Pētījums: Pārdomāts dizains ļauj cilvēkam justies laimīgākam
Starptautiskā pētījumā atklāts, ka skatoties uz skaistām un funkcionālām lietām cilvēki kļūst laimīgāki. Arī atrodoties rūpīgi izstrādātā un kvalitatīvā interjerā mazinās negatīvās emocijas, piemēram, dusmas vai aizkaitinājums. Apkārtējā vide, kurā integrēti veiksmīga dizaina priekšmeti, ietekmē cilvēka garastāvokli un labsajūtu tikpat pozitīvi kā mākslas darbu baudīšana vai vingrošana. To atklāj starptautiskais pētījums, kas veikts pēc uzņēmuma HTC pasūtījuma.
Zinātniskajā pētījumā piedalījās kopumā 2177 cilvēki no septiņām pasaules valstīm – Austrālijas, Ķīnas, Vācijas, Krievijas, Taizemes, Lielbritānijas un ASV. Lai iegūtu nepieciešamos datus, tika analizētas respondentu fiziskās (biometriskās) atbildes – tika veikti gan sirdsdarbības un sviedru mērījumi, gan arī analizēts katra individuālais sniegums dažādos radošajos testos tiešsaistē.
Vērojot respondentu mijiedarbību ar dažādiem "skaistiem", "funkcionāliem" vai "skaistiem un funkcionāliem" ikdienas priekšmetiem viņu mājās un darba vietā, zinātnieki atklāja kopsakarības:
• Labi pārdomāti dizaina priekšmeti, kas ir gan skaisti, gan funkcionāli, izraisa pozitīvas emocijas, piemēram, mieru un apmierinājumu, gandrīz trīs reizes (29%) samazinot tādas negatīvas emocijas kā dusmas un aizkaitinājums.
• Izteikti funkcionāli dizaina priekšmeti, kas savā būtībā nav skaisti, veicina nomāktības sajūtas un depresijas palielināšanos par 23%.
• Vāji funkcionējoši dizaina priekšmeti par 45% ierobežo cilvēku radošumu.
• Pozitīvs noskaņojums padara cilvēkus draudzīgākus un atvērtākus jaunām idejām, kas savukārt veicina radoša rakstura izpausmes.
• Nebija būtisku atšķirību starp visām septiņām valstīm, kuru pārstāvji piedalījās pētījumā.
Kā skaidro Dr. Saimons Mūrs (Simon Moore), psihologs un uzvedības pētījumu aģentūras "Innovationbubble" izpilddirektors: "Skaistums izraisa stabilas ilgtermiņa pozitīvās emocijas un attīra no negatīvām emocijām. Pastaiga pa lauku apvidu vai pludmali var uzlabot mūsu garastāvokli. Burvīga, vienreizīga fotogrāfija vai slavena glezna var aizkustināt mūs līdz asarām. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka spēcīga pozitīvu emociju – sajūsma, pozitīvs satraukums un prieks – ietekme uz cilvēka organismu nav ilga. Šīs emocijas ir pārāk nogurdinošas, lai stiprinātu un veicinātu radošumu."
Tāpat Dr. Saimons Mūrs norāda, ka daudzi pētījuma dalībnieki apzināti iekārto savas darba vietas un mājvietas ar skaistiem objektiem. Skaistu dizaina priekšmetu apskate, sajūsmināšanās par tiem, kā arī pieskaršanās tiem iedarbojas uz cilvēka organismu kā "emocionāli vitamīni", veicinot laimes un prieka sajūtas, kā arī imunitāti pret stresu un spriedzi.
Rūpējoties par apkārtējo vidi, tu rūpējies arī par savu labsajūtu. Padari savu mājokli gaišāku. Psiholoģisko pētījumu rezultāti liecina, ka dabīgā gaisma būtiski ietekmē cilvēka labsajūtu, laimes sajūtu un radošumu. Tālab, ja Tavā mājoklī ir maz logu, padari to gaišāku, izmantojot dizainā gaišus, košus krāsu toņus vai uzstādot vietās, kur pavadi visvairāk laika, vairākas dabīgās gaismas spuldzes. Iekārto apkārtējo vidi ar labiem dizaina priekšmetiem. Veiksmīgs ikdienas objektu dizains var padarīt cilvēku laimīgu, bet laimes sajūta veicina radošumu.
Raksts tapis sadarbībā ar HTC
Foto:wickerfurniture/Flickr