Darba drošība: izplatītākie savainojumi strādājot ar instrumentiem (2. daļa)
Visizplatītākie kaitnieki ir četri instrumenti – stacionārie ripzāģi, rokas ripzāģi, naglu pistoles un naži. Raksta tapšanā palīdzēs mūsu kolēģis Miervaldis, kas attēlos parādīs kā vajag darīt pareizi un kā nekļūt par negadījumu statistiku.
2. Padoms – Nenoņemiet ripzāģa aizsargu
Aizsargs neļauj nejauši pieskarties zāģripai. Jā, ripas aizsargs var šķist neērts un traucēts, bet vēl neērtāk ir ēst bez pirkstiem sviestmaizi. 80% no visiem, kas slimnīcā nonākuši pēc strīda ar ripzāģi, ir piegrūduši pirkstus ripai.
Ja no vectēva mantotajam ripzāģim nav aizsarga, tādu var nopirkt atsevišķi. Vēl dažiem moderniem ripzāģiem ir iestrādāta tehnoloģija, kas ripu momentā apstādina, tikko tā sajūt cilvēka pieskārienu – līdzīgi, kā skārienjūtīgo telefonu ekrāniem.
Tomēr arī aizsargs var nepasargāt no pirkstu zaudēšanas. Pirkstu jātur pēc iespējas tālāk no ripas. Ja zāģējamais gabals ir mazāk kā 10 centimetrus plats, bīdiet dēli ar citu dēlīti. Pretējā gadījumā, ja dēlis lidos, tas nolauzīs pirkstu. Vai divus. Turklāt, kad dēlis pārzāģēts, vajag izslēgt zāģi un tikai pēc tam noņemt no galda izzāģēto detaļu, nevis gramstīties gar rotējošu zāģripu.
Darba drošības pirmo padomu lasi šeit: Darba drošība: izplatītākie savainojumi strādājot ar instrumentiem