abc.lv skaitļos

Lietotāji online24
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Atbild eksperti : abc.lv
Kas jāliek zem PVC apdares dēlīšiem, lai būtu arī siltināta siena?
Labdien! Manai ķieģeļu mājai ir 36 gadi. Gribu atjaunot ar PVC apdares dēlīšiem. Kas zem tiem jāliek, lai būtu arī siltināta siena?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ar apdares dēlīšiem siltinājums neveidosies, tie ir tikai dekoratīvi. Vispirms jāuztaisa neliels ķieģeļu sienas remonts, t.i., jāaiztaisa plaisas. Pēc tam liek vertikālas latas ik pa 60 centimetriem, un starpas pilda ar akmens vati 10 – 20 cm biezumā. Vēlāk visu noklāj ar difūzijas plēvi, izveido divu trīs centimetru gaisa spraugu un tad liek apšuves materiālu. Apdares dēlīši arī tiek stiprināti pie vertikālajām latām.

Siltināšana

Vai manteļa skursteņa telpā drīkst ievietot malkas centrālās apkures katlu?
Labdien! Mums ir 1935.gadā celta māja, tajā ir skurstenis ar gaļas žāvētavu - kurina ugunskuru un dūmi pa skursteni iet ārā. Vai šajā skursteņa telpā šodien drīkst ievietot malkas centrālās apkures katlu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Es diemžēl nepārvaldu ugunsdrošības noteikumus. Telpu ziņā šādi noteikti var darīt, bet, vai pie šīs konstrukcijas to drīkst darīt, atbildēt varēs tikai ugunsdrošības speciālists.

Būvkonstrukciju projektēšana

Ko darīt ar otrā stāva grīdu, lai aukstums nenāktu uz pirmo stāvu?
Labdien! Iegādājos divstāvu māju. Pašreiz ir izremontēts mājas pirmais stāvs, ievilkta apkure tikai pirmajā stāvā. Gribam dzīvot pirmajā stāvā, pēc gada mainīt jumtu. Pašreiz ir šīfera jumts, tas netek, bet caur vējkasti svilpo vējš. Vecais nav arī siltināts, tikai pape un šīferis, cik nu varējām salabojām caurumus. Otrais stāvs nav apkurināms. Gribam noņemt trepes uz otro stāvu, lai varētu aiztaisīt visus caurumus un varētu dzīvot vismaz gadu pirmajā stāvā. Pirmajā stāvā esam izlikuši visur rīģipšus, ārsienas no iekšpuses nosiltinājuši. Jautājums, ko darīt ar otrā stāvā grīdu, lai aukstums nenāktu uz pirmo stāvu? Izņēmām visus izdedžus, ir pliki dēļi un nolīmeņotas sijas. Doma ir izlikt otrā stāvā uz grīdas vati, bet, ko būtu vislabāk likt virs vates? Kad remontēsim otro stāvu, noteikti liksim OSB, bet, vai mums tas gada laikā neuzpūtīsies, jo otrais stāvs nav apkurināts, iespējams, mitrs? Pašreiz vajag otrā stāva grīdu sagatavot tā, lai no augšas nenāk mitrums un aukstums, kā rezultātā nesabojā pirmā stāva griestus. Nepieciešams pagaidu variants.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ruļļveida akmens vati 2.stāvā liek visur virsū – jo vairāk, jo labāk, derēs pat 50 centimetri. Nekas virsū nav jāliek. Pēc tam vati varēs izmantot bēniņu un otrā stāva pārsegumam. Ja ir doma vēlāk likt OSB plāksnes, tad starp tām un vati jāatstāj vismaz divu trīs centimetru sprauga, pa kuru varēs notikt gaisa apmaiņa.

