Labdien! Kādu kaļķi ir jāpievieno kaļķa - cementa apmetuma maisījumam, dzēstu vai nedzēstu? Kādas varētu būt proporcijas?
Labdien! Jāpievieno dzēsts kaļķis, kaut dažas saujas. Proporcijas atkarīgas no ekspluatācijas.
Labdien! Kā visvieglāk no krāsotas reģipša sienas būtu noņemt fototapeti (ļoti blīvi pielīmēta pirms 8 gadiem visā sienas augstumā, pēc tam sienu vēlos nokrāsot)?
Labdien! Neņemiet! Nošpaktelējiet un krāsojiet! Var pamēģināt nogruntēt nelielu gabalu un nošpaktelēt. Ja viss turas labi, tad uz priekšu....
Labdien! Māja man ir no koka, bet apšūta ar ķieģeļiem, un ir piebūvēta veranda. Veranda tagad atkāpjas no mājas un veidojas sprauga, kurā veidojas mitrums. Ko darīt? Labdien! Visticamāk, ka, verandai veidojot pamatus, nav pietiekami dziļi tie izveidoti, un pamati iegrimst. Verandu varētu piepacelt no pamatiem, veidot atbalsta sistēmu. Visu šo konstrukciju vajadzētu apstādināt. Ja deformācijas ir izbeigtas, tad šo spraugu, kas veidojas starp sienu un verandu, var notušēt ar jebkuru blīvu hermētiķi, arī putu materiālu, no virspuses nosedzot ar hermētiķi āra lentes. Savienojuma vietā vēl derētu iestrādāt trīsstūrveida latiņu, kas visu nosedz un rada vizuāli labu...
Labdien! Ķieģeļu dārza mājiņai uz iekšējās sienas ir pelējums. Regulāri tīram, bet atjaunojas. Ja siltinātu no ārpuses, ierīkotu apkuri ziemai - vai būtu iespējams izskaust pelējumu, lai var visu gadu dzīvot? Ar ko?
Labdien! Jāizvēlas, vai nu siltina kārtīgi no ārpuses ar akmens vati, vai no iekšpuses ar mīkstās kokšķiedras plātnēm, pēc tam apmetot. Ja tā nevar, tad vienkārši dezinficē iekšpusi ar "Fungi Pro". Tur, kur ir vājš pelējums, tur izmanto "Fungi", kuram nav ne smakas, ne garšas, ne krāsas. "Fungi Pro" smako ļoti pēc hlora, jādarbojas ļoti uzmanīgi.
Labdien! Kā labāk gāzbetona bloku sienās nostiprināt samērā smagus priekšmetus, piemēram, radiatoru (60 kg), koka latu piekaramo griestu stiprināšanai? Varbūt ir iespēja iztikt tikai ar skrūvēm (kādām?), vai tomēr jālieto dībeļi (kādi)?
Labdien! Gāzbetonu nedrīkst izmantot kā konstruktīvu materiālu, tas ir pašnesošs siltumizolācijas materiālus. Var izmantot īpašas skrūves ar platu vītnes ceļu, kas paredzētas vieglbetona konstrukcijām. Visvienkāršāk urbt caurumu, kurā var ievietot ķīmisko dībeli. Būs vajadzīgi maksimums seši dībeli, ar kuru palīdzību dabūs klāt konstrukciju. Pielietojot ķīmisko dībeli, veidosies stingrs savienojums.
Labdien! Pie mājas blakus būvēšu uz lentveida pamatiem 4 x 7 m lielu katlumāju, vienstāvu. Cik būtu nepieciešami biezi keramzīta bloki un akmensvates siltinājums, lai būtu kā nākas?
Labdien! Vajadzētu likt 25 cm keramzīta bloku un 100 mm vates no ārpuses. Tā gādās, lai katlumājā nekas nesasaltu.
Labdien! Kuru siltumizolācijas materiālu izvēlēties grīdas ieklāšanai (būs siltās grīdas - putuplasts EPS 100 1.0x0.5 loksnes (5cm biezums) vai ruļļos EPS DES 35-3 (zilais)?
Labdien! Labāks būs EPS DES 35 zilais, jo tas ir nedaudz blīvāks un paredzēts šiem darbiem. Es gan siltajās grīdās izmantotu nevis EPS tipa putuplastu, bet gan ekstrodētos putuplastus, putupolistirola plāksnes un pie tam vēl pēc iespējas plānāku, bet blīvāku. Krāsainie ekstrodētie vai gaiši zilais EPS - labāki tomēr ekstrodētie....
