Dizains, interjers, dizaineri
Interjers ir telpas piepildīšana ar dažādām detaļām. Tā izveidei ir nepieciešama labi apsvērta ideja un koncepcija. Ņemot vērā savas vēlmes un iepriekš noteiktu ideju, ir jāizvēlas piemērotas mēbeles, sienu, griestu un grīdas apdares materiālus, kā arī dekorācijas.
Pievēršoties interjera veidošanai, svarīgi noskaidrot dažas nozīmīgas nianses:
* kādam nolūkam paredzēta konkrētā telpa;
* cik daudz cilvēku tajā uzturēsies;
* ar ko šie cilvēki nodarbosies;
* visbeidzot, kādas mēbeles un telpas iekārtojums ir nepieciešams veiksmīgam un produktīvam darbam vai lieliskai atpūtai.
Dizains ir priekšmetu un vides mākslinieciskā projektēšana un konstruēšana, šajā gadījumā interjera dizains ir veiksmīga visu interjera elementu, tas ir, mēbeļu, apdares materiālu un dekorāciju, savstarpēja saskaņošana ar nolūku radīt patiesi patīkamu vidi dzīvošanai telpā.
Pastāv vairāki interjera stili, no kuriem sev piemērotu var izvēlēties ikviens. Populārākie no tiem ir klasiskais interjers, modernais, kantri, tehno, kā arī aizvien biežāk interjerā tiek manīts minimālisms un konstruktīvisms.
Klasiskais interjera stils paredz skaidrs ģeometriskas formas – tas attiecas gan uz telpas sienām, gan mēbelēm. Nav nekādu lieku detaļu, ir gludas viena toņa sienas. Tāpat šim stilam raksturīgi taisnstūra formas logi, solīdas koka mēbeles, spoguļi koka rāmjos. Dabīgais akmens un audums arī ir neatņemama klasiskā interjera sastāvdaļa. Istabā, kura veidota modernajā stilā, parasti var manīt dabas toņus, kas maksimāli pietuvināti dabiskumam, piemēram, baltie, bēšā, olīvkrāsas, zilie un daudzi citi. Raksturīgas laidenas S veida līnijas, praktiski ikvienai interjera detaļai piemīt izliektas līnijas – logiem, mēbelēm, dekora elementiem u.c.
Minimālisms interjerā ir viegli pamanāms un atšķirams no citiem dizaina stiliem. Tam pamatā ir funkcionalitāte, tikai patiesi nepieciešamo mēbeļu un mantu esamība, vieglums, nekādu dekorāciju, kā arī neitrālu toņu gamma. Ļoti bieži rodas iespaids, ka telpā ir daudz vietas, pateicoties tam, pat maza istaba šķiet vizuāli plašāka un brīvāka.
Savukārt kantri stils pilnībā atšķiras no visiem iepriekšminētajiem, citiem vārdiem sakot, telpa ir iekārtota lauku stilā. Mēbeles veidotas no dabīgiem materiāliem, arī apdarē tiek izmantoti naturālie materiāli. Parasti tāds interjers manāms vasarnīcās, kā arī eko stila piekritēju namos.
Tāpat no iepriekšējiem ļoti krasi atšķiras arī tehno stils. To mājokļos var redzēt diezgan reti. Tam raksturīgas stingras ģeometriskas līnijas, akmens sienas, metāliskas durvis. Svarīga šī interjera dizaina sastāvdaļa ir apgaismes elementi, kas līdzinās profesionālai aparatūrai.
Lai izveidotu patiesi sev un telpai piemērotu interjeru, kas vēlāk mūs neapgrūtinās, bieži vien šim procesam tiek pieaicināti dizaineri. Dizaineris pēc savas būtības ir mākslinieks, kas, ņemot vērā visus priekšnosacījumus un cilvēka vēlmes, izveidos tādu interjera dizainu, kas piestāvēs šim cilvēkam, telpai kopumā un tajā vienmēr valdīs harmonija.
Dizainers palīdzes nekļūdīties, izstrādājot telpas iekārtojuma projektu, izvēloties mēbeles, krāsas un visas pārējās detaļas, garantējot, ka telpa izskatīsies perfekti un ne mirkli nenogurdinās tās īpašnieku.