Siltināšana

Vai sendvičpaneļu atgriezumus var izmantot kā siltinājumu zem betona grīdām?
Labdien! Vai var sendvičpaneļu atgriezumus, ar metālu no abām pusēm, izmantot kā siltinājumu zem betona grīdām?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja apakšā ir grunts un šķembu uzbērums, tad uzreiz, bez plēves var likt virsū šos sendvičpaneļu atgriezumus, kuru nosedz ar plēvi. Šādā gadījumā šos paneļus var likt, bet, virs paneļu atgriezumiem pielietot plēvi ir bīstami, jo to var sagraizīt. Labāk likt polimēra materiālu – membrānu -, kuru savienojuma vietās var salīmēt kopā.

Būvmateriāli

Vai ģipša apmetums ir piemērots kokšķiedras plākšņu apmešanai?
Labdien! Mansarda jumta slīpā plakne un griesti no iekšpuses ir izveidoti no 50mm biezām kokšķiedras plāksnēm (virs tām iepūsta ekovate). Vai ģipša apmetums, piem., "Rotband" vai MP-75, ir piemērots šo kokšķiedras plākšņu apmešanai? Ja nē, tad kāds būtu ieteicamākais apmetuma veids šajā gadījumā, lai saglabātu visas labās kokšķiedru plākšņu īpašības, t.i. "elpošanu"? Kas jāievēro, izveidojot apmetumu uz šāda materiāla?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Praktiski var izmantot arī nosauktos ģipša apmetumus, bet es ieteiktu apmetumu, kas vairāk satur kaļķi, jo tas ir viselpojošākais no visiem apmetuma materiāliem.

Apdare

Vai siltajām grīdām ir lietderīgi izmantot dabīgā koka parketa dēļus?
Labdien! Vai siltajām grīdām ir lietderīgi izmantot dabīgā koka parketa dēļus? Ražotājs saka, ka viņu koka divu slāņu dēļiem siltums iet cauri, bet mani māc šaubas. Ko darīt, ja nepatīk flīzes? Vai tomēr labāk būtu izvēlēties radiatorus? Plānota granulu katla apkure.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja izmanto flīzes, tad nav gandrīz nekādu ierobežojumu un apsildei var izmantot karstāku ūdeni. Zem koka un parketa dēlīšiem tiks uzturēta apmēram 25 grādu temperatūra. Ja tā būs karstāka, tad sabojās parketu. Protams, ir nedaudz lielāka pretestība, tāpēc viss būs atkarīgs no laika. Šāda grīda ilgāk uzsils, bet ilgākā laikā arī atdzisīs. Ja grīdas betona kārta ir biezāka, tad var nodrošināt vienmērīgāku grīdas temperatūru.

Koka grīdas

Kā veikt skaņas izolāciju dzīvoklī?
Labdien! Ir vēlme veikt skaņas izolāciju dzīvoklī. Dzīvoklis ir lietuviešu projekta mājā - piektais stāvs piecstāvu dzelzsbetona ēkā. Mērķis, lai klusumā nebūtu jāklausās kaimiņu sarunas, kā arī vēlos vakaros varētu skaļi klausīties mūziku, pārāk netraucējot blakus iemītniekiem. Vēlams mazināt arī soļu izraisīto troksni apakšējam stāvam.
Sienām varētu izmantot 5cm akmens vati, ko apšūt ar dubultu rīģipša kārtu.
Grīdai - atstāt esošo dēļu grīdu un preskartonu, virsū liekot kādu skaņas izolācijas līdzekli (piemēram, Rockwool Steprock vati vai kādu apakšklāju (korķis vai Damtec)). Virskārtu plānots veidot no lamināta. Griestiem skaņas izolācija nešķiet lietderīga, jo augšā ir tikai bēniņi. Ko varat ieteikt, lai sasniegtu labāku rezultātu?
Kā varētu izolēt troksni no sienām, kuras problemātiski pārklāt ar rīģipsi (siena ar nišu pie pašas durvju stenderes). Vai aplīmēšana ar korķi šādās vietās varētu dot kādu rezultātu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Jūsu iecerētie pasākumi nedos neko jūtamu. Es ieteiktu vērsties pēc konsultācijas pie akustiķa. Ļoti labi būtu iepazīties ar tādu skaņas izolācijas materiālu kā Isolgomma. Korķis pieder pie skaņas absorbēšanas, ne izolācijas materiāliem, jo arī tam skaņa ies cauri.

