Kāds ir maksimāli pieļaujamais spriegums starp nulles un zemes vadu?
Labdien! Starp nulli un zemi spriegumam nav jābūt, jo nulles vadam jābūt savienotam ar zemi visās sadalnēs....
Plānoju ziemai iegādāties kamīnkrāsni, taču ir jautājums - kādas jaudas krāsni izvēlēties mājā, kuras platība pirmajā stāvā ir 150 m2, otrajā (bēniņos) - 65 m2? Gaisu domāts uz bēniņiem aizvadīt pašplūsmas ceļā pa caurulēm.
Labdien! Jūsu gadījumā pieļauju, ka griestu augstums ir ne vairāk kā 2,5 metri - tad Jūs droši varat skatīties uz "Bulerjan" apkures krāsnīm ar 03 numuru, kura jauda ir 27kw un apsildāmā platība līdz 600m3. Vairāk info Jūs iegūsiet www.bulerjan.lv...Labdien! Aptuveni rēķina 1kw uz 10 kvm....
Vēlos jumta stāvu nosiltināt ar "PAROC" vati. Cik biezam vates slānim vajadzētu būt?
Labdien! Vēlamais biezums būtu 300 mm. Šāds biezums taupa siltumu ziemā un pasargā no karstuma vasarā. Protams, ja var vairāk, būs labāk, bet baigi pārspīlēt ar biezumu arī nav nepieciešams. 400 mm biezi ir optimāls variants....
Dzīvoklī ir problēmas ar aukstā ūdens padevi vannas istabā. Ūdens spiediens ir ļoti zems, reizēm tek tikai sīka strūkla, savukārt aiz sienas virtuvē ūdens pārsvarā tek ļoti labi, tik reizēm tā vājāk. Karstais ūdens darbojas normāli. Mokos ar šo problēmu jau vairākus mēnešus, jo nav iespējams normāli nomazgāt traukus, darbināt veļasmašīnu, ne arī pašai nomazgāties - bieži vien tas jādara neciešami karstā ūdenī. Par ūdeni maksāju pilnā apmērā, bet tā padeve netiek nodrošināta pienācīgi, sanāk, ka māja ir ar daļējām ērtībām.
Caur mājas apsaimniekotāju izsaucu santehniķi, kas konstatēja, ka problēma ir visas mājas stāvvadā, kas nav mainīts jau kopš mājas uzcelšanas. Stāvvads atrodas ārpus sienas, nevis sienas iekšpusē. Caurule, kā teica santehniķis, ir pārāk šaura un nespēj pienācīgi nodrošināt ūdeni visai mājai (5stāvu māja). Lai situācija radikāli mainītos, jāmaina viss stāvvads, kam diez vai piekritīs visi kaimiņi, īpaši tiem, kuriem veikts kosmētiskais remonts.
Vai šāda situācija vispār ir atrisināma, vai man vienkārši jāsamierinās ar šīm neērtībām? Vai mājas apsaimniekotājam, ja tas ir informēts par šo problēmu, vajadzētu kaut kā rīkoties?
Ceru uz ekspertu padomu.
Sveicināti! Ja virtuvi un vannas istabu šķir tikai starpsiena, tad varētu pieļaut, ka aukstā ūdens padeve ir izbūvēta pa vienu stāvvadu. Ja tas ir tā, tad nevarētu būt, ka pie vainas ir viss stāvvads - ja vienā telpā ir pārsvarā normāla ūdens padeve, bet otrā nav. Problēmu vajadzētu meklēt atzarā no stāvvada, līdz vannas istabai. Protams, ka darbs ir diezgan ķēpīgs. Varbūt jāpajauc starpsiena, jaatjauno atzars, kas nemaz nav vienkārši - pieslēgties pie sarūsējuuša, daļēji noārdijušās stāvvada. Arnis....
