiksim 2,5cm biezām....
Labdien!
Mājas piebūvē paredzēta vannasistaba. Tajā ieliets betona cementa pamats, kas sastāv no smilts slāņa, putuplasta 5cm, plēves, armēta betona 7-10 cm. Uz tā veidota 22 cm bieza koka karkasa siena. Tā apšūta ar dēļiem, iekšpusē reģipsis, tas tiks flīzēts. Grīda jau noflīzēta. Gar sienas ārējo perimetru uz flīzēm parādījies izsvīdums, lauzt ārā negribētos. Kā novērst radušos problēmu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Šādas kļūdas ļoti bieži tiek pieļautas. Diemžēl ir vai nu jālauž grīda vai arī nedaudz jāsašaurina vannasistaba un jāpaplašina siena. Izeja – pie nosauktās konstrukcijas jānoiet vēl uz priekšu uz istabas pusi 5 cm. Veidojas 5 cm gaisa josla un jāveido viegla siena no metāla profiliem. Sienu jāapšuj ar riģipsi un jāflīzē. Tukšo gaiso spraugu pieslēdzam pie mājas ventilācijas cukas vai arī, ja tā vāji funkcionē, tad jāliek klāt ventilatoru, kas darbojas uz mitruma sensoriem....
Labdien!
Mājai vairāk kā 70 gadu. Celta guļbūvē, pamati stāv uz akmeņiem, ārpusē apšūta ar dēļiem. Iekšpusē padomju laika reģipsis. Kā labāk siltināt, lai māja būtu silta, nepūtu un arī izmaksas nebūtu pārāk dārgas?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Praktiski ir divi varianti – vai nu siltināt no ārpuses – virsū jāuzliek akmens vate, pietiekošā daudzumā un vēlreiz jāapšuj ar dēļiem, vai, ja nav vēlmes pieķerties no ārpuses – var ķerties klāt pie koka siltumizolācijas produktiem – mīkstām kokšķiedru plātnēm, ekovates un jāveido iekšpusē biezu siltinājuma kārtu....
Labdien!
Mājai jāsiltina pamati. Pamati ir tukši, ar ventilācijas kanāliem katrā sienā, pamatu augstums virs zemes ~ 40cm.
1) Vai ventilācijas kanāli jāatstāj vaļā visu gadu, vai tos sezonāli var atvērt un aizvērt?
2) Cik dziļi zem zemes līmeņa būtu jāsiltina? Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Visulaiku atstājot ventilācijas kanālu vaļā, tiek pastiprināta gaisa plūsma zem ēkas grīdas konstrukcijas, pastiprināti tiek vilkts ārā siltums no mājas. Ziemā daļēji vai pat pilnīgi uz mēnesi tie jāver ciet. Šādi pamati nav jāsiltina, tas ir pilnīgi veltīgi. Būtu ieteicams siltināt grīdas konstrukciju no aukstās puses, ja tur var piekļūt klāt vai arī siltināt grīdas konstrukciju no iekšpuses. Vispareizākais būtu – aizvērt visus ventilācijas kanālus ciet un visu šo tukšo vietu piebērt ar...
Labdien!
Mēs pēckara mājas 1.stāva dzīvoklī nolēmām mainīt koka grīdu, kas bija ieliekusies, jo senu cauruļu plīsuma rezultātā bija izkustināti grīdas balstu stabiņi. Demontējot grīdas dēļus, atklājās, ka gar mājas ārējo pamatu sienu iet šahta, kurā ir visas ēkas apkures siltumtrases caurules. Pie reizes nomainījām arī tās, šahtas grīdā ieklājot plēvi un izliekot bruģi, jo pirms tam tās atradās uz zemes un vietām bija atbalstītas uz kāda ķieģeļa. Šahtas iekšējā mala bija mūrēta no ķieģeļiem (ārējā ir ēkas pamats), ko nācās nojaukt, jo neturējās vairs kopā - tā arī bija mūrēta uz zemes. Izlēmām, ka liesim betona grīdu, bet nezinām, kā pareizi atjaunot šahtas iekšējo sienu. Vai varam to mūrēt uz ieliktās bruģa grīdiņas? Šahtas augstums būs kādi 3 ķieģeļi. Tad uzmūrētās šahtas sienas vienā pusē ir šahta ar caurulēm, bet otrā paliek zeme, virs kuras plānojam bērt 5 cm smilti un 5 cm betonu. Vai šahtas uzmūrētā sieniņa turēsies?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Es domāju, ka turēsies. Slodze nav tik liela. Tā nav šahta, bet varētu teikt – tekne. Jums daudz kas jau ir izdarīts, ja vēl caurulēm virsū vai starp caurulēm iebērtu keramzītu, vispār būtu skaidrs, ka neveidosies sasalumi un arī siltuma zudumu nebūs....
