Labdien! Ar ko apstrādāt veco sarkano ķieģeļu sienu, ja vēlas ķieģeļu sienu nišā ierīkot dušu? Ķieģeļu sienu vēlamies atstāt redzamu.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jādomā, vai to būtu vērts darīt. Atstājot ķieģeļu sienu atklātu, vienīgais var mainīt sienas toni, bet tas ir par maz. Praktiski sienas dabiskais krāsojums jāpaslēpj zem kādiem lakojumiem, krāsojumiem vai sastāviem, piemēram, šīs virsmas var apstrādāt ar dziļo hidrofobizāciju, bet tas ir ļoti dārgs process, turklāt īsti nevar paredzēt krāsas izmaiņas. Es atstātu ķieģeļu sienu tādu, kāda viņa ir, un dušas kabīni norobežotu ar biezu stiklu. Tad var redzēt cauri, turklāt starp ķieģeļiem un stiklu būs...
Labdien! Vēlos siltināt dzelzsbetona grīdu. Zem dzelzsbetona paneļiem ir pagrīde, 60 cm. Pamati lentveida. Iecerēts siltināt ar ekstrudēto putu polistirolu, virs tā likt elektrisko silto grīdu un tad laminātu. Kāds būtu pareizais grīdas pīrāgs? Kāds būtu risinājums salaiduma vietās, kur siltinātā grīda pieiet klāt koka apakšējam vainagam un koka sijām?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Betons nekur nedrīkst pieskarties pie koka – šādās vietās betons skaras pie izolācijas materiāla, šajā gadījumā pie putupolistirola. Plāksne, kas būs noklāta uz dzelzsbetona paneļa un virzīsies vertikālā virzienā uz augšu, lai betons vienmēr tiktu atdalīts no koksnes. Es ieteiktu pagrīdi piebērt ar siltumizolācijas materiālu, piemēram, keramzītu, vai piepūst ar ekovati. Vēl to var veidot ventilējamu kā ārsienu, tikai tad siltumizolācijas materiālu, kas ir virs dzelzsbetona paneļiem, vajadzēs...
Labdien! Kā pareizi sagatavot koka grīdas virsmu pirms krāsošanas?
Atbild: Sandis Simsons, PATA KOKMATERIĀLI Dreiliņu veikala vadītājsLabdien! Pirms koka grīdas krāsošanas nepieciešams noņemt veco krāsas slāni, to rūpīgi noslīpējot. Pēc tam krāsot koka grīdas noteikti iesakām ar kokam paredzētām krāsām. Specializētajos krāsu un būvmateriālu veikalos izvēle ir ļoti plaša. Krāsas izvēlē svarīgi ir saprast, kāda noslodze būs grīdai, cik intensīvi pa to staigās. Jo intensīvāk tā tiks lietota, jo nepieciešama noturīgāka krāsa....
Labdien! Virtuvē un pus koridorā pazudusi elektrība, drošinātāji nav pie vainas. Sakiet, vai tad, ja izsaukšu elektriķi, viņš varēs kaut ko darīt lietas labā, nelaužot vaļā rīģipsi un griestu apdari? Dzīvoju īrētā dzīvoklī.
Atbild: Aleksandrs SuhihsLabdien! Es ieteiktu noteikti izsaukt elektriķi, kvalificēts meistars noteikti atradīs, kāda varētu būt problēma. Iespējams, ja elektroinstalācija ir veca, ar alumīnija vadiem, kādai grupai ir atslēdzies/sarucis nulles vads....
