abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Pirms un pēc: Kā iekārtot bērnistabu dažāda vecuma bērniem? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Pirms un pēc: Kā iekārtot bērnistabu dažāda vecuma bērniem?

Pirms un pēc: Kā iekārtot bērnistabu dažāda vecuma bērniem?

Iekārtojot bērnistabu, vecāki bieži sastopas ar vairākiem izaicinājumiem – tajā jāatrod vieta rotaļlietu glabāšanai, istaba jāpielāgo, bērnam paaugoties, turklāt, ja vienā telpā dzīvo vairāki bērni, tad tajā jāapvieno dažādas gaumes un vajadzības. Jaunajā televīzijas kanāla TV3 raidījumā "Manas mājas ar IKEA" interjera dizainere Ieva Buka tika galā ar visiem šiem izaicinājumiem, iekārtojot kādas rīdzinieku ģimenes bērnistabu.

Berinstabas_parvertibas_PIRMS__15_

Dizainere pilnībā pārveidoja bērnistabu, kur mitinās divas māsas – sešgadīgā Emīlija, kas šogad sāk skolas gaitas, un viņas deviņus mēnešus vecā māsiņa Rebeka. "Galvenais izaicinājums, iekārtojot šo istabu, bija nepieciešamība vienā telpā apvienot tik dažāda vecuma meiteņu vajadzības. Emīlijai bija nepieciešama funkcionāla vieta mācībām un kāds jauks stūrītis, kur pabūt vienatnē, tikmēr Rebekai vajadzēja paredzēt vietu ne tikai gulēšanai, bet arī rotaļām, kā arī padomāt par drošības risinājumiem," stāsta dizainere.

Berinstabas_parvertibas_PIRMS__12_

Plānojot jebkuras telpas pārvērtības, dizainere iesaka sākt ar telpas funkciju – ko galvenokārt paredzēts darīt istabā: gulēt, strādāt, ieturēt maltītes vai atpūsties? Kad tas ir skaidrs, var izvēlēties vienu vai pāris svarīgākās mēbeles, piemēram, gultu, drēbju skapi, dīvānu vai rakstāmgaldu, un ap tām veidot pārējo interjeru. "Šajā gadījumā istabai ir vairākas funkcijas – tā ir vieta gan gulēšanai, gan rotaļām, gan mācībām. Viena no meiteņu mammas vēlmēm bija iekārtot ērtu mācību vietu vecākajai meitai, kas šogad uzsāk mācības pirmajā klasē, un vietu, kur mazākajai māsai spēlēties, lai viņa būtu nodarbināta, kamēr Emīlija pilda mājasdarbus," skaidro dizainere.

Mēbeles aug kopā ar bērniem

Bernistabas_parvertibas_PEC__7_

Māsu mamma vēlējās, lai jaunās mēbeles meitenēm derētu vismaz piecus gadus un lai ģimenei nebūtu tik drīz jāiegādājas jaunas. "Man patīk mammas ilgtspējīgā pieeja. Visiem vecākiem, kas plāno iekārtot bērnistabu, iesaku izvēlēties pielāgojamas mēbeles – gultu, rakstāmgaldu, krēslu, plauktus, kas aug kopā ar bērnu," saka dizainere. Emīlijai viņa izvēlējās gultu, ko var pagarināt līdz diviem metriem, bet Rebekai – redeļu gultiņu, kurai vēlāk varēs noņemt priekšējo malu, lai meitene pati varētu iekāpt gultiņā.

Bernistabas_parvertibas_PEC__9_

"Meiteņu istabai es izvēlējos plauktu sistēmu – tai var pievienot papildu daļas, ja pēc kāda laika rodas sajūta, ka visām mantām pietrūkst vietas. Kad meitenes paaugsies un mainīsies viņu mīļākās krāsas, šiem plauktiem varēs nomainīt durvis vai rokturus," skaidro dizainere. Emīlijas rakstāmgalds ir papildināts ar atvilktņu plauktu uz ritentiņiem, ko var viegli pārvietot pa istabu, ja tas ir nepieciešams, vai pastumt malā, lai iztīrītu grīdu zem tā. Šīs mēbeles tika izvēlētas, domājot par nākotni – kad jaunākā māsa paaugsies, vecāki varēs paplašināt esošo mācību zonu, pievienojot vēl vienu galdu no šīs pašas mēbeļu kolekcijas.