Labdien!
Apnicis katru gadu gadāt malku, gribētos pāriet uz granulām. Māja ir 120 m2, pa šo ziemu tika nokurināti 18 m3 malkas, kuri izmaksāja 550 eur + pats skaldīju. Cik lietderīgi būtu uzstādīt granulu degli uz Viadrus U22 5 sekciju katlu? Kādu ražotāju un cik kw jaudu jāizvēlas? Kādas būs izmaksas uzstādot un cik granulu vajadzēs?
Atbild: Andrejs G,Labdien! 18 m3 malkas uz 120 m2 ir diezgan daudz, kas liecina par vāji izolētu māju vai par slapju malku ar mazu siltumspēju. Ja pieņemam, ka ir vāji siltināta māja, tad granulas uz sezonu izmaksās ap 2000 - 3000 eur, ja pieņemam, ka švaka malka, tad iespējams var izvilkt ar 2x mazāku summu. Katla pārbūve, ja ražotājs to nav paredzējis, no malkas uz granulu nav iesakāma. Degļa jauda atkal atkarīga no mājas siltināšanas....
Labdien!
Kādus celtniecības blokus un siltumizolācijas materiālus labāk izmantot alerģiskiem cilvēkiem?
Paldies!
Atbild: SIA "Sakret" Pārdošanas projektu vadītājs Ingus PumpursLabdien! Lieli ierobežojumi bloku vai siltumizolācijas materiāla izvēlē noteikti nav. Vairāk būtu jāsaprot vai celtniecības laikā radušies putekļi Jums neizraisa kādas alerģiskas reakcijas. Lielākoties šo grupu materiāli ir salīdzinoši dabīgi. Svarīgi būtu saprast no kā īsti ir alerģija - ja tā ir no putekļiem, tad būvniecības procesā vajadzētu izvairīties no laika pavadīšanas būvlaukumā. No siltumizolācijas materiāliem par dabīgu grūti ir nosaukt polistirola loksnes, bet no tā alerģiska...
Labdien!
Jautajums par drošinātājiem dzīvoklim.
Daudzdzīvokļu namā (padomju laiku), tiek veikti elektroinstalācijas remontdarbi. To rezultātā man noņēma drošinātāju no nulles vada. Elektriķis apgalvo, ka uz nulles vada kategoriski nedrīkst likt drošinātaju. Vai tā ir taisnība?
Atbild: Aleksandrs SuhihsLabdien! Tā ir taisnība, nulles vadam jabūt cieši pievienotam sadalnē nulles klemmai, nevis caur drošinātāju, jo ar drošinātāju pastāv risks, ka nulles vads nebūs savienots ar sadalnes nulles klemmu, un tā dēļ var rasties, ka rozetē 230V vietā būs 400V spriegums jeb sprieguma vispār nebūs. Tas ir bīstami....
Labdien!
Kā novērst logu svīšanu telpās? Logi mainīti pirms apmēram divpadsmit gadiem. Tiem mazinājusies skaņas izolācija, logi palikušu daudz "skaļāki". Ir restītes (ventilācija) no istabas uz istabu (netālu no griestiem), bet logi no rītiem tāpat "nosvīduši" tā, ka pa palodzi līst lejā un arī logu ailes apakšas pelē. Kāpēc tā un kā rīkoties?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Pirmkārt, restītes ir jāierīko tieši logā. Var izvēlēties ventilācijas restītes Aereco, iestrādājamas augšējā rāmja daļā, automātiski regulē gaisa padevi....
Labdien!
Vēlos nomainīt plastmasas saidinga apdari divstāvu mājas fasādei pret kaut ko izskatīgāku un modernāku. Izskata ziņā labprāt izvēlētos koka apdares dēļus, bet drusku baidos par ilgmūžību un nepieciešamību ik pa dažiem gadiem pārkrāsot. Arī cena augsta. Vai jūs varat ieteikt modernu un izskatīgu apdares veidu, kas ilgi kalpotu un cenā būtu lētāks kā koka apdare?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jāsaka, ka koks savās īpašībās ir nepārspējams. Koks ir kārtīgi jākopj, nav ne mazāko šaubu. Tomēr vajadzētu padomāt. Ja liksiet labu kokmateriālu un pareizi to piesūcināsiet ar lineļļu un krāsosiet ar lineļļas bāzes krāsām, tad tas kalpos ilgi bez papildu apstrādes. Ik pēc trīs gadiem nepieciešams apstrādāt ar Vincents „Hidrofobu”, lai vēl labāk pasargātu. Koka vietā ieteiktu kokskaidu cementa plātnes un cementa šķiedru plāksnes, kas ir stipri dārgs materiāls....