Labdien! Vēlējos noskaidrot, vai ir iespējams nosiltināt istabas grīdu, iepūšot zem tās vati? Privātmāja, dēļu grīda, starp dēļu grīdu uz zemi kādi 15 cm. Ir dzirdēts, ka esot vate, ko var iepūst, nemaz visu grīdu nejaucot. Nāk aukstums no grīdas ziemā, betonēt negribas.
Labdien! Tā var darīt. Vajadzētu paskatīties, kas apakšā atrodas. Ja tur ir organiski materiāli, kas dalās, tos vajadzētu dezinficēt. Pēc tam var pūst iekšā ekovati, kas būtu ļoti piemērota šādā gadījumā, atstājot aptuveni 1,5 – 2 cm brīvus līdz grīdas augšai. Šādā veidā, savienojot to ar istabas telpu, iegūs silto pagrīdi, kur notiks gaisa apmaiņas process, kurš ies cauri grīdas līstēm.
Labdien! Guļbūves 2.stāvs (mansards) izbūvēts karkasa veidā. Tas no ārpuses apšūts ar kokšķiedru, no iekšpuses ar speciālo armēto papīru. Siltināšu ar ekovati. Kā būtu pareizi veidot otrā stāva griestus (pīrāga biezums 30cm)? Respektīvi, šūt no ārpuses (virspuses) kokšķiedru un iekšpuses (apakšpuses) armēto papīru? Vai šūt uzreiz dēļus un pie tiem stiprināt vēja izolāciju? Ja pa bēniņiem būs jāstaigā. Un - kā griestos iepūtīs ekovati? Kā, ar ko un cik biezā slānā pareizi būtu pakot starpstāvu? Siju augstums 30 cm. Pūst to pašu ekovati? Vai ir kāds labāks variants, piemēram, keramzīts? Otrais stāvs iet pāri arī 1.stāva ārsienām. Mājai paredzēta centrālapkure.
Labdien! Pārseguma nesošā konstrukcija ir sija. To no apakšpuses var apšūt ar dēļiem, ieklājot iekšā parastu papīru, un tad var likt iekšā ekovati. Atstāj apmēram brīvu 1 – 1,5 cm, liek virsū grīdu un viss. Pīrāga biezums 30 cm ir ļoti labs. Daļa, 2/3 varētu būt no keramzīta un augšējā 1/3 no vates. Viss virs siltajām telpām ir pareizi – apakšā liek keramzītu, pa virsu ekovati. Vietās, kur ir izeja uz ārsienu, jāliek otrādi vai jāpilda viss ar ekovati....
Labdien! Mājas pamati, tad ģeomembrāna. Vai no ārpuses ieteicamas šķembas vai keramzīts, vai sijāti akmentiņi ar noteiktu frakciju, un cik biezā kārtā ieteicams?
Labdien! Mājas pamatus atsedz, augšpusē pieslien telpisku ģeomembrānu ar pumpiņām un sienas pusi, izveidojas gaisa šķirkārta, kura aizvadīs mitrumu un žāvēs sienu. No ārpuses ieteicamas šķembas, keramzīts vai sijāti akmentiņi ar noteiktu frakciju – kas ir lielāka par 8 mm. Ģeomembrānu vēl ar kādu 10 cm kārtu nosedz ar oļiem vai piebīda viņai klāt betona bruģakmeni, kurš ir 7 cm augsts. Tātad nosedz membrānu un paliek tikai sprauga. Ja parādās šāda sprauga apmēram 8 cm biezumā, tā piepildīsies ar smiltīm un...
Labdien! Vēlos siltināt 1939.gadā celtas mājas otro stāvu – no iekšpuses. Tā ir koka stāvbūve kura ir veidota (no ārpuses): apmetums-koka siets-ruberoīds un 4 cm biezi horizontāli koka dēļi un vertikālas brusas. Kā labāk to darīt? Siltinot ar akmens vati? Vai likt vēja plēvi no iekšpuses un vai koki nebojāsies? Jo ruberoīda dēļ domāju, ka nav vērts likt ekovati, jo tāpat neelpos.
Labdien! Tas ir ļoti vecs ruberoīds un palicis tikai kā vēja barjera. Ja vēlaties siltināt no iekšpuses, vajadzētu aizmirst par jebkurām minerālvatēm, bet likt plēvi, bet ekovati vai mīkstas kokšķiedras plātnes. Ekovati var likt tik biezā kārtā, cik nepieciešams pēc aprēķiniem, un pēc tam noslēgt ar mīkstās kokšķiedras plātni. Vai veidot uzreiz karkasu ar spraugu un piepūst ar ekovati. Nevajadzētu lietot minerālvates, jo tās siltajā pusē prasīs plēves, bet koka mājām tas ne pie kā laba nenoved.