Labdien! Vēlos atjaunot vecas guļbūves laukakmens pamatus. Plānoju piepacelt māju, izveidot veidņus un pasūtīt gatavo betonu. Jautājums - izvēlēties betonu ar šķembām vai javu? Kādas markas?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Java nekad nedos to stiprību un ilgizturību, ko dos betons, tāpēc noteikti iesaku izvēlēties betonu. Visa vecā laukakmens virsma, kura šobrīd ir redzama un kurai apkārt plānots izveidot veidni, būs jāsamitrina, jāuzklāj virsū Vincents Polyline Super kopā ar cementu (attiecībā 1:1) 1,5 – 2,5 mm kārtiņa. Tikai tajā brīdī, neļaujot šai pastai sacietēt, jāsāk betonēt. Ātri ar otām jāapstrādā virsma un no tās vietas, no kuras tika sākts, jāsāk arī betonēt, citādi laukakmeni ar dabīgu betonu kopā nedabūs.
Labdien! Lauku mājā virtuvē vēlos iebūvēt slēgta tipa dušas kabīni. Sakiet, lūdzu, vai mitrums nesabojās blakus esošās koka sienas, griestus un grīdu? Ja tā var notikt, kas būtu jādara?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Pareizi būtu veidot atdalošo kārtu. No ārsienas jāatstāj 5 cm nost, un tad veido vieglmetāla vai koka konstrukcijas apšūtu sieniņu, aiz kuras atrodas šī dušas kabīne. Tā iekšpusē ir flīzēta, bet mitrums tik un tā ies pa savienojuma vietām cauri un nokļūs šajā 5 cm platajā spraugā. Tā tiek atdalīta līdz griestiem, tā nav savienota ar pārējo telpas daļu, tātad veido noslēgtu gaisa apjomu, pie kura pieslēdz ventilāciju. Vai nu dabiski caur skursteni un cuku, vai nu uz āru caur mazu ventilatoriņu, kas nostādīts uz...
Labdien! Vēlējos pajautāt, kādu grīdas segumu būtu ieteicams likt uz siltajām grīdām, ja flīzes nepatīk?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jāsaprot, ka reāli var būt jebkurš grīdas segums. Ja ir temperatūru mazāk izturošs materiāls, piemēram, koka, parketa, lamināta, plastmasas materiāli, tad siltā grīda jebkurā gadījumā tiks noregulēta uz ne lielāku temperatūru kā 25 grādi. Tos tur visi materiāli, tāpēc nav nekādu problēmu. Ja nepatīk flīzes, var likt koka grīdu, bet jāsaprot, ka būs šie 25 grādi. Tas gan ir pilnīgi pietiekami. Paliek tikai viens jautājums. Tajā brīdī, kad pavasarī pārtrauc apkures sezonu, no betona puses grīdā...
Labdien! Kā pareizi siltināt metāla garāžu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! No ārpuses var siltināt ar pilnīgi vienalga ko – minerālvati, uzpūstām putām, putu materiāliem utt. No iekšpuses siltina ar koka bāzes produktiem, vislabāk ar mīkstas kokšķiedras plātnēm. Var arī vienkārši ar koku, koka skaidām, bet nekādā gadījumā ar minerālvates izstrādājumiem. No iekšpuses siltināt tikai ar higroskopiskiem materiāliem, t.i., ar materiāliem, kas spēj uzsūkt mitrumu no gaisa un samazināt mitrumu telpā. Telpai jābūt ļoti labi ventilējamai.
Labdien! Vai koka statņu mājai uz pamatiem bez kāda stiprinājuma tiek nolikts hidroizolācijas, t. i., ruberoīda-piķa-ruberoīda materiāls un tad noguldīti pamata vainaga baļķi? Vai tad sienas vienkārši neaizšļūks nost no pamatiem? Vai hidroizolācijai nebija jābūt platākai, no āra redzamai?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Uz betona virsmas derētu uzliet virsū vēl 2 cm biezā kārtā ļoti treknu javu ar daudz cementa attiecībā 1:1 ar smiltīm. Šī java pati par sevi ir ļoti laba hidroizolācija. Tālāk šai kārtai liek virsū Vincents Polyline Super, sajauktu ar cementu attiecībā 1:2 masas daļās. Ar šādu pastu noklāj virsējo daļu ne biezākā kārtā kā 3 mm. Pēc 24 vai 48 stundām, kad masa ir sacietējusi un polimerizējusies, liek klāt šo bitumena, ruberoīda slāni, bituma, ruberoīda slāni. Tad ir izveidota pareiza, ilgi izturīga...