Būvmateriāli

Vai šāds "pīrāgs" būtu pareizs?
Labdien! Ir sākta mansarda izbūve. Pīrāgs no ārpuses - bituma šindeļi, OSB, dubultais latojums, difūzijas plēve, 300 mm minerālvate, tvaika plēves vietā "elt-kraft" četrslāņu armēts būvkartons. Tālāk uz iekšpusi doma ir likt rīģipša profilus, starp kuriem būtu kaņepju vate 40 mm, tad 12 mm mīksto kokšķiedru plātni, uz kuras cieši klāt rīģipsi. Vai tā būtu pareizi?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Man jāsaka Jums atzinība – pie labākās gribas nevaru atrast neko nepareizu. Vienīgais ieteikums – mīkstajai kokšķiedras plātnei pašās beigās klāt virsū riģipsi nav nekādas praktiskas vajadzības, jo parasti iztiek ar to, ko dod jau pati kokšķiedras plātne. To var līdzināt, špaktelēt, apmest, uz tās var līmēt. Ja šuj kaut ko virsū, tad rīģipsis ir sliktākais, jo abi materiāli kausies ūdens dēļ, rīģipsis ļoti grūti atdos mitrumu atpakaļ kokšķiedras plātnei. Veļ gribu atgādināt – gaisam noteikti jāorganizē...

Siltināšana

Vai tik bieziem pamatiem pietiek tikai ar ģeomembrānu?
Labdien! Kā pareizāk darīt? Ir lentveida pamati 40 cm biezumā un 80 cm dziļumā. Ir doma pie pamata pielīmēt putuplastu zilo un tad ģeomembrānu. Varbūt, ja tik biezi pamati, pietiek tikai ar ģeomembrānu? Kāds ir nepieciešamais biezums no ģeomembrānas līdz šķembu kārtai un vai šķembas vajag blietēt?
Kā pie pamatiem nostiprināt ģeomembrānu un kā nevajadzētu stiprināt?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja ir ļoti biezi pamati, tad pietiek tikai ar ģeomembrānu. Tā iet no šķembu pamatnes uz augšu līdz pašam grunts līmenim. Attālums, cik dziļi ģeomembrāna jāpaslēpj zem zemes, atkarīgs no tā, vai mājai ir pagrabs. Ja ir, tad tie varētu būt 10 – 20 cm zem grunts un ne vairāk. Ja pagraba nav, tad varētu būt kādi 30 – 40 cm un pārējais paliek brīvs. Betona siena ir brīva un nekādā gadījumā nav klāta ar hidroizolāciju. Vienkārši ģeomembrāna iet pa pliku betonu uz augšu. Parasti ģeomembrānu stiprina tikai grunts līmenī,...

Būvmateriāli

Vai ir iespējams tikt vaļā no dzelzceļa gulšņu smakas?
Labdien! Māja uzcelta no dzelzceļa gulšņiem, no ārpuses apšūta ar ķieģeļiem, no iekšpuses ar finieri. Karstā laikā ir jūtama gulšņu/piķa smaka. Vai ir iespējams no smakas tikt vaļā vai vismaz izolēt to ? Un ja var, tad kā?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Dzelzceļa gulšņi ir pamatīgi piesūcināti ar bitumenu un dažāda tipa sāļiem. Tā kā iekšpuse ir apstrādāta ar finieri, to var nokrāsot ar eļļas krāsu necaurlaidīgā kārtā. Ja ir iespēja noņemt finieri nost un atsegt gulšņu sienu, tad to vajadzētu apsmidzināt ar PVA līmi un veidot kārtiņu, kura nosedz un neļauj izdalīties smakai. Pēc tam var likt virsū vates kārtu, saplāksni un tad to nokrāsot ar ūdens necaurlaidīgu krāsu.

