Datora dizains - elegants vai ekstrēms?
Dizainiski datoru (ar to saprotam gan datora ārpusi, gan iekšpusi, bet ne pašas datora komponentes) cilvēks uztver kā taisnstūrveida kasti, kura parasti ir baltā vai melnā krasā, retāk - kādā citā. Iemesls, kāpēc ražotāji krāso datora korpusus šādā krāsā, ir pavisam vienkāršs – lai tas neizceltos darba vidē. No funkcionālā viedokļa tika nelielai cilvēku daļai dators ir kas vairāk kā instruments darbam, tāpēc vizuāli izcelt datora korpusu vienkārši nav nepieciešams un dažkārt pat nav vēlams, lai nenovērstu uzmanību no darāmā darba. Parastās biroju telpās, kur uzturas tikai darbinieki, datorkomplektam svarīga maksimāla ergonomika, funkcionālisms un ērtība. Datorkastes (sistēmbloka) dizains šajā gadījumā ir mazsvarīgs, un pat monitors, cilvēkam aktīvi strādājot pie datora, būs pēdējā uzmanības plānā. Datora korpusu nav nepieciešams izcelt vai kā īpaši konfigurēt, to var novietot plauktā, zem galda vai citā piemērotā vietā, kur tas ir ar roku viegli aizsniedzams, bet neaizņem darbam nepieciešamo galda virsmu un netraucē strādāt. Nopērkami jau gatavi datora darba vietas mēbeļu risinājumi, kuros paredzētas speciāla vieta datora korpusam.
Citādi ir ar monitoru. Monitora forma, lielums, funkcionālais izpildījums var ļoti labi iekļauties telpas dizainā, kā arī izcelt kādu noteiktu darbavietu vai darbavietu kopumu. Monitors un datorkaste (sistēmbloks) jāredz kā viens vesels, - nav jācenšas akcentēt monitora krāsu, bet veidot kā papildinājumu esošajai krāsu gammai. Jāņem vērā, ka ieslēgta monitora dizainu veido arī attēls, kurš izgaismojas uz ekrāna.
Ja datorkomplekts novietots redzamā vietā un to var apskatīt jebkurš, kas atrodas telpā, monitoram un datorkastei dizaina ziņā jābūt kā vienam veselam. Ofisā,kur datoru var redzēt arī klienti, dizains kļūst par sava veida vizītkarti, finansiālā stāvokļa un tehniskā nodrošinājuma līmeņa apliecinājumu. Tāpēc telpās, kuras pieejamas arī apmeklētājiem, ieteicams elegantāka dizaina datorkomplekts - datorkasti, monitoru, klaviatūru un arī peli izvēloties vienā stilā, no vizuāli saskaņotiem materiāliem. Mājas birojā montora dizains var būt sevišķi izsmalcināts, tā pārtopot no utilitāra, tehniska veidojuma dizaina priekšmetā.
Vārdu salikumu "datora dizains" simtprocentīgi attiecināms uz mājas datoru. Mājoklī tas parasti nepilda reprezentatīvas funkcijas un, ja netiek intensīvi lietots darbam, arī maksimāla ergonomika nav nepieciešama, tāpēc var izvēlēties ekstravagantāku dizainu vai pat radīt jaunu, piešaujot klāt kādu savu izdomu. Īpaši datoram, kas atrodas tīņu un jauniešu istabās. Mājas datora korpuss var būt neregulāras formas, papildināts ar vizuāli iespaidīgiem materiāliem un stila elementiem. Piemēram, datoru var aprīkot ar dažādām gaismas izdalošām iekārtam, kuras netraucē lietot datoru, bet padara ne tikai pašu datoru, bet arī istabu daudz izsmalcinātāku, tumsā radot tajā noslēpumainu, pat sirreālu noskaņu. Monitors veido saspēli ar datora korpusu, pielikot vēl kādu odziņu tā dizainam. Teiktais īpaši attiecas uz datorentuziastiem, kuri parasti strādā kādā IT sfērā un brīvo laiku pavada, izveidojot un radot dažādas modifikācijas datoram, - dizains tiek uzlabots vai mainīts. Monitors ir kā dizaina nobeigums vai atskaites punkts, kurš, ja vien datorkaste nav radījusi emocionāli graujošu iespaidu, rada pēdējo un galīgo izpratni par datoru.
Datorkomplektā ietilpst arī lietas, kas liek datoram darīt to, ko vēlamies: pele, tastatūra, datoraustiņas un datortumbas (skandas). Tiem ir dažādas funkcijas un tās iekomponējas kopējā "bildē" dažādi. Skatot datoru kopumā, rodas aina ar mazākiem un lielākiem priekšmetiem, un ne vienmēr tas rada pozitīvas izjūtas (galds apkrauts ar dažādām lietām). Taču bez šiem papildinājumiem dators nevar pilnvērtīgi funkcionēt, - tad kāpēc tos nepadarīt patīkamus acīm? Lielākoties tas ir šo formas ziņā dažādo priekšmetu krāsas un izmēru saskaņošanas jautājums. Ja dators ir liels, tam proporcionāli vajadzētu izvelēties arī peli un tastatūru (klaviatūru), kuru izskatam - krāsai un formai - vajadzētu būt līdzīgai un neuzkrītošai. Datortumbiņas un datoraustiņas vizuāli cilvēks neuztver tik asi, - vērojot datoru, tie vairāk tiek uzskatīti kā izklaides un atpūtas piederumi, kuri var arī nebūt izskatā vienādi vai līdzīgi visam pārējam. Lai datorkomplekts nekļūtu vizuāli garlaicīgs, atsevišķus priekšmetus labāk izvēlēties ar nelielām toņu atšķirībām, pieļaujami arī kontrasti.
Dažkārt kopskatu traucējošs faktors ir vadi, kabeļi, adapteri un citi datora komponenšu un sastāvdaļu savienotāji un komunikācijas "tilti". Ja gribat radīt dizaina vieglumu un graciozitātes iespaidu, izvēlieties vadus, kuri būtu caurspīdīgi vai ar metālisku spīdumu, tā piešķirot interjeram nedaudz high-teh pieskaņu un uzsverot mūsdienīgu tehnoloģiju klātbūtni. Autore: Anita Boldāne