Labdien!
Kā siltināt verandu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Šeit ir absolūti tādi paši likumi kā pie jebkurām norobežojošām konstrukcijām. Šajā gadījumā tas noteikti ir koks. Ja gribam to siltināt, tad nekādā gadījumā nedrīkst to siltināt ar neelpojošu materiālu, tā jāsiltina ar koku saturošu produkciju – mīkstām kokšķiedru plāksnēm un ekovati....
Labdien!
Plānoju izbūvēt bēniņistabu. Vai sienai, kura atradīsies ar distanci no ārsienas būtu pareizs šāds pīrāgs? Vertikāla koka konstrukcija pildīta ar zāģskaidu kaļķa maisījumu, uz iekšpusi 12 mm saplāksnis, pie tā 50 mm fibrolīts un apmetums?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Konstrukcija ir laba, pareizi izdomāta. Taču teorētiski pareiza siltināšana bēniņu istabai ir tad, ja siltināta tiek slīpā daļa – ar āru saistītā jumta daļa. Vertikālai koka daļai, kura atdala istabu, pietiktu ar minimālu siltinājumu....
Labdien!
Izlīmēju pirms 8 gadiem griestus ar putu polistirola dekoratīvajām plāksnēm, tagad tie ir palikuši tumši. Negribas plēst nost. Varbūt ir kāda krāsa vai kas tai līdzīgs? Ar ko nokrāsot, lai ir atkal balti?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jāņem Vincents Polyline universālo līmi Super un jāsajauc to ar cementu attiecībā 1:2. Tad ar šādu tepi var nopindzelēt visu virsmu. Tad var to krāsot....
Labdien!
Kā pareizi līmēt mozaīkas flīzes uz sienas?
Mozaīkas flīzes kombinēju ar sienas flīzēm, tāpēc nav iespējama pavisam plāna flīžu līmes kārta. Mozaīkas flīzes 20x20cm sasēžas par 5mm uz flīzi un nesanāk vienā līnija ar sienas flīzēm. Vai ir kāds materiāls, ko uzlīmē uz flīzes, lai saturētu to un būtu vieglāk pielīmēt? Patreiz man mozaīkas kvadrātiņi sastumjas kopā un paliek bez šuvēm. Kā pareizi rīkoties?
Paldies!
Atbild: Kaspars Dzeguze, būvinženierisLabdien! Ja es pareizi saprotu Jūsu problēmu, tad Jums vajag flīžu līmi ar nenoslīdēšanas efektu ADESILEX P10, kas ir paredzēta mozaīkas flīžu pielīmēšanai.Izmantojot šo līmi, Jums nevajadzēs flīžu krustiņus, bet ja Jums ir mozaīka 2x2cm, tad otrreiz uzlīmēt atpakaļ, pēc manas pieredzes, ir ļoti grūti. Tehnisko lapu atradīsiet: http://www.velvemst.lv/uploads/adesilex_p10.pdf Zonu, kur ir mozaīkas flīzes, ja ir ģipša pamatne, vajag gruntēt ar PRIMER G tad ar ADESILEX P10 flīžu līmi vajag...
Labdien!
Māja celta no gāzbetona, no ārpuses putuplasts, no iekšas rīģipsis. Dzīvojam pirmo ziemu. Kāpēc istabas stūros gar grīdu parādās mitrums?
Paldies!
Atbild: Ilze Dimdiņa, "Indutek LV", SIALabdien! Aprakstītā situācija liecina, ka pazeminātās temperatūras dēļ uz konstrukcijām veidojas kondensāts, kura izcelsmes iemesli var būt dažādi: - nepietiekami izolētas konstrukciju salaiduma vietas, nav novērsti termiskie tilti - cēlonis var būt projekta mezgla risinājumā, izmantotajos materiālos, būvdarbu izpildes kvalitātē; - papildus mitruma avots jaunbūvēs pirmajos gados telpās var būt paaugstināts mitrums dēļ būvmateriālu un saistvielu žūšanas procesa, kas prasa palielinātu apkures...
Labdien!