Būvķīmija

Vai, jaucot betonu maisītājā, tam var pievienot "Fairy"?
Labdien! Ir redzēts, ka, jaucot betonu maisītājā, tam pievieno citrona "Fairy", un tad betons paliek plastiskāks. Ko Jūs par to sakāt?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Es absolūti piekrītu, jo jebkurš trauku mazgājamais līdzeklis ir putojošs, tādējādi tiek piesaistīts gaiss. Tas ir tas pats, ko dara pie javu plastificēšanas – pieliek ķīmiskus līdzekļus, kas piesaista gaisu. Ja vēlaties lietot Fairy, to nevar aizliegt, bet nevaru dot nekādas garantijas. To pašu efektu var iegūt pievienojot Vincents Polyline Vinmix, turklāt tas ir pārbaudīts un garantēts līdzeklis.

Būvmateriāli

Ko pievienot, jaucot cementu, lai cementa virsma būtu gludāka?
Labdien! Ko pievienot, jaucot cementu, lai cementa virsma būtu gludāka?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Var pievienot Vincents Polyline Vinmix, uz viena cementa maisiņu var pievienot puslitru šī līdzekļa. Var pievienot arī sauso pulveri BMP – viena paciņa paredzēta vienam cementa maisam. Tas veidos plastisku maisījumu, ko būs iespējams izveidot gludāku.

Būvmateriāli

Vai ir kādi normatīvi, par cik augstāk ir ieteicams virs lentveida pamatiem betonēt grīdu?
Labdien! Vai ir kādi normatīvi, betonējot silto grīdu, par cik augstāk ir ieteicams virs lentveida pamatiem betonēt grīdu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Normatīvi tādi nav, bet ir nerakstīti likumi. Betonējot grīdu, tīrais grīdas līmenis ir pirmā sienas bloka nobeigumā var otrā bloka sākumā. Tas pieļauj savu 5 – 10 cm lielu zonu, kurā izveidot grīdu. Jo augstāk, jo labāk priekš grīdas un cilvēkiem.

Grīdas

Vai šķembu bēršana un blietēšana pirmā stāva grīdai ir obligāta?
Labdien! Pavasarī vēlos betonēt pirmajam stāvam grīdas. Vai šķembu bēršana un blietēšana ir obligāta? Varbūt to var aizvietot ar granti un to noblietēt, un ieklāt siltās grīdas?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Diemžēl tā nevar darīt. Šķembas nav vajadzīgas stingrākai pamatnei. To varētu pildīt arī grants, varbūt par labāk nekā šķembas, turklāt vieglāk būtu blīvēt. Tomēr, ir viena nelaime. Ūdens, nākot no grunts, pa kapilāriem virzās uz augšu un iet līdz grants virsējai malai. Ja uz grunts liks plēvi un tālāk siltumizolāciju, tad zem spiediena mitrums migrēs cauri savienojuma vietām, jo šāda plēve nav hidroizolācija. Lai droši atšķirtos no grunts mitruma un neļautu tam iekļūt grīdas konstrukcijā, jāveido...

Grīdas

Kāda atšķirība starp mīkstām kokšķiedras plāksnēm un OSB?
Labdien! Kāda atšķirība ir starp mīkstām kokšķiedras plāksnēm un OSB? Kādos gadījumos katru lieto?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Atšķirība ir ļoti liela. OSB ir pašnesošs, konstruktīvs materiāls, ko izmanto kā norobežojošo konstrukciju. Tas ir pietiekami blīvs un izturīgs. Mīkstās kokšķiedras plātnes ir tipisks pašnesošs siltumizolācijas materiāls. Tas nav konstruktīvs un to ir jānoklāj ar šo pašu OSB vai kādu citu konstruktīvāku materiālu. Mīkstās kokšķiedras plātnes ir mitruma caurlaidīgas, bet OSB ierobežo mitrumu un ļoti grūti to laiž cauri.