Labdien! Māja celta pēc pirmā pasaules kara. Materiāls - kaļķu betons. Arī pamati no tā paša materiāla, hidroizolācijas nav. Vai iespējams ar nelieliem kapitālieguldījumiem izveidot hidroizolāciju, jo ir doma veidot siltinājumu no ārpuses, bet sienas ir mitras?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Noteikti jāveido mākslīgā hidroizolācija. Ar injekciju metodēm visā mājas perimetrā no ārpuses, sevis izvēlētā cokola augstumā ik pa 15 cm veido urbumus 8 – 12 mm biezumā, 2/3 no pamatsienas biezuma, slīpums apmēram 30 grādi uz leju. Urbumus caur piltuvīti un gumijas šļūteni piepilda ar Vincents Polyline Hidrofobs. Momentā taisa ciet, lai viela neizgarotu. Pēc trīs četriem mēnešiem būs izveidota kārta 10 cm biezumā, kas būs šī mākslīgā hidroizolācija.
Labdien! Lauku māja, vienā pusē pamata siena ir koks, otrajā – gāzbetons. Visa māja apmūrēta ar padomju laika baltajiem ķieģeļiem. Nesen tika ievilkta apkure, pašreiz ir vēlme siltināt māju no ārpuses. Ar ko to labāk darīt – ar ekovati vai putuplastu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Priekšroka noteikti jādod ekovatei kā dabīgam materiālam, kurš spēj normāli uzņemt mitruma daudzumu, paturēt tik ilgi, kamēr var izžūt. Tas nozīmē, ka visi mitruma procesi mierīgi ies caur šo materiālu. Ja lieto putu materiālu, tas no iekšpuses strauji neuzņems mitrumu, kas nozīmē, ka kontaktvietā mitrums uzkrāsies, veidosies papildus sienas samitrinājums, turklāt putu materiāls pēc gadiem zaudē savas siltumizolācijas īpašības. Pirms no ārpuses veic siltināšanu, jāpārliecinās, ka gaisa sprauga...
Labdien! Kādi, lūdzu, ir soļi un juridiskie procesi, lai vispār uzsāktu dzīvokļa pārplānošanu? Tiktu jauktas nost nenesošās sienas un celtas vietā jaunas, daļēji jauktas arī nesošās. Atbild: Aivars Mauriņš, būvprojektu vadītājsLabdien! Saskaņā ar Jūsu ieceri veikt dzīvokļa pārplānošanu, par cik skar nesošās konstrukcijas, Jums nepieciešams pasūtīt un izstrādāt būvprojektu, atbilstoši MK not. Nr.500 Vispārīgie būvnoteikumi un MK not. Nr.529 Ēku būvnoteikumi prasībām.
Labdien! Kā apstrādāt griestus kurtuvei? Griesti ir no betona paneļiem, kas ir piķoti. Mēģinājām piķi notīrīt, bet tas neizdodas.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Nopērciet Vincents Polyline līmi Super. Smidziniet to virsū uz griestu bituma saturošo pamatni un vienlaicīgi, pēc dažu minūšu pārtraukuma, kad šī līme jau sāk kļūt biezāka, līmējiet klāt plānu plastmasas sieniņu. Pēc tam vēl atsevišķi mehāniski piestipriniet, piemēram, ar skavām, skrūvēm utt. Tālāk tīkliņu var apmest, uzpūst virsū biezākā kārtā špakteles kārtu vai apmetumu.
