Radošs dizains vai praktisks pielietojums – kā iekārtot bērnistabu?
Ģimenē ienākot mazulim, bērnistabas iekārtojumu izvēlas vecāki, bet, atvasei augot, virsroku gūst viņa vēlmes un vajadzības. Tomēr bērnu gaume un vēlmes strauji mainās, un to visu iekļaut bērnistabas interjerā var būt ne tikai dārgi, bet arī pārmērīgi. Turklāt ne vienmēr vecāku redzējums par interjeru un dizainu sakrīt ar jaunāko ģimenes locekļu cerībām un sapņiem. Kādi svarīgi aspekti jāņem vērā, lai efektīvi izmantotu telpas platību un īstenotu bērnu sapņus, lieki netērējoties, iesaka jauno projektu attīstītāja “Bonava Latvija” interjera dizainere Liene Gotfridsone.
Bērna vecums
Bērnam augot, mainās gan viņa personība, gan vēlmes. Istabas sienas krāsu sākumā var izvēlēties vecāki pēc savām sajūtām – ieteicams, kaut ko mājīgu un rāmu, piemēram, šobrīd aktuālos zemes toņus.
“Jārēķinās, ka pēc kāda laika bērns, visticamāk, vēlēsies krāsu mainīt pēc saviem ieskatiem. Vislabāk dot priekšroku tādiem interjera dekoriem, kas ir viegli maināmi un transformējami, piemēram, vigvamiem, karodziņiem vai dekoratīvām sienu vai griestu uzlīmēm, ko var viegli noņemt. Savukārt mēbeles gan jāizvēlas, plānojot to pielietojumu ilgtermiņā,” iesaka interjera dizainere Liene Gotfridsone.
Bērni līdz trīs gadu vecumam parasti neuzturas savā istabā vieni paši, tāpēc šajā laikā noderīgākas ir funkcionālas mēbeles, kas atvieglo ikdienu vecākiem, piemēram, pufs vai dīvāns, kur mammai vai tētim ērti apsēsties un, piemēram, palasīt vakara pasaciņu. Jau pašā sākumā būtu vērts iegādāties lielāku bērna gultu, lai tā kalpotu ilgāku laiku. Veikalos pieejamas arī transformējamas gultas, kuras var pagarināt, atvasei augot lielākai.
Mantu organizēšana
Bērnam visērtākais un saprotamākais mantu organizēšanas veids ir to šķirošana pa kastēm. Labs risinājums ir arī iegādāties daudzfunkcionālās mēbeles, piemēram, gultu ar atvilktnēm vai mantu glabātavu, kas būs efektīvs veids, kā izmantot telpas platību.
Personības atspulgs
“Tieši tāpat kā pieauguša cilvēka dzīves telpā, arī bērnistabā ir jābūt sajūtai par tās iemītnieku, tāpēc, iekārtojot telpu, jāatvēl vieta vai stūrītis, kur bērns varēs nodoties savām interesēm un hobijiem. Cieņa pret iemīļotajām nodarbēm radīs personiskāku sajūtu par savu istabu arī pašam bērnam un liks vēlēties tur atgriezties,” atgādina Liene Gotfridsone.
Ja atvasei patīk lasīt, lietderīgi būtu iekārtot grāmatu plauktu ar vietu, kur mazais var ērti apsēsties un nodoties pasakām un stāstiem. Tiem, kuriem pie sirds gleznošana, var iekārtot mākslinieka “studiju” – stūrīti ar krāsām, otām un molbertu. Konstruktoru vai lego mīļotājiem – mīkstu paklāju ar uzglabāšanas kastēm.
Divi bērni vienā istabā
Ja vienā istabā paredzēts dzīvot diviem bērniem, vērts to sadalīt zonās, radot katram bērnam sajūtu par savu privāto telpu. Atvases būs priecīgas, ja katram būs savs galds un krēsls, atšķirīgas gultas vai plauktu sadalījums skapī strikti noteiks – kurā atvilktnē vai skapja daļā atrodas katra istabas biedra mantas. Tāpat vizuāli sadalīt telpu divās daļās iespējams ar aizkariem. Ieteicams telpas dizainā izvēlēties krāsas, kas simpatizē un rada māju sajūtu abiem bērniem.
Ko nedarīt?
Iekārtojot bērnistabu, nav ieteicams aizrauties ar lieku jaunu dekoru, mantu vai mēbeļu iegādi, kas tikai patukšos ģimenes maciņu. Nevar zināt, vai bērnam šis jaunievedums būs aktuāls un vai viņš to ikdienā izmantos. Lielisks variants ir aizņemties interjera priekšmetus no draugiem “testa režīmā”, lai saprastu, vai jūsu bērnam tie patiešām ir vajadzīgi.
Maciņam draudzīgs variants ir iespēja “mantot'' bērnistabas dekorus vai mantas no draugiem, kuru atvases jau pāraugušas konkrēto vecuma posmu un lietas vairs neizmanto.
“Tomēr pats galvenais, iekārtojot bērnistabu, ir paturēt atmiņā, ka bērni ir kustīgi, pārsteigumu un varenu ideju pilni. Tāpēc lielākā nozīme jāpiešķir drošībai un ērtībai, atstājot krāšņu vizuālo noformējumu otrajā plānā,” uzsver interjera dizainere.