Būvmateriāli

Vai uz nesošās sienas jāliek kaut kāda izolējoša plēve?
Labdien! Siltinot guļbaļķu māju no iekšpuses, skrūvēju profilus 50 mm, lieku ROCK WOOL vati 50 mm, un apdares dēlīšus. Jautājums: vai uz nesošās sienas vai arī starp vates un apdares dēlīšiem jāliek kaut kāda izolējoša plēve, tvaika plēve vai kaut kas tamlīdzīgs?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Plēve ir jāliek. Ja siltina ēku no iekšpuses, tad siltajā, t.i., telpas pusē minerālajai vatei jāliek priekšā tvaika izolācija. Pēc profilu piepildīšanas ar minēto vati klāj virsū plēvi, tad atstāj nelielu atrāvienu 10 – 15 mm, un tad liek virsū apdares dēlīšus.

Siltumizolācija

Vai kokšķiedru var aizvietot ar rīģipsi un akmens vati?
Labdien! Vēlamies celt koka karkasa māju. Arhitekts ir uzprojektējis karkasu ar kokšķiedru no iekšpuses un ārpuses. Ražotāji piedāvā to aizvietot no iekšpuses ar rīģipsi, no ārpuses ar akmens vati. Tas ievērojami samazina izmaksas. Gribētu jautāt profesora viedokli. Vai atmaksāsies ieguldīt tik lielu summu (jo materiālu cenu starpība sastāda vairāk nekā 10 000). Varbūt kokšķiedru likt tikai vienā pusē, un kurā tad labāk?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Kokšķiedru plāksnes var atļauties likt no iekšpuses, bet no ārpuses likt minerālo vati, piemēram, akmens vati vai stikla vati. Iekšpusē tomēr vajag elpojošu materiālu.

Siltināšana

Kāds būtu labākais risinājums, lai pēc iespējas mazāk pazeminātu griestus?
Labdien! Vēlos privātmājai nosiltināt priekšnamā jumtu-griestus, neliels slīpums. Jumta konstrukcija – spāres biezums 150 mm, latas 50x50 mm, skaidas un uz skaidām šīferis. Kāds būtu labākais risinājums, lai pēc iespējas mazāk pazeminātu griestus?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Spāres biezumu var saglabāt, bet visu nedrīkstēs pielikt pilnu ar siltumizolāciju materiālu - 130 mm gan noteikti varētu. Ja gribas kādu centimetru vairāk, tad būs jāpazemina griesti, un zem spārēm jāliek vēl vate klāt. Gaisam jānāk iekšā virs durvīm, kur būs jumta kastīte. Tālāk gaiss tiek šajā spraugā virs spāres beidzamajos divos trīs centimetros, ko atstājam brīvus, un, pieejot pie ēkas sienas, jāveido eja uz augšu un mazs jumtiņš, kur tas gaiss var iznākt laukā. Ja nebūs nekāda gaisa apmaiņa, tad...

Siltināšana

Kādas ir ieteicamās attiecības logiem pret grīdām?
Labdien! Mājas apkurē plānotas siltās ūdens grīdas un gribas lielus logus. Kādas ir ieteicamās attiecības logiem pret grīdām?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Attiecībai jābūt 1:5. Ja ir viena daļa logi, tad grīdai jābūt piecreiz lielākai. Ja sanāk mazāka attiecība, tad ārsienām vai grīdas siltinājumā, vai pārseguma siltinājumā jāuzliek spēcīgāks siltinājuma slānis.