Labdien! Kamīna kurtuves priekša un mala ir apšūta ar sarkanajiem dekoratīvajiem ķieģeļiem (nolakoti). Laika gaitā ķieģeļi kļuvuši melni, netīri. 1) Ar ko varētu tos notīrīt? 2) Ar ko pēc notīrīšanas vajadzētu apstrādāt, lai pasargātu no netīrumiem un apkvēpšanas? Dekoratīvie ķieģeļi ir poraini un ar parastajiem mazgājamajiem līdzekļiem iztīrīt nav izdevies.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jebkuru nokvēpušu priekšmetu ir ļoti grūti notīrīt. Var mēģināt ar sārmainu ziepjūdeni, bet, ja neizdodas, tad jātīra mehāniski. Ja ir nepieciešamība saglabāt formu, tad ir jāmaina pats ķieģelis. Ja var iztikt ar noapaļotām virsmām, tad ķieģeli var slīpēt un lakot pa jaunu, tomēr jāatceras, ka pēc tam katru mēnesi ķieģelis būs jāapstrādā ar hidrofobizējošu līdzekli, kas atgrūž netīrumus. Tas nozīmē, ka pēc kurtuves lietošanas, kad viss atdzisis, visu ar mitru sūkli var dabūt nost.
Labdien! Būvēju koka karkasa māju. Cik sapratu no būvnormatīviem, tad materiāliem no mājas iekšpuses jābūt ar vairākas reizes lielāku tvaika pretestību nekā ārējai kārtai. Plānoju to panākt pīrāgā iekļaujot celtniecības kartonu, tikai nevaru izdomāt, kur to būtu pareizāk likt. Divi varianti (skats no iekšas). 1) Reģipsis, 10 mm sprauga, 25 mm mīkstā kokšķiedru plāksne, kartons, ekovate 200 mm, 25 mm mīkstā kokšķiedru plāksne, apmetums. 2) Reģipsis, 10 mm sprauga, kartons, 25 mm mīkstā kokšķiedru plāksne, ekovate 200 mm, 25 mm mīkstā kokšķiedru plāksne. Kurš variants būtu pareizāks?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Viss ir pilnīgi pareizi, tikai jāsaprot, ka nevajadzētu vispārināt. Būvējot koka karkasa māju, materiāliem no mājas iekšpuses absolūti nav jābūt ar vairākas reizes lielāku tvaika pretestību – tas ir nepieciešams siltinājuma kārtai. Vienmēr labāk būs tad, ja liks visblāvāko kartonu pēc iespējas tālāk uz iekšpusi. Ideālā gadījumā ir telpa un aiz tās uzreiz sākas kartons – tapete uzlīmēta uz kartona, tālāk ir ekovate un viss pārējais. Avi varianti ir lietojami, bet otrajā variantā kartons būs tuvāk...
Labdien! Māja celta 60-jos gados. Pamata sienas no skaidbetona, bet apmūrēta ar baltajiem silikāta ķieģeļiem, šuvēm izmantota kaļķa java. Laika gaitā šuves daudzviet saplaisājušas, arī mehāniskā izturība tām zudusi. Ko darīt lietas labā - vai visas šuves pāršuvot ar šķidru kaļķa javu, vai pielietot kādu būvķīmiju?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Ja šo virsmu ļoti uzmanīgi attīra no iespējamām atbiruma vietām, tad var vienkārši apmest. Samitrina, uznes virsū apmetumu uz cementa bāzes, pirmajai kārtai uzliek virsū plastmasas sietiņu un nobeidz ar apmetuma pēdējo kārtu. Viss apšuvums būs savilkts kopā.