Paldies Igoram Dacjukam par atbildi! Papildjautājums - ja māja slīkst ūdenī, tā tiek nepārtraukti bojāta. Katram cilvēkam ir skaidrs, ka jānovada ūdens jeb jātaisa drenāža. Kā Jūs domājat, ja visa apkārtne slīkst ūdenī gadu desmitiem pašvaldības meliorācijas nesakārtotības dēļ, tad drenāžu veikt apkārt visam Šampēterim un Pleskodāles apkārtnei saviem spēkiem?
Labdien! Jā, drenāžu liek ar paša spēkiem savā teritorijā, bet, ja problēma rodas no pašvaldības teritorijas, tad jādodas pie pilsētas plānotājiem + jāiesniedz fakti par nodarītiem zaudējumiem (bojājumiem). Ja nekas nenotiek, tad jurists raksta, piemēram, "tāds tur Žanis neatbilst ieņemam amatam" utt. un ir radušies zaudējumi utt....
Dzīvoju trīsstāvu mājas 3. stāvā. Gandrīz puse mājas dzīvokļu ir parādā par centrālapkuri, tādēļ apkure parasti tiek pieslēgta ļoti vēlu.
Man radās doma par autonomo apkuri - kamīnkrāsni ar siltā gaisa trubām, lai būtu siltums visā 69 m2 plašajā dzīvoklī.
Blakus mūsu mājai ir arī piecstāvu mājas.
Kādi priekšdarbi jau laicīgi būtu veicami un kādas atļaujas nepieciešamas, lai varētu būt neatkarīgi no pārējiem dzīvokļiem apkures un siltuma ziņā?
Labdien! Domāju, ka vispirms jāvēršas pie mājas apsaimniekotāja....
Mans jautājums - cik ilgi ietvju apmalēm jāstāv iebetonētām, līdz drīkst sākt blietēšanas darbus un likt pašu bruģi?
Paredzēts 8 cm bruģis un vieglo auto pārvietošanās (mājas iebraucamais ceļš).
Labdien! Pēc teorijas betona cietēšanas laiks ir 28 dienas līdz pilnīgai stiprības sasniegšanai, bet pēc 24 stundu perioda tas jau sasniedz zināmu stiprību, kas ļauj iestrādāt pamatnes materiālus un veikt blietēšanas darbus.
Tātad, atbilde ir - blietēšanu veikt var nākamajā dienā pēc apmaļu uzstādīšanas un apbetonēšanas. Tālāk jau tad var veikt visus darbus secīgi līdz paša seguma ieklāšanai.
Piebildīšu - ja ir iespējams, tad apmales ārpusē var piebērt grunti, melnzemi neilgi pēc uzstādīšanas, lai...
Jau kādu laiku mokāmies ar šādu problēmu - tualetes podam regulāri, nolaižot ūdeni, tas turpina tecēt arī tad, kad bačoks piepildījies. Turklāt arī ūdens skaitītājs turpina griezties. Reizēm, nolaižot ūdeni, bačoks nepiepildās vispār - tikai tad, ja pa to uzdauza, tad sāk tecēt, bet arī tas ne vienmēr palīdz. Neesmu zinoša šajās lietās, tāpēc lūdzu Jūsu padomu, kā rīkoties.
Sveicināti! Šajā situācijā vispareizāk būtu uzaicināt sanitārtehniķi. Lai veicas!...
Plānoju pasūtīt izgatavošanai iebūvējamo kupe skapi (3 m x 3 m x65 cm), jo diemžēl veikalos neesmu ievērojusi neko, kas ļoti patiktu. Interesē, cik vidēji ilgā laikā tādu iespējams izgatavot? Un no kāda materiāla to labāk būtu izgatavot, lai kalpotu pēc iespējas ilgāk? Vai mēbeļu izgatavotāji piedāvā arī skapja uzstādīšanu? Kā veidojas cena par skapja izgatavošanu?
