Ampīra stils interjerā: Kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?
Impērijas jeb ampīra stils ir fundamentāls un grezns; interjera dizainā tiek izmantoti tikai izsmalcinātākie materiāli, kas simbolizē spēku un varu, kā koks, marmors, bronza un zelts. Ampīra stils radies Francijā Napoleona impērijas laikā, 19. gadsimta sākumā. Tā pamatā ir Romas impērijas laikmeta iezīmes, ko papildina Senās Ēģiptes mākslas motīvi. Stilam raksturīga stingra, svinīga monumentalitāte, jo tas bija impērijas varenības simbols.
Vēsture
Monumentālais, smagnēji greznais un ārišķīgais impērijas stils jeb ampīra stils radies 19. gadsimta sākumā Francijā, imperatora Napoleona Bonaparta īsās valdīšanas laikā (no 1804. līdz 1814. gadam). Pompozā stila mērķis bija Francijas varenības un cildenuma uzsvēršana, atgriežoties pie Senās Romas ideāliem. Dizainā izmantoja kolonnas, dārgus kokus, marmoru, apzeltījumus, daudz pulētu un lakotu elementu, kā arī spoguļus.
Ampīra stilam nostiprinoties arhitektūrā, interjera dizainā, mākslā un modē, tieši Napoleons noteica daudzus dekorēšanas un dizaina aspektus, diktējot prasības un pamatnostādnes; māksliniekiem un amatniekiem bija tām jāpakļaujas. Ampīra stils izplatījās un kļuva populārs arī citās Eiropas valstīs.
Foto: alfred lex/flickr.com; autors: krasas_ampira_stila_interjera
Interjera stila raksturojums
Ampīra stils lielākoties iedvesmu guvis no klasiskās pasaules, it īpaši no Romas impērijas. Pompozajā stilā jūtama arī Senās Ēģiptes civilizācijas ietekme; tās elementi un motīvi iekļauti pēc Napoleona militārās kampaņas Ēģiptē. Apliecinot Napoleona I impērijas varenību, ampīrs saglabāja klasicismam raksturīgo orientāciju uz antīko mākslu. Tā kā stils bija propagandisks, arī interjeram bija jāatstāj iespaids, dizainā ietverot masīvus elementus, simetriskus un ģeometriskus izkārtojumus, kā arī daudz taisnu līniju.
Rotājumi
Apzeltīti rotājumi bija ļoti populāri un kļuva par šī perioda iezīmi. Apzeltīšanas procesā dažādus rotājumus pārklāja ar zelta plāksnītēm, lai tie izskatītos kā īsts zelts. Iedvesmojoties no Romas impērijas, ampīra interjeru grezno pilastri un kolonnas, stilizētas lauru lapu vītnes un vainagi, spārnotas lauvas, ērgļi, pārpilnības ragi un mitoloģiskas būtnes. Sfinksas un palmu lapas ir atsauce uz seno Ēģipti. Kā apdares materiālu izmanto tumšu koku, piemēram, sarkankoku, un bronzu. Tāpat sienu dekorēšanai var izmantot audumus, piemēram, satīnu, zīdu un samtu, kā arī spoguļus.
Grīda
Lai arī grīdu ieklāšanā izmantoja daudzus materiālus, visbiežāk tika izvēlēts lakots, spīdīgs parkets, tā dēlīši – izvietoti ģeometriskos rakstos. Dažkārt ampīra stila interjerā tika klātas arī marmora grīdas, kā arī grezni un lieli paklāji.
Krāsas
Krāsu kombinācijas interjerā bija drosmīgas, apzeltītajiem elementiem kontrastējot ar pārējām krāsām. Ampīra stila krāsu paleti veido dziļi, bagātīgi toņi: smaragda, zaļā, zilā, melnā, baltā, zelta, krēma, baltā un bordo krāsa. Sienu un griestu apdarē izmanto gaišus toņus vai pat pilnīgi baltu krāsu, lai izceltu tumši zaļos, zilos vai sarkanos polsterējuma toņus.
Foto: Jocelyn Austin/flickr.com; autors: ampira_stila_divans
Mēbeles
Mēbeles, tāpat kā viss pārējais šajā stilā, ir elegantas un ārišķīgas. Ampīra stila mēbeles pašas par sevi bija mākslas darbi, ko raksturoja eleganti izliektas līnijas; mēbeles tika greznotas ar ampīram raksturīgiem dekoratīvajiem elementiem, piemēram, skapjiem, galdiem un krēsliem bija kājas lauvas galvas vai sfinksa formā.
Dīvāni, atpūtas krēsli, gultas galvgaļi ir polsterēti ar vienkrāsainu un smalku audumu, lai uzsvērtu interjera ekskluzivitāti. Viens no ampīra laika jaunievedumiem – taburete. Greznais stils atspoguļojās arī mēbelēs, pasmagās mahagonija koka istabas dekorēja ar zeltītiem griezumiem un bronzas apkalumiem. Mēbeļu izgatavošanā izmantoja sarkankoku un melnkoku, ozolu, dižskābardi un citus dārgus kokus.
Tekstils
Logu rotāšanai izmanto aizkarus no viegla, gaisīga auduma, savukārt krokās glīti sakārtotos sānu aizkarus no biezāka auduma; logam abās pusēs tos nostiprināja ar lentām. Aizkaru krāsa ampīra stilā ir zila, zaļa, violeta, dzeltena vai rozā; šādu krāsu audumus izmanto arī baldahīnam virs gultas, aizkarus sakārtojot abpus gultai.