Renovēt vai pārbūvēt: Kādas ir atšķirības un kādos gadījumos kuru no opcijām izvēlēties?
Renovēšana jeb atjaunošana var nozīmēt jebko, sākot ar skapju pārkrāsošanu līdz jaunu gaismas ķermeņu uzstādīšanai vai apdares nomaiņai. Neatkarīgi no veicamā uzdevuma oriģinālais dizains nekad netiek būtiski mainīts, bet atjaunināts vai pielāgots, lai atbilstu jaunam vai pārskatītam standartam. Pārbūvēšana, savukārt, nozīmē telpas izskata un izkārtojuma pilnīgu maiņu, nevis tikai atjaunošanu vai pielāgošanu. Kādos gadījumos kuru no variantiem izvēlēties?
Renovācija
Autors: Pastoral Institute Penang/flickr.com
Piemēram, pēc individuāla pasūtījuma veikts remonts ne tikai padara telpu pievilcīgāku, bet arī padara to personiskāku. Renovējot virtuvi, tā tiek pielāgota konkrēto iemītnieku dzīvesveidam un nepieciešamībām, radot ērtu un mājīgu gaisotni. Arī mazāka apjoma un lētāka renovācija, piemēram, sienu pārkrāsošana vai veco logu nomaiņa var būtiski mainīt to, kā cilvēki telpā jutīsies.
Kad renovācija ir pareizā izvēle?
Saskaņā ar Vispārīgajiem būvnoteikumiem: 22. Renovācija – būves vai tās daļas remonts (kapitālais remonts), lai atjaunotu būvi vai tās daļu, nomainot nolietojušos nesošos elementus vai konstrukcijas, kā arī mērķtiecīgu funkcionālu vai tehnisku uzlabojumu ieviešana būvē, nemainot tās apjomu un funkciju. (MK 06.09.2005. noteikumu Nr.685 redakcijā)
Renovācija tātad ietver kāda objekta, piemēram, ēkas vai telpas atjaunošanu iepriekšējā stāvoklī, būtiski nemainot oriģinālo dizainu. Renovācija parasti ietver mazāku remontdarbu veikšanu, lai novērst problēmas un uzlabotu estētiku.
Ja ēkai ir nepieciešami daži remontdarbi, piemēram, elektroinstalācijas atjaunošana, plaisājoša apmetuma salāpīšana vai nolietoto grīdu nomaiņa, renovācija būs piemērotākā izvēle. Šajā gadījumā ēkas vispārējais plānojums un dizains paliek nemainīgs. Remontējot ēku vai telpu, tiek veiktas estētiskas izmaiņas, lai uzlabotu izskatu un novērstu nelielus defektus.
Kā ar dzīvojamo telpu pārbūvi?
Autors: Jack Newton/flickr.com
Pretstatā remontdarbiem, kas nozīmē oriģinālā dizaina atjaunošanu, pārbūve ietver ēkas vai telpas izskata un izkārtojuma pilnīgu maiņu. Citiem vārdiem sakot, izskats un plānojums tiek izmainīts, nevis vienkārši atjaunināts vai pielāgots.
Saskaņā ar Vispārīgajiem būvnoteikumiem: 21. Rekonstrukcija – būves vai tās daļas pārbūve, mainot būves vai tās daļas apjomu un mainot vai saglabājot funkciju, vai funkcijas maiņa, nemainot apjomu. (MK 06.09.2005. noteikumu Nr.685 redakcijā)
Piemēram, gadījumā, kad nepieciešams apvienot virtuvi ar viesistabu, lai radītu mūsdienīgāku izkārtojumu ar atvērto telpas plānojumu, ir jāveic pārbūve. Tāpat, ja virtuvē paredzēts uzstādīt virtuves salu, lai padarītu telpu funkcionālāku, ir nepieciešama pārbūve. Būtībā, ja projekts paredz krasas izmaiņas telpas plānojumā, ir runa par pārbūvi.
Lielākajā daļā gadījumu, mājoklī veicot pārbūvi, saskaņošana nav vajadzīga vien gadījumā, ja tiek veikts kosmētiskais remonts; citos gadījumos, piemēram, dzīvokļa īpašniekam veicamie pārbūves darbi ir jāsaskaņo ar vietējo būvvaldi (telpu lietošanas veida vai plānojuma maiņa, nesošo un nenesošo konstrukciju maiņa, logu un durvju ailu izmainīšana, kā arī skaņas izolācijas vai pārseguma starp stāviem maiņa).
Ja veicama pārbūve, ir jāvēršas pie sertificēta arhitekta, kas izvērtēs konkrēto situāciju un veicamos darbus un paskaidros, kāda dokumentācija procesā ir nepieciešama, kā arī to izstrādās.