Labdien! Kā lētāk siltināt sienas (riģipsis-finieris-skaidu plate-finieris-apdares dēlīši) un kā - griestus (betona paneļi un 5 cm izdedžu)?
Labdien! Ja siltināt no ārpuses, tad nav nekas labāks par akmens vati. Liek virsū vismaz 20 – 25 cm vates no ārpuses kā minimums, bet no iekšpuses pie riģipša vēl vajadzētu piestiprināt mīksto kokšķiedras plātni 2,5 cm biezumā. Griestu siltināšanai atstāj visu kā ir un liek virsū vēl ruļļveida akmens vati tik, cik vien grib vai ir rūme, piemēram, 25 – 30 cm. Būtu labi, ja rullētu 5 cm biezām ruļļveida vates pakām vienā virzienā, pretēji un atkal maina virzienu. Un tā līdz vēlamajam biezumam.
Labdien! Man ir "Līvānu" tipa māja un es gribu nomainīt jumtu. Jautājums ir par jumta siltināšanu, ka būtu pareizi to siltināt? Cik zinu, zem šīfera ir paneļi, kurus nevar izjaukt, tāpēc nezinu, kā pareizi nosiltināt jumtu.
Labdien! Ja ir tikai jāsiltina, tad tik tālu, cik tiek klāt, atstāj 5 cm brīvu gaisa spraugu un nosedz to ar vēja barjeru. Zem tās var siltināt tik, cik vien maks un telpa atļauj. Tālāk tikai šajā jumta spraugā jādabū iekšā gaiss. To izdara caur jumta kasti, izveidojot izeju uz šo spraugu. Korē, attaisot vaļā tās konstrukciju un uzlīmējot virsū kores elementu ar izbūvētiem plastmasas deflektoriem, izveido gaisam izeju. Starp kori un dzegu veidos cēlējspēku un gaiss plūdīs cauri. Virs siltinājuma noteikti jābūt gaisa...
Labdien! Vecā, neapkurināmā koka mājā pie jumta nomaiņas tika nojaukts nefunkcionējošs skurstenis, gandrīz līdz bēniņu pārsegumam. Istabā ir saglabājies sildmūris, kas savienots ar šo skursteni. Problēma tāda, ka gan sildmūrim, gan skurstenim apakšējā ķieģeļu daļa (apm. 50cm) pastāvīgi ir mitra. Visticamāk, tas ir dēļ augstajiem gruntsūdeņiem. Vēlējos uzzināt, kā šo problēmu varētu novērst, nejaucot nost skursteni un sildmūri? Piemēram, izlaižot skursteni atpakaļ caur jumtu (iemontēt skārda cauruli ar cepuri), un apakšā iemontēt ventilācijas resti? Vai tas kaut ko dos, un varbūt Jūs varētu ieteikt kādu labāku variantu?
Labdien! Ir tehnoloģijas ar ķīmijas injekcijām mūrī. Varat pajautāt Jurim Biršam (Radio 2, pirmdienās, raidījums "No pamatiem līdz jumtam").
Labdien! Cik metru tālu jāierīko kanalizācijas aka no mājas, lai viss būtu pareizi un darbotos labi?
Labdien! Kanalizācijas aku liek pa nogāzīti uz leju, tātad nekādā gadījumā kalna pusē. Ja ir pilnīgi līdzena vieta, tad vismaz 10 m – ne tuvāk.
Labdien! Māja ir apmēram 130 m2. Vēlos ierīkot centrālo apkuri, kurināmu ar malku. Kādu apkures sistēmu Jūs ieteiktu? Viena no prasībām ir, lai būtu jākurina reizi diennaktī. Izvēle ir starp radiatoru vai gaisa cauruļu apsildi. Ko Jūs ieteiktu?
Labdien! Ja izvēlas radiatorus, tad ir nepieciešamība pēc karsta ūdens. Lai kurinātu reizi diennaktī vai retāk, nepieciešama telpa, kurā var uzkrāt karsto ūdeni. Tātad būs tilpnes, kur vienreiz nedēļā tiks uzsildīts karsts ūdens un tālāk automātika viņu dos klāt pie atdziestošās sistēmas. Šādā veidā līdz -15 grādiem var nodrošināt kurināšanu vienreiz divreiz nedēļā. Jo vairāk ūdens uzkrājēju, jo retāk būs jākurina. Gaisa cauruļu apsilde šajā gadījumā ir ar zināmiem noteikumiem. Jāizvēlas siltuma sūknis...