Labdien! Nodarbojamies ar zivju audzēšanas fermu projektēšanu un būvniecību. Kādam mūsu klientam ir padomju laika zivju audzēšanas baseini, kuri samērā labi saglabājušies, bet šodienas prasībām betonu nepieciešams noklāt ar zivīm nekaitīgu klājumu. Domāju, ka tas varētu būt šķidrais stikls. Bet pirms izklāšanas ar stiklu mums virsma jānokrāso gaiši pelēkā krāsā. Kādu krāsu vajadzētu izmantot, lai labi turas pie betona un tāpat arī, lai šķidrais stikls labi turētos uz virsmu. Kuru šķidro stiklu būtu jāizmanto un cik kārtas jāuzklāj, un kāds būs patēriņš uz m2?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Hidroizolācijas kārtas būtu izdevīgāk taisīt no, piemēram, Vincents Polyline "Super". Tā ir universāla iekšdarbu un āra darbu līme – sintētiska lateksa emulsija. To sajauc 1:2 ar cementu. Nav jāliek nekas cits, tikai jāsauc pareizi proporcijas. Tad iegūst zilganzaļu pastveida konsistences masu, kuru uzklāj uz iepriekš attīrītām un samitrinātām betona sienām. Uzklāj ļoti plānā kārtiņā – 2,5 – 2mm. Ja būs biezāka kārta, tad materiāls var uzreiz sākt plaisāt. Apmēram 30 minūtes kārtu aizsargā no lietus,...
Labdien! 70-tajos gados būvēta lauku māja, istabās grīdas dēļi ir labi saglabājušies. Vēlos siltināt grīdu. Vai būs pareizi virsū klāt laminātu un ko likt starp grīdu un laminātu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Ja ir labi saglabājušies grīdas dēļi, tas nozīmē, ka ir laba pagrīde, tā ir elpojoša. Saglabājiet šo elpojošo pagrīdi (esiet uzmanīga ar grīdlīstēm) un varat droši klāt uz dēļiem virsū 2,5cm biezas mīkstās kokšķiedras plāksnes vienā, divās, trijās kārtās – cik nu var atļauties. Un tad uzreiz liek virsū laminātu.
Labdien! Vēlamies siltināt 90 gadus vecu māju no ārpuses. Māja celta kā monolīts no kaļķbetona. Sienu biezums aptuveni 60 cm. Mājā paaugstināts mitrums. Mājā krāsns apkure, kas ziemā nespēj to uzturēt siltu. Sienas ziemā aukstas, mitras, vietām novērojams pelējums. Vai ārsienu siltināšana palīdzēs dotajā situācijā un kādi būtu pareizākie risinājumi? Ir iecerēts siltināt no ārpuses ar fasādes vati 150 mm. Vai tas dos nepieciešamo efektu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Baidos, ka nedos nepieciešamo efektu. Lai kaļķbetonam pietiktu, vajadzētu būs vismaz metram. Ārsienas var siltināt, bet tad ieteicams sākt kurināt jau augusta, septembra beigās, lai iesildītu šo sienu. Tikai tad var saglabāt šo efektu. Izdevīgāk ir pie šīs sienas iekšpusē likt mīksto kokšķiedras plāksni, veidot siltinājuma kārtu 15 – 20cm uz iekšu, tad atkal mīksto kokšķiedras plāksni un tad apdares materiālu. Ja būs pietiekams siltinājums vai silta siena, tad mitrums un pelējums neveidosies.
Labdien! Vēlos uzzināt – kāds ir pareizs starpstāva pārseguma siltināšanas pīrāgs, ja izmantošu ekovates pildījumu uz melnajiem griestiem? Mansarda stāvs būs apdzīvots, mansarda jumta daļu arī siltinās ar ekovati 250 mm slīpā daļa, 300 mm horizontālā griestu daļa. Vai starp reģipsi ir jāliek armētais papīrs vai preskartons? Būs atstarpe starp reģipsi un papīru 50 mm, tas vadiem utt.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Var likt armēto papīru, ja tas ir elpojošs. Ja izmanto ekovates pildījumu uz melnajiem griestiem, tad starpstāvu pārsegums vairāk arī nav vajadzīgs. Vajag tikai ekovates slāni, kura biezumu noteiks akustiskās īpašības, kuras grib saglabāt. Šeit nekāda īpaša siltuma noturēšana nav vajadzīga, ja, protams, cilvēks dzīvo apakšā un augšā. Ja negribētu atdod siltumu, tad virs ekovates būtu jāliek virsū vēl plēve. Tālāk, neatkarīgi no tā, vai liek vai neliek plēvi uz ekovates, atstāj brīvus 2cm gaisa starpai...
