Skandināvu stils mājas interjerā
Latviešu mājās jau ilgu laiku vērojami dažādi dizaina stili, kas pārņemti no citām valstīm un kultūrām. Reizēm mājokļa dizains strikti ieturēts atbilstoši viena stila prasībām, savukārt citreiz vērojama vairāku stilu sajaukšanās, kombinējot priekšmetus no vienas, bet krāsas no citas kultūras. Arvien biežāk latviešu mājokļos manāms brālēnu skandināvu cienīgs izkārtojums, kam īpaši raksturīgi vairāki elementi.
Kas ir skandināvu stils?
Skandināvu dizainu raksturo funkcionalitāte, vienkāršība un skaistums. Lai gan kopējais mājokļa iekārtojums ir neuzkrītošs, stila tīrību papildina nepietiekami novērtēta elegance un silta funkcionalitāte, kas rada patīkamu un ļoti mājīgu atmosfēru.
Dāņi, zviedri un norvēģi novērtē vieglo pieeju dabas materiāliem, tādēļ skandināvu dizainam raksturīgs dabiskums, kas iekļauj koksni, amatnieku izstrādājumus un saules gaismu. Šāda stila mājas lepojas ar lieliem logiem, kas visas dienas garumā nodrošina labu apgaismojumu.
Gluži tāpat kā daudzi citi dizaina stili, arī skandināvu pieeja nav iecirsta akmenī. Laika gaitā stils ir attīstījies un pilnveidojies, ietekmējoties no dažādiem notikumiem un idejām. Skandināvu dizains variē no tradicionāli vienkārša, kam raksturīgi tautiski elementi, līdz diametrāli pretējam, iekļaujot mūsdienīgus minimālisma risinājumus.
Skandināvu stilam raksturīgi vairāki, kultūras ietekmē veidojušies elementi.
Koks iecienīts ne tikai skandināvu māju dizainā. Vēso klimatisko apstākļu ietekmē tas pilda arī praktisku funkciju, sildot mājas iedzīvotājus. Tomēr krāsns nebūt nav stila centrālais elements. Kopā ar malkas kaudzi tā drīzāk veikli un neuzkrītoši iekļaujas kopējā dizainā.
Arī Latvijā iecienītas norvēģu ražotās Jøtul un dāņu Morsø krāsnis, kas izpelnījušās atzinību to augstās kvalitātes dēļ.
Skandināvu stils nav iedomājams bez vietējo dizaineru un ražotāju meistardarbiem. Īpaši populāri ir 20.gadsimta vidus izstrādājumi, piemēram, dāņu dizaineru Hansa J. Vegnera (Hans J. Wegner) un Arnes Jākobsena (Arne Jacobsen) krēsli, un Pola Heningsena (Poul Henningsen) gaismekļi. Šādas mēbeles noteikti ir labs ieguldījums attiecīgā stila noskaņas radīšanai, turklāt nav nepieciešams iegādāties oriģinālus, jo tirgū iespējams atrast izcilas imitācijas.
Nozīmīga skandināvu interjera sastāvdaļa ir baltā krāsa it visā – uz sienām, mēbelēm, grīdām un jebkur citur, kur ienāk prātā. Arī šo tendenci iespējams skaidrot ar Skandināvijā raksturīgajiem klimatiskajiem apstākļiem, jo tik neitrāla krāsa mājoklī ienes gaismu un vieglumu.
Skandināvu stilā iekārtota istaba vienmēr būs svaiga un vienkārša. Šādu efektu iespējams panākt ar apgaismojumu, turklāt baltās krāsas izvēle ir patīkama alternatīva pasteļtoņiem.
Baltajai krāsai ir dažādi toņi un nokrāsas. Auksti baltie toņi derēs pret dienvidiem vērstām telpām, kamēr silti baltie toņi patīkami sasildīs ziemeļu puses telpas. Mierīga un viegla interjera risinājumam derēs arī pelēka krāsa, kuras toņu izvēlei jāievēro tie paši noteikumi, kas attiecas uz balto krāsu. Lai interjers iegūtu tekstūru, iespējams nokrāsot arī ķieģeļu mūrus.
Skandināvu māju baltās sienas nekad neizskatās vienmuļas un garlaicīgas, jo dabiskie materiāli telpās ienes siltumu un tekstūru, kā arī spilgtu krāsu izmantošana mērenās devās nodrošina svaigu akcentu.
Vienkrāsains, spilgts dīvāns, paklājs vai kāds cits elements patīkami uzmundrina un atsvaidzina gaišo toņu paleti. Alternatīva vienkrāsainam laukumam ir rakstaini aksesuāri. Tradicionāli tautiski raksti piestāv lauku mājām un kotedžām, savukārt uzkrītoši sarkani, dzelteni, oranži, zili un zaļi toņi rada retro piesitienu. Siltuma sajūtu iespējams panākt ar tumši sarkaniem un violetiem toņiem spilvenos, lampās un citos elementos. Skandināvu stilam piestāv nelieli krāsas akcenti, kas rada pilnīgu rezultātu.
Skandināvu interjera galvenais elements ir koka grīda. Gari, plati gaiša vai balināta koka dēļi, kas zāģēti no vairākas dienas nogāzta koka stumbra, ir skandināvu etiķetes priekšnoteikums. Uz grīdām iespējams izvietot arī paklājus, tomēr tiem jābūt izgatavotiem no dabiska materiāla, piemēram, vilnas.
Skandināvi iecienījuši izmantot koku arī citos veidos. Koka apšuvums uz sienām vai griestiem interjerā ienes papildu tekstūru, turklāt šādam mērķim iespējams izmantot arī grīdai paredzēto materiālu.
Logu dekorācijas ir svarīgs dizaina elements, kas, izvēloties gaišus un vieglus materiālus, rada papildu mieru. Šādi materiāli neļauj mājā ieskatīties svešām acīm, bet tajā pašā laikā nodrošina pietiekamu apgaismojumu. Guļamistabām piemērotas ruļļveida vai Venēcijas žalūzijas. Skandināvu interjerā iederas arī dabīgas vai baltas krāsas koka slēģi.
Foto: Susan Serra, CKD/Flickr.com, Kent Wang/Flickr.com, Mikhail Golub/Fickr.com, Nathan Siemers/Flickr.com