5 padomi ilgtspējīga biroja iekārtošanai
Vārdu salikums "darbs birojā" diezgan precīzi norāda, ko tas nozīmē – darbu iekštelpās. Darba devēju spēkā ir padarīt birojus par cilvēkiem un videi draudzīgu vietu, ienesot telpās to, ko parasti atrod ārpus telpām – dabu. Daudzi uzņēmumi izvēlās ilgtspējīgus risinājumus biroju izveidei tieši šī – dabas ienākšanas darba vidē – iemesla dēļ. "Mintos" piedāvā piecus praktiskus padomus ilgtspējīgā biroja iekārtošanai.
1. Ilgtspējas trīs pīlāri: samazināt, izmantot atkārtoti un pārstrādāt
Ikviens uzņēmums var nodrošināt vismaz 50% saražoto atkritumu šķirošanu, pateicoties trīs veidu šķirošanas iespējām – papīrs un kartons, plastmasa un alumīnijs un stikls. Šādu pakalpojumu Latvijā nodrošina vairāki uzņēmumi, piegādājot un apkalpojot nepieciešamās tilpnes šķirošanai. Tomēr tiecoties uz bezatkritumu praksi darba vietā, ar šķirošanu vien nepietiek. Bezatkritumu prakse jeb zero waste nozīmē, ka uzņēmumam vispār nav atkritumu. Attiecīgi uzņēmumiem nepieciešams padomāt par veidiem, kā būtiski mazināt vienreizējo preču patēriņu un radīto atkritumu daudzumu.
Piemēram, birojā var atteikties no ūdens pasūtīšanas plastmasas bunduļos un sniegt priekšroku ūdens filtrēšanas staciju un krānu ierīkošanai. Savukārt dzērienus pasākumiem vai citiem īpašiem gadījumiem sūtīt tikai stikla iepakojumā, ko vēlāk nodod pārstrādei.
2. Bezpapīra kultūras ieviešana
Neapšaubāmi, daudzi uzņēmumi nevar atļauties pilnībā pāriet uz bezpapīra vidi, tomēr ir vairāki veidi kā samazināt papīra izmantošanu ikdienā. Svarīgi pārliecināties, ka viss izmantotais papīrs tiek pārstrādāts, kā arī apsvērt ikviena dokumenta drukas nepieciešamību un drukāt to no abām lapas pusēm.
Digitalizācijas ietekmē vairāki uzņēmumi jau pāriet uz bezpapīra vidi – elektroniskā dokumentu apmaiņa notiek krietni ātrāk, samazina jucekli birojā, kā arī nodrošina lielāku datu drošību un aizsardzību. Nevajadzētu aizmirst arī par labierīcībās esošajiem papīra dvieļiem – roku žāvētāji ir gan higiēniskāki, gan ilgtspējīgāki un ilgtermiņā izdevīgāki.
3. Vairāk svaiga gaisa
Augi un zaļumi uzlabo gaisa kvalitāti birojā, ļaujot ietaupīt elektrības patēriņu uz gaisa kondicionēšanas un mitrināšanas ierīcēm. Augi izdala skābekli un samazina gaisa piesārņojumu, padarot gaisu darba vietā tīrāku un veselīgāku elpošanai. Pārdomāts augu izvietojums atvērtajos birojos var palīdzēt mazināt trokšņa līmeni, kā arī padarīt telpu mājīgāku un vizuāli pievilcīgāku. Papildus tie uzlabo darbinieku labsajūtu un palielina produktivitātes līmeni par 15% [1].
4. Dabīgās gaismas izmantošana
Dabīgās gaismas izmantošana ne tikai palīdzēs mazināt uzņēmuma oglekļa pēdas nospiedumu, taupot energoresursus, bet arī labvēlīgi ietekmēs darbinieku labsajūtu.
Modernās tehnoloģijas nāk palīgā ar gudriem risinājumiem, piemēram, žalūzijām, kuras automātiski atveras vai aizveras atkarībā no laikapstākļiem, bet telpās, kuras nav nepieciešams pastāvīgi apgaismot, var instalēt gaismas sensorus. Palielināt uzņēmuma ilgtspējas līmeni, kā arī ilgtermiņā ietaupīt finanšu resursus, palīdzēs arī pāreja uz energoefektīvām LED lampām.
5. Izvēlēties sadarbības partnerus atbildīgi
Sadarbības partneru un piegādātāju izvēle palīdzēs ne tikai palielināt uzņēmuma ilgtspējas līmeni, bet atbalstīs arī citus atbildīgos uzņēmējus un nozari kopumā. Tas var ietvert pārstrādātā papīra kancelejas preču iegādi, dabisko higiēnas un tīrīšanas līdzekļu izmantošanu, un augļu un dārzeņu pasūtīšanu no vietējiem ražotājiem u. c.
Ikdienā vērts sniegt priekšroku vietējiem ražotājiem, lai mazinātu piegādes preču ceļošanas attālumu (un, attiecīgi, to oglekļa nospiedumu), kā arī pievērst uzmanību, vai partneriem ir nepieciešamā sertifikācija pakalpojumu sniegšanai, piemēram, FSC® un citi.
[1] Nieuwenhuis, M., Knight, C., Postmes, T., & Haslam, S. A. (2014). The relative benefits of green versus lean office space: Three field experiments. Journal of Experimental Psychology: Applied, 20(3), 199–214. https://doi.org/10.1037/xap0000024