Kā uzlabot mazu virtuvi un vienmēr uzturēt to kārtībā?
Ja virtuvē valda nekārtība, neko nelīdzēs pat skaistākā virtuves iekārta. IKEA interjera dizainere Līva Salaka iekārtoja vien septiņus kvadrātmetrus lielu virtuvi un dalās padomos, kā uzlabot virtuvi ar nelieliem ieguldījumiem. Viņa atklāj arī piecus knifus, kas palīdzēs uzturēt kārtību ikdienā.
Pārvieto mēbeles
Interjera dizainere uzsver, ka virtuvē svarīgākais ir pārdomāts plānojums, īpaši tad, ja virtuve ir neliela, kā tas ir daudzos mājokļos. Pirmais solis ir izvērtēt, vai virtuve ir ērta.
Autors: PIRMS
Piemēram, virtuvē, kuru dizainere pārveidoja, izlietne atradās tieši blakus plītij un skatu pa logu aizsedza pārlieku liels ledusskapis.
"Iesākumam jāsaprot, vai visas mēbeles novietotas tā, lai neaizsegtu gaismu un lai būtu iespējams brīvi strādāt un kustēties. Ja tā nav, pamēģini kaut ko mainīt.
Autors: PĒC
Nesen pārveidotajā virtuvē es mainīju plānojumu, izmantojot sienas visā augstumā. Tā izdevās ietilpināt vairāk skapīšu un iegūt vietu, lai atbrīvotu darba virsmu un grīdu. Lielā ledusskapja vietā tagad ir mazāks, un tas pārvietots citur, atbrīvojot vietu pie loga, kur nolikts galds ar krēsliem rīta kafijas un skaistā skata baudīšanai," stāsta interjera dizainere.
Atbrīvo vietu
Dizainere ievērojusi, ka Latvijas mājokļos tipiski trūkst vietas ēdiena gatavošanai. Masīvu sadzīves tehnikas iekārtu un dažādu virtuves piederumu dēļ, kuri mēdz sakrāties uz darba virsmas, gatavošanai vairs neatliek gana plaša vieta.
Autors: PIRMS
"Iepriekš virtuves darba virsma bija piekrāmēta ar dažādiem sīkiem priekšmetiem; tas ir diezgan tipiski.
Autors: PĒC
Slēgtos skapīšos un atvilktnēs visu var ērti paslēpt, lai virsma paliktu brīva.
Autors: PĒC
Nelielā virtuvē tas ir galvenais – pēc iespējas atbrīvot virsmu, vairāk mantu likt skapīšos un atvilktnēs, kā arī izmantot dažādus atjautīgus risinājumus, piemēram, nažus, krūzītes vai garšvielu trauciņus var glabāt pie sienas. Tam nav nepieciešams liels budžets, bet efekts ir ievērojams."
Ar vienu lampu nepietiek
Autors: PIRMS
Nākamais solis virtuves iekārtošanā bez liekiem izdevumiem ir apgaismojuma papildināšana. Interjera dizainere saka, ka virtuvē nepieciešams labs apgaismojums, lai būtu ērtāk strādāt, tomēr daudzos mājokļos redzams, ka ir tikai viena centrālā lampa pie griestiem.
Autors: PĒC
Parasti ieteicams papildināt griestu apgaismojumu ar atsevišķu lampu virs ēdamgalda un speciālu darba virsmas apgaismojumu. "Labi apgaismotā virtuvē ir patīkami gatavot, ieturēt maltītes un pavadīt laiku ar viesiem, turklāt tas nāk par labu arī redzei," apgalvo speciāliste. Pieejamas pat lampas, kuru stiprināšanai nav nepieciešams urbt caurumus. Tās var novietot, kur vien nepieciešams.
Gaišākas krāsas plašumam
Ja plānotas lielākas pārmaiņas, interjera dizainere iesaka izvēlēties gaišas krāsas sienām, virtuves iekārtas fasādei, tas ir, lielajiem laukumiem. Ar košiem toņiem var rotaļāties akcentos.
"Telpa ar gaišām sienām un mēbelēm vizuāli šķiet plašāka. Minimālistiskas virtuves, kā šo, ir vieglāk atsvaidzināt. Pietiek nomainīt galda paliktņus vai nolikt citādāku vāzi. Svētku noskaņai var mainīt galdautu vai par dažiem eiro iegādāties traukus sezonas aktuālajās krāsās."
5 padomi kārtīgai virtuvei
Pat atjautīgākie interjera risinājumi neko nelīdz, ja mājoklis nav kārtīgs. Dizainere pastāsta par pieciem labākajiem knifiem, kā nosargāt kārtību.
Autors: Maza_virtuve_PEC_15
1. Grupē līdzīgo. Sašķirojot virtuves piederumus un pārtiku pēc līdzības principa, dzīve var kļūt tikai vieglāka. Kārto mantas atvilktnēs un skapīšos pēc funkcijas. Ja katrai lietai būs sava vieta, vienmēr būs viegli atrast vajadzīgo.
Autors: Maza_virtuve_PEC_13
2. Glabā mantas kastēs. Kastes ir maciņam draudzīgs risinājums, kas palīdz uzturēt kārtību skapīšos. Kastēs var ērti salikt gan sīkumus, gan pārtiku.
Autors: Maza_virtuve_PEC_18
3. Lieto atvilktņu organizatorus. Atvilktņu sadalītāji un organizatori ir ļoti parocīgi, lai maksimāli lietderīgi izmantotu pieejamo vietu. Interjera dizainere iesaka glabāt virtuves dēlīšus un vākus vertikāli, jo tā tie aizņem mazāk vietas un ir vieglāk izņemami. Ēdampiederumu organizatori ne vien nodrošina labāku kārtību, bet arī pasargā atvilktnes iekšpusi no skrāpējumiem.
Autors: Maza_virtuve_PEC_14
4. Izmanto vietu plauktos lietderīgi ar papildu ieliktņiem. Ar plauktu ieliktņiem viss ir labāk pārskatāms un ērtāk pieejams, jo tie rada papildu vietu traukiem, garšvielu burciņām vai citām mantām.
5. Glabā pārtiku caurspīdīgos traukos. Nevienam nepatīk, kad atvilktnē vai plauktā izbirst pārtikas produkti. No tā var izvairīties, glabājot sauso pārtiku caurspīdīgos traukos ar vāku. "Tā ir viegli atrast nepieciešamo, un virtuvē ietaupās vieta. Vienādus traukus var kompakti salikt blakus, lai tie aizņem mazāk vietas. Tā arī samazinās pārtikas atkritumu daudzums, jo, redzot, kas vēl palicis, izmetīsi mazāk,"saka dizainere.
Pirms
Autors: Maza_virtuve_PIRMS_1
Autors: Maza_virtuve_PIRMS_3
Autors: Maza_virtuve_PIRMS_15
Autors: Maza_virtuve_PIRMS_7
Autors: Maza_virtuve_PIRMS_12
Pēc
Autors: Maza_virtuve_PEC_7
Autors: Maza_virtuve_PEC_11
Autors: Maza_virtuve_PEC_17
Autors: Maza_virtuve_PEC_12