Labdien! Šāda izmēra skapi var izgatavot divās dienās. Bet ir jāņem vērā, ka tas notiek rindas kārtībā. Par materiālu izvēli - atkarīgs cik daudz esat gatavi tērēt. Izmantojamo materiālu loksnes cena ir iespējama sākot no 35 līdz 200 eiro par loksni. Cena veidojas no materiāla, furnitūras, transporta un darba izmaksām. Aptuveni pēc šāda izmēra 1300 eiro....
Šobrīd privātmājā ir ieklāts lamināts, bet tas ar laiku ir nolietojies un vairs neizskatās labi. Esmu ieplānojis nomainīt pilnībā segumu un ieklāt līklīniju koka grīdu. Kā to pareizi izdarīt un vai ir kādas specifiskas atšķirības salīdzinājumā ar parastām koka grīdām? Vai to var darīt arī paša rokām vai jāsauc meistars?
Labdien! Gatavo parketu (2-slāņu, 3-slāņu) var klāt peldoši (uz zemseguma, parasti tvaika plēve + putuplēve) vai līmēt pie pamatnes. Līmēts parkets ir klusāks un spēj labāk saglabāt savas pozīcijas (neveidot spraugas). Pirms seguma klāšanas jānovērtē pamatnes stāvoklis. Pēc būtības darbi nav pārāk sarežģīti. Pie materiālu iegādes, labprāt detalizēti paskaidrosim darbu gaitu. Šeit varat iepazīties ar segumiem, kas pieejami uz vietas mūsu noliktavā:...
Māja - 1939.g. būve no koka, virsū skaliņi un apmetums). Daudzus gadus pagrabā turējies un turas ūdens. Pamati jau 2 reizes stiprināti, tie nav bijuši paredzēti, lai mirktu ūdenī.
Māja sēžas, viena siena izgājusi uz āru. Tikko pēdējo dzīvokli mājā atbrīvoja īrniece, kuras dzīvoklis līdzinās šausmu filmās redzētajam. Starp grīdu un ārējo sienu izveidojusies apmēram 7 cm sprauga. Sienas saplaisājušas līdz brusām, krīt nost gabaliem. Sienās dažādi pleķi. Vietām tumši brūnas krāsas lipīgs pleķis, kurš tek, citur apmetums sabiris kā pūderis. Sakiet, lūdzu, ko ar šādu māju vispār var iesākt?
Paldies!
Labdien! Jāsāk ir ar mitruma novēršanu - nenovēršot mitruma problēmu, nav jēgas neko labot. Pamati jāattīra no melnzemes - pie pamatiem jābūt rupjai grantij vai oļiem. Ja ir spēcīgs spiedošs ūdens, nebūtu slikti padomāt par drenāžu. Tik vecai mājai nav ieteicams izmantot cementu saturošus materiālus. Vecā būvsubstance ir kaļķis un asa smilts (kvarcs). Kaļķim kā materiālam ir sava īpašība - raut ārā mitrumu, bet cementam - pretēji. Pleķus parasti bloķē ar minerālu blokatoru. Apmetumu, kas ir porozs, sastiprina...
Vēlos dzīvoklī nomainīt čīkstošo grīdu. Pašreiz grīda ir no koka lāgām, virs kurām ir skaidu plāksnes un preskartons.
Kādus materiālus nomaiņai izvēlēties?
Esmu lasījusi par "Estrich" grīdām. Vai tā būtu laba izvēle dzīvoklim (dzīvoklis 5. stāvā)? Vai tāda grīda nav par smagu?
Labdien! Nepieciešams redzēt esošās "melnās" grīdas stāvokli. Ja lāgas ir labā stāvoklī, tad var veidot jauno "melno" grīdu, nolīmeņojot esošās lāgas un piefiksējot tās pie grīdas pamatnes. Uz lāgām klāj finiera plāksnes (ieteicams divās kārtās). Pēc tam klāj virssegumu (parkets, paklājs, lamināts vai kas cits, ko esat izvēlējušies). Jā, "Estrich" klona grīda ir relatīvi smagnēja un vecā mājā nebūtu ieteicama. Šeit varat apskatīt virssegumus, kas pieejami pie mums Rīgas noliktavā:...