Labdien! Gribu nosiltināt guļbūves māju, baļķi ir 18 cm biezi. Gribu siltināt ar cieto akmens vati un likt virsū dekoratīvo apmetumu. Mana doma ir: no sākuma likt latojumu un pie latojuma stiprināt vati. Kādu vati labāk izvēlēties un vai vajag vēl likt plēvi? Ja neder šis variants, tad kāds būtu labāks, bet negribu likt atpakaļ apdares dēļus. Varbūt var likt uz veciem dēļiem virsū akmens vati? Starp dēļiem un baļķiem ir tukša sprauga no 2 - 4 cm. Un kādu biezumu vatei vajag un kādas firmas?
Labdien! Vispirms liek latojumu, tad to pilda ar akmens vati, turklāt, ja liek latojumu, tad vates cietībai nav lielas nozīmes un var izmantot lētāko, mīksto plākšņveida vati minimums 10 cm biezumā. To nevajadzētu noklāt ar plēvēm, bet obligāti jānoklāj ar materiālu, kas varētu palikt iekšā latojumā un būtu viegli piesaistīt apmetumu. Tāds materiāls ideālā gadījumā ir plānas, apmēram 2 – 3 cm biezas fibrolīta plāksnes, kuras uzstrādā (pienaglo, pieskrūvē vai pieskavo) pie latām, nosedz pilnībā akmens vati, un uz...
Labdien! Ar ko jūs iesakāt apstrādāt un krāsot koka sētu? Dēļi ir noēvelēti un ko tālāk darīt?
Labdien! Ēvelētos dēļus nepieciešams ļoti labi antiseptizēt, t.i., piesūcināt ar lādu no antiseptiķiem. Tie veikalos pieejami ļoti daudz, piemēram, Vincents Polyline Eco Classic. Visvienkāršāk būtu lietot karstu lineļļu. Ņem dēļus un katru no visām pusēm apstrādā ar karstu lineļļu, kas uzsildīta līdz 60 – 70 grādiem ūdens vanniņā, jo tā var uzliesmot – jābūt ļoti uzmanīgam. Tad ar īsu saru otu eļļu ierīvē iekšā koksnē, un tā aiziet vairāku cm dziļumā. Tad, kad eļļa paliek uz virspuses, to ar sausu lupatu noslauka....
Labdien! Ar ko apstrādāt veco sarkano ķieģeļu sienu, ja vēlas ķieģeļu sienu nišā ierīkot dušu? Ķieģeļu sienu vēlamies atstāt redzamu.
Labdien! Jādomā, vai to būtu vērts darīt. Atstājot ķieģeļu sienu atklātu, vienīgais var mainīt sienas toni, bet tas ir par maz. Praktiski sienas dabiskais krāsojums jāpaslēpj zem kādiem lakojumiem, krāsojumiem vai sastāviem, piemēram, šīs virsmas var apstrādāt ar dziļo hidrofobizāciju, bet tas ir ļoti dārgs process, turklāt īsti nevar paredzēt krāsas izmaiņas. Es atstātu ķieģeļu sienu tādu, kāda viņa ir, un dušas kabīni norobežotu ar biezu stiklu. Tad var redzēt cauri, turklāt starp ķieģeļiem un stiklu būs...
Labdien! Vēlos siltināt dzelzsbetona grīdu. Zem dzelzsbetona paneļiem ir pagrīde, 60 cm. Pamati lentveida. Iecerēts siltināt ar ekstrudēto putu polistirolu, virs tā likt elektrisko silto grīdu un tad laminātu. Kāds būtu pareizais grīdas pīrāgs? Kāds būtu risinājums salaiduma vietās, kur siltinātā grīda pieiet klāt koka apakšējam vainagam un koka sijām?
Labdien! Betons nekur nedrīkst pieskarties pie koka – šādās vietās betons skaras pie izolācijas materiāla, šajā gadījumā pie putupolistirola. Plāksne, kas būs noklāta uz dzelzsbetona paneļa un virzīsies vertikālā virzienā uz augšu, lai betons vienmēr tiktu atdalīts no koksnes. Es ieteiktu pagrīdi piebērt ar siltumizolācijas materiālu, piemēram, keramzītu, vai piepūst ar ekovati. Vēl to var veidot ventilējamu kā ārsienu, tikai tad siltumizolācijas materiālu, kas ir virs dzelzsbetona paneļiem, vajadzēs...