Lampas – funkcijai un noskaņai

Bernistabas_parvertibas_PEC__10_

Pirms pārvērtībām istabā bija tikai divi gaismekļi – viena griestu un viena sienas lampa. Dizainere skaidro, ka tas ir ierasts risinājums daudzos Latvijas iedzīvotāju mājokļos. Viņa uzsver, cik svarīgi ir izvelēties piemērotu apgaismojumu, lai istaba būtu gan mājīga, gan pietiekami gaiša: "Es izvēlējos meiteņu istabā uzstādīt septiņas dažādas lampas – funkcionālas lasīšanas lampas uz rakstāmgalda un pie gultas, kā arī interesantas dekoratīvās lampas, kas rada mājīgu noskaņu. Ar vienu griestu lampu parasti nepietiek, lai apgaismotu, piemēram, lasīšanas stūrīti vai rotaļu zonu."

Bernistabas_parvertibas_PEC__6_

Dizainere atgādina, ka labāk izvēlēties LED lampas, jo tās patērē mazāk elektrības un ir drošākas, jo nesakarst. Tāpēc parasto lampu vietā var uzstādīt vairākas LED lampas, un tās joprojām patērēs mazāk enerģijas. Bērnistabā svarīgi likt lampas, kas domātas tieši bērniem, jo tās atbilst visām drošības prasībām.

Sienām izvēlies gaišus toņus

"Viena no biežākajām kļūdām, iekārtojot bērnistabu, ir pārāk košu un spilgtu sienas krāsu izvēle. Parasti cilvēki krāsu izvēlas pēc maza paraudziņa, bet nepadomā, ka krāsa izskatīsies daudz intensīvāka, ja ar to nokrāsos visu sienu, ne tikai mazu papīra gabaliņu. Tāpēc es iesaku sienām izvēlēties par pāris toņiem gaišāku krāsu, jo jāatceras, ka bērns istabā ne tikai spēlēsies, bet arī gulēs un atpūtīsies," saka dizainere. Pirms pārvērtībām meiteņu istabā divas sienas bija violetā krāsā un pārējās – gaiši zaļā un persiku krāsā. Tās krāsas bija palikušas pāri no citu istabu remonta, tāpēc kopiespaids bija visai košs. Lai padarītu istabu gaišāku un tajā pašā laikā izmantotu arī Emīlijas iemīļoto rozā krāsu, dizainere apvienoja baltos un rozā toņus, iegūstot rotaļīgu, bet ne pārlieku košu rezultātu.

Atceries par drošību!

Tā kā viena no istabas iemītniecēm vēl ir pavisam maza, drošības risinājumi istabā bija jāpielāgo Rebekas vecumam. Šis apsvērums radīja dažus papildu izaicinājumus dizaineres darbā: "Parasti istabām, kur dzīvo vairāki bērni, es izvēlos divstāvu gultas, jo tas ir lielisks veids, kā ietaupīt vietu mazās telpās. Taču šoreiz šāds risinājums mazajai māsai vēl nav piemērots, tāpēc izvēlējos divas atsevišķas gultas. Vēl viena lieta ir palodze – daudzos gadījumos tā ir noderīga, lai paplašinātu rakstāmgalda darba zonu un izmantotu dienasgaismu, taču šoreiz es izvēlējos to neizmantot, lai lieki nepievērstu mazās Rebekas uzmanību logam."

Lai pasargātu mazos pirkstiņus, dizainere iesaka izmantot speciālus fiksatorus durvīm un zemākajām atvilktnēm – tie maksā tikai pāris eiro, bet ir ļoti noderīgi mājokļos, kur dzīvo mazi bērni.

Mazas un personiskas detaļas

Bernistabas_parvertibas_PEC__11_

Lai padarītu istabu personiskāku un interesantāku, dizainere izmantoja mazus un mīļus nieciņus no ģimenes kolekcijas – piemēram, Emīlijas zīmējumus un no rozā ziediem veidotu "E" burtu. "Papildus tam es uztaisīju arī karodziņu virtenes no auduma dzeltenā un rozā krāsā un piekāru tās virs Emīlijas un Rebekas gultām, lai radītu priecīgu svētku sajūtu.

Bernistabas_parvertibas_PEC__1_

Es vēlējos istabu iekārot tieši tā, lai meitenēm tā patiktu un lai viņas uzreiz visu gribētu izpētīt, izmēģināt katru detaļu un justos tur mājīgi. Domāju, ka mana misija šeit ir izpildīta," priecājas dizainere.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.