Esmu ierīkojis savā dārza teritorijā esošajā dīķī strūklaku. Diezgan bieži dārzā rīkoju pasēdēšanas draugu kompānijā, tāpēc vēlētos padarīt dārza teritoriju vēl skaistāku. Apsveru iespēju ierīkot strūklakai apgaismojumu. Sakiet, lūdzu, vai tas ir sarežģiti izdarāms? Vai to varu izdarīt arī patstāvīgi vai jāsauc speciālists, kas šo apgaismojumu uzstādīs? Kādi ir iespējamie apgaismojuma veidi? Cik ilgu laiku aizņem apgaismojuma ierīkošana?
Labdien! Strūklakām izmanto speciālos ūdens izturīgos zemsprieguma (24V DC) LED (gaismas diožu) gaismekļus. Eksistē kā baltie, tā arī krāsainie (RGB) gaismekļi. Gaismekļus var ieslēgt manuāli vai izmantot vadības shēmu (kontrolieri) speciāliem efektiem. Produkts ir specifisks, tāpēc vietējos veikalos uz plaukta tādus gaismekļus atrast neizdosies. Ir sava specifika arī pieslēgšanā un barošanas avota izvēlē. Tāpēc iesaku palūgt attiecīga speciālista palīdzību pasūtīšanā un visu komponentu...
Man ir neliels žurnāla galdiņš ar stikla virsmu. Diemžēl laika gaitā uz tā izveidojušies dažādi skrāpējumi. Vai un kāda ir iespēja atjaunot stikla virsmu un mazināt šos defektus?
Sveiki! Diemžēl skrāpējumus izlabot nevarēs, vienīgi nomainīt virsmu....
Nesen veicām privātmājai pilnīgu apkures sistēmas nomaiņu (radiatori, trubas, katls, boileris utt). No pašteces pārtaisījām uz cirkulēšanu. Taču meistars teica, ka, nodziestot elektrībai, vismaz trīs stundas nebūs nekādas problēmas, tāpēc papildus nekādu akumulatoru nepirkām.
Ziemā, nodziestot elektrībai, ievērojām, ka temperatūra līdz 100 grādiem uzkāpj 5 minūtēs. Dabūjām raut visas degošās pagales laukā, lai kaut kas neuzsprāgst. Vai ir kādas iespējas pievienot gatavai sistēmai kaut ko, lai, nodziestot elektrībai, viss cirkulētu, varbūtkas ir jāpiepērk klāt?
Sveicināti! Vairumā gadījumu malkas apkures katli ir aprīkoti ar termostatvārstiem, kuri, temperatūrai katlā ceļoties, piever gaisa vārstu. Gaisa vārsts samazina gaisa padevi degšanas kamerā, tādējādi slāpējot degšanas procesu, bet siltumnesēja cirkulācijas apstašanās gadījumā darbojošam apkures katlam piemīt siltuma inerce. Lai ar šo negatīvo parādību cīnītos, ir divas metodes. 1. Palielināt ūdens daudzumu katlā, tam pievienojot akumulācijas tvertni, kura savienota ar katlu bez cirkulācijas...
Iepriekš biju uzdevis jautājumu par to, vai cauruļvadu lubrikanta izmantošana ir obligāta. Precizēju, runa iet par lubrikantu, ko izmanto iekšējo kanalizācijas cauruļvadu (uzmavcauruļu) montāžas brīdī. Vēlos arī zināt, kādas ir tā izmantošanas priekšrocības?
Labdien! Lubrikants obligāts nav, bet ļoti ieteicams! Atvieglo cauruļu montāžu un samazina risku, ka daļa blīvējamās gumijas manžetes tiks izgrūsta no tai paredzētās vietas. Ja manžete tiks izstumta no tai paredzētās vietas, tā nostāsies šķērsām pa vidu caurules atverei, sekmēs nosprostošanos un sistēma zaudēs hermētiskumu. Montāžas laikā pēc iespējas vēlams ieskatīties caurulē, vai manžete nav nobīdījusies....