Divstāvu māja, būvēta no dažādiem materiāliem. Gāzbetons, šur tur ķieģelis un koka izbūves 2.stāvā. Pirms 18 gadiem ārsienas tika nosiltinātas ar 5 vai 10 cm biezu ruļļveida Paroc vati. Ja nekļūdos, tika uzlikta arī vēja barjera. Apdare - saidings uz koka līstēm. Tagad gribu papildus siltināt un taisīt jaunu apdari, visdrīzāk koka apdares dēļi. Kādi būtu ieteicamie slāņi pa virsu vecajam siltinājumam?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Ir jāpārbauda divas sekojošas lietas. Pirmkārt, vai vēja plēve ir bijusi vai tās ir tikai domas. Papildinot siltumizolāciju, es ieteiktu nelietot vairāk ruļļveida siltumizolācijas materiālu, labāk plākšņveida siltumizolācijas materiālu. Un to izlīdzināt ar īpaša dībeļa palīdzību. Nepieciešams saglabāt gaisa spraugu starp vēja plēvi. Tas nozīmē, ka papildu jāliek plākšņveida siltumizolācijas materiāls. Pēc tam virsū obligāti klāj difūzijas plēvi, kas viscaur ļauj elpošanu un minimums 3 cm...
Labdien!
Vēlētos zināt, kā aizmūrēt pagrabā no iekšas apmēram 30x40 lielu lodziņu, ja pa apakšu viegli sūcas ūdens? Bet ārā slapja zeme.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Ja atļauj vizuālais skatījums, no ārpuses šo atveres vietu, iesākt no grunts līmeņa, varbūt pat zemāk, nepieciešams noklāt ar telpisku ģeomembrānu, ar pumpiņām pret sienu, pret aizmūrēto vietu. Tur veidojas ventilējoša kārta, kurai cauri ūdens netiek. No iekšpuses var aizmūrēt ar ķieģeļiem vai siltumizolācijas materiālu – putpolistirola materiāls....
Labdien!
Āra atklātā terase ir noklāta ar flīzēm. Ziemas laikā, it īpaši aukstā laikā, flīzes kļūst slidenas un staigāšana pa tām ir apgrūtināta, pat bīstama. Kādi paņēmieni (mehāniski, tehnoloģiski u.tt.) ļautu novērst flīžu slīdamību?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Var izmantot sezonālus, uzlīmējamus materiālus. Būvmateriālu veikalos pārdošanā ir īpašas lentes, kuras ir līmējamas visā laukumā vai līmējamas atsevišķi – ik pa gabaliņam izveidoti uzlīmējumi. To virsma ir neslīdoša. Tās noņemas un ir viegli tīrāmas. Šāds risinājums ir visvienkāršākais, tā ir mehāniska virsmas apstrāde. Var arī ķīmiski apstrādāt, taču tas nav ieteicams....
Labdien!
Būvējam māju. Sienas ir no collīgiem dēļiem, no iekšpuses gribam siltināt. Ar ko labāk siltināt - ar ekovati vai akmensvati? No ārpuses apdares dēlīši. Kur un kā pareizi likt vēja plēvi (vai kādu citu plēvi), un kur jāatstāj ventilācijas spraugas?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Viennozīmīgi jāizmanto ekovate, tā neprasa tvaikizolāciju. Apdares dēlīši no ārpuses ir ļoti labs variants, aiz tiem ir jābūt gaisa spraugai, tai jābūt kā minimums 30 – 35 mm. Aiz apdares dēlīšiem seko difūzijas plēve. Aiz tās cieši klāt stāv siltumizolācijas materiāls....
Labdien!
Mēs dzīvojam t.s. ''hruščovkā'', 5. stāvā. Dzīvoklī ziemā ir auksti, kaut gan ir plastikāta logi, un vasarā karsti. Gribam vasarā taisīt remontu. Ko mēs varētu lietas labā darīt, lai vismaz ziemā būtu silti? (mums ir čuguna radiatori).
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Dzīvoklī ir jāveic siltināšana no iekšpuses. Jādara tas ar elpojošiem higroskopiskiem materiāliem. Ieteiktu mīkstas kokšķiedru plātnes, ar kurām var apstrādāt jebkuras virsmas. Parasti izmanto 25 mm plātni ar pusspundes veida savienojumu, to ir ļoti ērti iestrādāt sienā. Tālāk virspusē jāuzklāj dekoratīvo materiālu, var špaktelēt sienas un līmēt tapetes, var arī krāsot vai apmest. Tāpat jāierīko ventilācijas restītes pakešu tipa logos....