Labdien! Vēlos siltināt guļbaļķu pirti no iekšpuses. Baļķi ir frēzēti 18 cm diametrā. Tā kā pirts ir neliela, vēlētos uzzināt, kā visefektīvāk būtu to siltināt un ar kādiem materiāliem, lai ziemā būtu maksimāli mazi siltuma zudumi?
Labdien! Sausās atpūtas telpas no iekšpuses siltina ar 2,5 cm biezām mīkstās kokšķiedras plāksnēm, kuras pie sienas piešuj klāt ar skavotāju. Uzliek virsū stiegrojošu plastmasas vai mīkstu metāla sietiņu un apmet ar dekoratīvo apmetumu. Var arī apšūt ar kādu dekoratīvo plākšņveida materiālu. Grīdām ieteicams būt ar silto pagrīdi vai apsildāmām. Virs griestiem ieteicams vismaz 30 cm beramais siltumizolācijas materiāls ekovates vai akmens vates veidā. Pirts telpa jāatdala no visām norobežojošajām...
Labdien! Māja ir celta no guļbaļķiem un apšūta no ārpuses ar ķieģeļiem. Iekšpusē veco laiku rīģipsis. Kāds būtu pareizais risinājums, ja tiek veikts remonts šādās istabās? Vai būtu vēlams visu veco plēst nost, vai tomēr telpu taisīt par pāris cm mazāku un atstāt?
Labdien! Ieteiktu vispirms, ja tas vēl nav izdarīts, aizpildīt gaisa spraugu starp ķieģeļiem un guļbūvi, piemēram, ar ekovati. Mazāk ieteicami būtu putu materiāli, jo tie pasliktinās elpošanas spējas. Tālāk viss atkarīgs no tā, kādā stāvoklī ir rīģipsis. Ja tas atkarājas un ir izdrupis, tad tas ir jāmaina, turklāt rekomendētu pielikt klāt dažus centimetrus. Uz guļbaļķu sienas var pielikt klāt siltumizolācijas materiālu – mīkstas kokšķiedras plāksnes 2,5 cm biezumā. Tālāk vai nu uzstrādā virsū stiegrojošo...
Labdien! Kā pareizi sagatavot koka grīdas virsmu pirms krāsošanas?
Labdien! Pirms koka grīdas krāsošanas nepieciešams noņemt veco krāsas slāni, to rūpīgi noslīpējot. Pēc tam krāsot koka grīdas noteikti iesakām ar kokam paredzētām krāsām. Specializētajos krāsu un būvmateriālu veikalos izvēle ir ļoti plaša. Krāsas izvēlē svarīgi ir saprast, kāda noslodze būs grīdai, cik intensīvi pa to staigās. Jo intensīvāk tā tiks lietota, jo nepieciešama noturīgāka krāsa....
Labdien! Virtuvē un pus koridorā pazudusi elektrība, drošinātāji nav pie vainas. Sakiet, vai tad, ja izsaukšu elektriķi, viņš varēs kaut ko darīt lietas labā, nelaužot vaļā rīģipsi un griestu apdari? Dzīvoju īrētā dzīvoklī.
Labdien! Es ieteiktu noteikti izsaukt elektriķi, kvalificēts meistars noteikti atradīs, kāda varētu būt problēma. Iespējams, ja elektroinstalācija ir veca, ar alumīnija vadiem, kādai grupai ir atslēdzies/sarucis nulles vads....
Labdien! Vēlos atjaunot vecas guļbūves laukakmens pamatus. Plānoju piepacelt māju, izveidot veidņus un pasūtīt gatavo betonu. Jautājums - izvēlēties betonu ar šķembām vai javu? Kādas markas?
Labdien! Java nekad nedos to stiprību un ilgizturību, ko dos betons, tāpēc noteikti iesaku izvēlēties betonu. Visa vecā laukakmens virsma, kura šobrīd ir redzama un kurai apkārt plānots izveidot veidni, būs jāsamitrina, jāuzklāj virsū Vincents Polyline Super kopā ar cementu (attiecībā 1:1) 1,5 – 2,5 mm kārtiņa. Tikai tajā brīdī, neļaujot šai pastai sacietēt, jāsāk betonēt. Ātri ar otām jāapstrādā virsma un no tās vietas, no kuras tika sākts, jāsāk arī betonēt, citādi laukakmeni ar dabīgu betonu kopā nedabūs.