Ir koka māja, kas apšūta ar balto ķieģeli. Starp koka fasādi un ķieģeli ir 2-5 cm sprauga ap visu māju. Jautājums - kā labāk siltināt? Ir doma ar 100 mm akmens vati no ārpuses un apšūt ar koka dēļiem. Tā būtu pareizi vai labāk siltināšanu veikt citādāk?
Labdien! Šajā gadījumā vairāk izskatās, ka derēs variants ar pūšamo vati siltināt šo gaisa spraugu, jo, ja Jūs siltināsiet māju no ārpuses un liksiet siltumizolāciju virsū ķieģelim un tad apšūsiet ar koka dēļiem, tad liela jēga no tā nebūs. Tas tāpēc, ka starp koka ēkas karkasu un ķieģeli ir gaisa šķirtkārta un tur ir dabīgā ventilācija, līdz ar to siltumizolācija savu efektu nedos....Labdien! Pēc pieredzes varu teikt, ka Jums būtu jāaizpilda tā gaisa sprauga, jo, ja Jūs nosiltināsiet tikai no ārpuses ar akmensvati, tad vējš tik un tā pūtīs caur pažobeli un caur gaisa spraugu iekļūs mājā. Ja koka ēkas ir "nosēdušās", iespējams, ka ir plaisas vai tamlīdzīgi defekti, caur kuriem vējš viegli tiek ēkas iekšpusē un rada sajūtu, it kā ēkā siltums tiktu "izpūsts". Mūsu firma nodarbojas ar šādu pakalpojumu. Ja ir interese, varat droši sazināties....
Vēlējos jautāt - kāda īsti ir atšķirība starp priedes koka, sarkankoka un ozolkoka logiem? Visi taču skaitās augstas kvalitātes materiāli.
Labdien! Priede ir skujkoks un pie mums plaši pieejams. Priedes blīvums ir mazāks nekā ozolam, tādēļ kā materiāls tas nodrošina labāku siltumizolāciju. Koka logus izgatavo no logu brusām, kuras sastāv no vairākiem biezumā līmētiem slāņiem (lamelēm). Vidējās lameles parasti ir garumā audzētas, ārējās var būt gan audzētas (tā saucamās „stiķētās”, saaudzētas jeb optimētas brusas), gan viengabala - neaudzētas (fiksētās brusas). Priedes logus var pasūtīt no saaudzēta vai fiksēta materiāla, savukārt...
Vai taisnība, ka koka logi ir labāki par PVC logiem? Ja jā,tad kādas ir atšķirības?
Labdien! Katram logu materiāla veidam (koks, PVC, alumīnijs) ir savas priekšrocības un trūkumi. PVC ir lētāks un ekspluatācijas laikā tas neprasa gandrīz nekādu kopšanu. Koka logi atkal ir dabīgs un mājīgs izstrādājums, ar kuru var veidot dažādas formas, kas māju padarīs individuāli izteiksmīgāku un vērtīgāku. Taču koka logs prasa kopšanu savā ekspluatācijas laikā un tā izmaksas ir lielākas. Alumīnijs atkal ir gan ilgmūžīgs, gan vērtīgs. Visu noteiks Jūsu finansiālās iespējas, kā arī kādā vietā un...
Kā rīkoties, ja vēlos privātmājas bēniņos ierīkot logu jumtā? Bēniņus līdz šim izmantoju tikai veļas žāvēšanai, bet ir doma iekārtot tur mansarda tipa atpūtas istabiņu, bet, tā kā tajā nav logu, tad tur nav īpaši omulīgi. Vai logu uzstādītāji piedāvā arī montāžu gadījumā, ja jumts jau ir uzbūvēts? Kā tas notiek?