Labdien! Mājai ar koka sijām 2.stāvā dušas telpa. Uz koka sijām liku ūdensizturīgo finieri ar hidroizolāciju, tad flīzes. Pēc 15 gadiem flīzes atleca un finieris ir pārvērties kūdras putrā. Kas par plāksni varētu kalpot par pamatu flīzēm? Biezu betona lējumu nevaru atļauties, jo līmeņu starpība ar esošajām grīdām. Negribu izmantot dušas paliktni, bet vienkārši flīzes, lai nav jākāpj iekšā un ārā?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jāatbrīvo pārsegums, lai paliek pāri tikai sijas. Tad klāj virsū metāla profilu, t.s. bezdelīgastes jeb Levis tipa profilu, kas ir 18mm augsts. To ieklāj uz koka sijām. Metāls ir pietiekami biezs, lai kalpotu kā pirmā hidroizolācija. Tālāk uz tā virsū var ieklāt 20mm betona. Tajā var izveidot silto grīdu. Kad ir iegūta šī 38mm plāksne, kas vienmērīgi sadala slodzi pa dušas kabīnes vietu, drošības pēc var likt virsū vēl vienu vidējas klases hidroizolāciju un tad flīzes.
Labdien! Zem simtgadīgas ēkas daļas ir pagrabs, kas būvēts no laukakmeņiem un koka pārseguma. Paredzēts ēku nojaukt, bet pagrabam uzlikt dobumotos dzelzsbetona paneļus un divslīpju jumtu. Vajadzētu pagraba sienas arī nedaudz paaugstināt, jo griestu augstums ir nepilni 2 m un reizēm pavasaros uz grīdas parādās ūdens. Kā būtu pareizi paaugstināt sienas, kā nosiltināt sienas un pārsegumu? Varbūt varat ieteikt kādu grāmatu par pagrabu būvi?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Noņem visu koka pārsegumu, veido veidņus uz jau esošiem pamatiem, liek horizontālo hidroizolāciju, ceļ pamatus uz augšu un tad veidojas kaut kāds dzegas augstums. Uz tā tad var tālāk veidot dobtos dzelzsbetona pārsegumus. Var likt arī gatavus dzelzsbetona pamata bloku izstrādājumus vai sīkblokus.
Labdien! No iekšpuses siltināta 2 stāvu stāvbūve. Siltuma noturība zema. Ko darīt?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! No ārpuses jāsiltina ar akmens vati, kas jāuzklāj uz ārējās virsmas. Pēc tam var apmest vai apšūt ar kādu no plākšņveida materiāliem, pa visu atstājot gaisa spraugu. Iekšpusē liek mīkstās kokšķiedras plāksnes. Ieteicamas plāksnes ar blīvumu vismaz 240kg/m3.
Sveiki!
Pastāstiet, lūdzu, vai ar putuplasta plāksnēm drīkst siltināt koka guļbūvi, kura ir apmesta ar smilšu javu?
Paldies!
Atbild: Arnis KļaviņšLabdien! Labāk tomēr nē.
Labdien! Guļbaļķu pirts 10 gadu laikā ir nedaudz nosēdusies, līdz ar to ir nedaudz palielinājušās spraugas starp baļķiem. Kādā veidā šīs spraugas vislabāk aizdarīt – izmantojot kādu hermētiķi, linu, kaņepju vai džutas lentas, vai varbūt ir vēl kāds risinājums ? Atbild: Arnis KļaviņšSveiki! Labākais variants būtu linu lenta, bet, ja tomēr vēl pūš cauri, tad pa virsu vēl speciālo hermētiķi - guļbūvēm, piemēram, https://www.ss.lv/msg/lv/construction/civil-work/civil-work/frames/bkflic.html