Grīdas

Vai ir kādas beices, lai pārkrāsotu betona bruģi?
Labdien! Vai ir kādas beices, lai pārkrāsotu betona bruģi? Jo ir sanācis, ka iegādājoties bruģa partiju - gandrīz katra gabaliņa virsējā, tonētā virsma ir ar gaišiem pleķiem. Pleķi atgādina tādus kā izsāļojumus. Šie raibumi nav pazuduši arī pēc gada ekspluatācijas un praktizētā augstspiediena mazgāšana ir ar ļoti mazu efektu.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Diezgan īpatnējs gadījums. Vispirms vajadzētu pārliecināties, kas šie īsti ir par pleķiem. Samitriniet vienu bruģa akmeni un tad paņemiet to un gaišajiem pleķiem uzlieciet virsū Vincents Polyline VIP tīrītāju (atšķaidītu 1:5 ar ūdeni), tikai ļoti uzmanīgi - ar brillēm un gumijas cimdiem. Skābes iedarbības rezultātā parādīsies pūslīši un, ja tas ir izsālījuma efekts, tad pleķi pazudīs. Pēc tam gan bruģis ļoti kārtīgi jānomazgā ar ūdeni, jo šis tīrītājs var veidot kaut kādus sava veida pleķus. Ja nekas...

Krāsas

Kā pareizāk veidot un siltināt ārējās sienas koka karkasa mājai?
Labdien! Kā pareizāk un efektīvāk veidot un siltināt ārējās sienas koka karkasa mājai (māju vēl tikai būvēs, Vidzemes pusē)?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja grib siltināt no ārpuses, tad nezinu neko labāku par akmens vati. Tā ir brīnišķīga priekš siltināšanas no ārpuses. To var apmest vai apšūt. Ja grib siltināt no iekšpuses, tad nezinu neko labāku par mīkstajām kokšķiedras plātnēm.

Koka paneļu mājas

Kā labāk likt pagrīdes lāgas?
Labdien! Par pagrīdes lāgu likšanas veidu. Padomju laika bloķenes dzīvoklis. Vietas augstumā pietiek lāgām tikai vienā virzienā. Panelis absolūtā nelīmenī. Lai izlīmeņotu lāgas, man iznāk likt zem tām palielas kaudzītes dažāda biezuma saplākšņa plāksnīšu (augstākajās vietās, savukārt, iznāk pat paēvelēt lāgu plānāku un apakšā tikai ielikt kādu mazu amortizējošu lenti).

Te nu ir dilemma, un nevaru izšķirties, kā labāk.

Pirmais variants. Ar garu dībeli cauri lāgai un līmeņojamajiem saplāksnīšiem visu stiprināt pie pārseguma paneļiem. (Vairāki paziņas ieteica pirmo variantu labāk nedarīt, jo grūti, turklāt skaņas, termiskās un mitruma staigāšanas ziņā utt. ziņā pat neesot labi visu tik stingi sajūgt kopā ar mājas konstrukciju.)

Otrais variants. Līmeņojamos saplāksnīšus sastiprināt ar lāgām (no apakšas uz augšu ar skrūvēm), un tad tā lai arī nosacīti brīvi uzliktas uz paneļa stāv. Pāri uzmanīgi uzlikt melnās grīdas plāksnes, tās pieskrūvēt, klāt grīdas segumu utt.

Vienā istabā izmēģināju otro variantu, it kā šobrīd pēc pāris dienām ir ok, tikai ir nemiers par to, vai pēc kāda laika tas nebeigsies ar to, kā bija pirms tam - 70-ajos gados liktās, nekur īsti nenostiprinātās lāgas ar būvgružu un pagaļu "līmeņošanu" visas izstaigājušas, aizgājušas no vietām, un viss šūpojas, čīkst un brakšķ...

Kā, Jūsuprāt, labāk likt lāgas?
Atbild:
Arvo Biķernieks
Labdien! Saviem spēkiem savā īpašumā Jūs varat izpildīties pēc sirds patikas un klapēt grīdas, neskatoties ne uz ko! Bet otrais variants neiet nekādos rāmjos. Nekas tur nestaigās, un lāgām jābūt nostiprinātām. Protams, ja neplānojat izbūvēt peldošās grīdas uz keramzīta slāņa. Pirmais variants arī var izrādīties sarežģīts un vietām pat neiespējams, jo paneļi ir ne vien dobti, kur vietām, iespējams, betona slānis ir vien pat nepilna centimetra biezumā, bet arī betona sastāvs, visticamāk, ir bēdīgs, un...

Grīdas