Labdien! Jumta logus ir iespējams uzstādīt arī jau esošajā jumta segumā. Tas būs grūtāk, nekā uzstādot jumta logu vienlaicīgi ar jumta segumu, bet tomēr tas ir iespējams. Šajā gadījumā labāk tomēr būtu izmantot pieredzējušu meistaru pakalpojumus, kas novērtēs esošo situāciju un ieteiks labāko risinājumu. Uzstādīšanas izmaksas būs atkarīgas no jumta seguma, jumta slīpuma, spāru izvietojuma un vēl dažām citām niansēm....Labdien! Jūsu situācija nav vienkārša. Logu jumtā iemontēt var, taču logam jumtā ir jāizbūvē aile. Parasti to izvieto starp jumta spārēm. Šeit nepieciešams celtnieks, kurš to būtu gatavs paveikt. Pie tam, kas notiks šajā jumta istabiņā ziemā? Vai Jumts ir siltināts? Sākumā Jums jāsameklē meistars, kas izvērtēs esošo situāciju un ieteiks kā labāk rīkoties tālāk....
Cik ilgu laiku aizņem objekta maketa izveide, izmantojot 3D druku?
Labdien! Lai izveidotu 3D printētu maketu, nepieciešams sākumā izveidot 3D modeli. Ja modelis jau ir gatavs, tad atkal jautājums - kādā mērogā vajag printēt. Nav iespējams īsti noteikt izveides laiku, ja nav zināms modeļa lielums, detalizācijas apjoms un nepieciešamā kvalitāte. Pati druka var ilgt no pāris stundām līdz pat diennaktīm....
Visas aizsargierīces, signalizācijas, sensori u.tmldz., cik man zināms, darbojas ar elektrību. Bet ko darīt, ja zaglis elektrību atslēdz? Tādā gadījumā signalizācija nenostrādās! Vai ir kādi citi veidi, kā varu pasargāt savu privātmāju?
Labdien! Atbildot uz Jūsu jautājumu, vēlos Jūs informēt, ka mūsdienās tiek izmantotas apsardzes signalizācijas sistēmas, ko nevar ietekmēt elektrības atslēgšana vai tās pazušana. Vairumam iekārtu ir paredzēta rezerves barošana no akumulatora un tāpēc signalizācija nostrādās vienmēr. Protams, ja tās ir profesionālas apsardzes sistēmas, kas ir izgatavotas atbilstoši Eiropas standartiem. Akumulatora darbības ilgums ir atkarīgs gan no akumulatora lieluma, gan no pašas apsardzes sistēmas uzbūves un...
Vai cauruļvadu lubrikants ir obligāti nepieciešams? Kādas ir tā priekšrocības?
Labdien! Varbūt varētu precizēt, par kādu lubrikantu ir runa? Vai lubrikantu, kuru lieto montāžas brīdī, vai lubrikantu ekspluātācijas laikā? Un kur tieši lietojams vai nelietojams šis lubrikants? Ar cieņu, Arnis Dravnieks...
Kādas priekšrocības ir gaisa apkures krāsnīm, salīdzinot ar parasto ūdens apkures sistēmu?
Labdien! Katra sistēma ir ar savu pielietojumu atbilstoši apstākļiem. Tas jāizvērtē pašam....Labdien! Pirmkārt, tas lielākais pluss ir izdevumi - tie ir krietni zemāki, nekā iegādājoties un uzstādot centrālapkuri. Otrs pluss - Jūs krietni īsā laikā varat uzsildīt sev vēlamo telpu. Protams, centrālapkuri ierīkojot, Jūs aizmirstiet par tās darbību, tik, cik brīžiem piemest granulas vai ogles (atkarīgs no kurināma veida). Gaisa krāsniņas domātas cilvēkiem, kuri nevēlas izdot lielus izdevumus, lai tiktu pie siltuma mājoklī. Tā kā lielākai daļai budžets ir ierobežots un nav elastīgs, tad gaisa...