abc.lv skaitļos

Lietotāji online83
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Atbild eksperti : abc.lv
Vai var aizlīmēt grīdas šķirbu pie sienām?
Labdien!

Vēlos daudzdzīvokļu mājas 2.stāva dzīvoklī ieklāt laminātu. Šobrīd ir melnā grīda - skaidu plates klājs uz koka lāgām. Šobrīd starp klāju un sienām ir ~1-3 cm atstarpe (kā nu tolaik veči piegriezuši).

Ļoti urda doma pirms klāt lamināta apakšklāju, aizlīmēt ar lenti šo šķirbu, jo zem melnās grīdas ir lērums būvgružu utt., kas veido daudz putekļu. Ir arī telpas, kurās esmu melnās grīdas konstrukciju pārtaisījis, novēršot brakšķēšanu, un būvgružus iztīrījis, taču tik un tā tā pagrīdes vide ir putekļaina, un tas saasina manas alerģijas.

Taču parasti literatūrā tiek uzsvērts, ka tādas piepaceltas pagrīdes ir jāvēdina (pa minētajām šķirbām un kaut kā caur grīdlīstēm).

Vai šī vēdināšana ir nepieciešama arī šādā dzīvoklī (kas nav tas pats, kas privātmājas pirmā stāva grīda ar vēdināmo pagrīdi vai tml.)?

Paldies un pateicos par atbildi jau iepriekš!

Atbild:
Arvo Biķernieks, SIA AB Saimnieks valdes priekšsēdētājs
Labdien! Par vēdināšanu nesatraucieties! Manuprāt, labākais blīvējošais materiāls būtu montāžas putas, kuras derēs gan 1, gan 3 cm atstarpei. Putas vajag iepūst, un pēc sacietēšanas lieko daļu virs grīdas līmeņa nogriezt (labāk ar asu tapešu nazi). Ja ir vēlēšanās, pēc tam var smērēt pa virsu hermētiķi, bet domāju, ka tā būs lieka izšķērdība. Putas var pirkt elastīgās, ja ir pamats domāt, ka grīdas varētu vietām šūpoties. Pēc pieredzes ieteiktu nepirkt putu balonus ar trubiņu, lieki izmetīsiet naudu, un iestrāde...

Grīdas

Ar ko un kā atjaunot terases grīdas dēļu aizsarglāni?
Labdien! Gribu atjaunot terases dēļu grīdas aizsargslāni. Terase būvēta no priedes koka dēļiem. Ar ko un kā to labāk izdarīt? Vai to var darīt šī brīža laika apstākļos, kad sniega īsti nav (dzīvoju Pierīgā), bet ir diezgan auksts, vai tomēr labāk gaidīt īstu pavasari un siltāku laiku? Paldies!
Atbild:
Sandis Simsons, PATA KOKMATERIĀLI Dreiliņu veikala vadītājs
Labdien! Ieteikums noteikti būtu sagaidīt siltāku laiku, lai dēļi pēc ziemas pažūst, jo šobrīd tajos ir pārāk liels mitruma % un attiecīgi zema aizsarglīdzekļu uzsūktspēja. Iestājoties sausākiem laikapstākļiem, rekomendējam apstrādāt priedes koka dēļus ar krāsu antiseptiķi, kas paredzēts āra darbiem, vai izvēlēties lineļļu....

Būvķīmija

Daudzdzīvokļu mājas 5.stāva ārējā siena jāsiltina no iekšpuses vai ārpuses?
Labdien! Dzīvoju paneļu daudzdzīvokļu mājā, 5.stāvā. Ārējai sienai pie griestiem ir pelējums. Sakiet, lūdzu, siena ir jāsiltina no iekšpuses vai ārpuses?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vienu pašu ārējo sienu siltināšana neko nedos. Šajā gadījumā siltumizolācija ir nepietiekama ne tikai pie sienām, bet arī visam jumta segumam. Parasti šajās mājās nav šie bēniņu pārsegumi, bet ir izlīdzināti plakanie jumti ar nelielu slīpumu. Es ieteiktu siltināt no iekšpuses ne tikai ārsienas, bet arī pa perimetru riņķī ārsienām visu griestu klājumu vismaz metru no ārsienām uz iekšu. Vislabākais variants ir izmantot 2,5 – cm biezas mīkstās kokšķiedras plātnes, jo putupolistirols samazinātu...

Siltināšana

Kā atjaunot vecu koka grīdu?
Labdien! Veca grīda. Plati dēļi. Daudz naglu. Īsta vēsture. Grīda krāsota ar klasisko grīdas krāsu. Vēlēšanās atjaunot grīdu pirmatnējā izskatā. Slīpēt - mežonīgs darbs. Vai varat ieteikt kādu efektīvu metodi, kā dot grīdai jaunu elpu? Jā, grīda dilusi apmēram 100 gadus, tātad zaru vietas ir kā izciļņi. Koks – visticamāk skuju, priede vai egle, precīzi nezinu.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Godīgi sakot, nezinu nevienu citu metodi, kā tikai slīpēt, ciklēt un ievest grīdu plaknē. Un tad varbūt vēl cīnīties ar spraugām. Daudz vienkāršāk un efektīvāk (tiesa gan, zaudējot koka dabīgo tekstūru) būtu tomēr šo grīdu savest kārtībā ar moderniem līdzekļiem. Visas spraugas aizlīmē ar līmpapīru, visur, kur redzamas kustības, lieku reizi piestiprina klāt ar skrūvēm vai naglām, un tad šādu grīdu gruntē, izvēlas sauso, koka grīdai paredzēto izlīdzinošo sastāvu un pēc virsmas nogruntēšanas, ja...

Koka grīdas

Kā nostiprināt dzelzs krāsniņas kājas?
Labdien! Man otrajā stāvā jāuzstellē dzelzs krāsniņa, kurai ir 4 kājas. Skurstenim apkārt ir iebetonēts, tur iet (virsū) divas no krāsniņas kājām. Divas kājas paliek uz koka grīdas. Varbūt piebetonēt klāt 5 cm biezumā ar dzelzs stieņiem un virsū flīzes?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja rodas problēmas ar krāsniņas kājām, tad šo betonu vienkārši noklāj ar biezu skārdu un kājas var nostiprināt, pieskrūvējot klāt pie šī materiāla.

Būvmateriāli

Kā pareizi starp grīdas lagām virs vates ieklāt plēvi?
Labdien! Pirmā stāva grīdā starp lagām ieklāta vate. Kā pareizi starp lagām virs vates ieklāt plēvi, vai vienkārši uzklāt, vai varbūt pielīmēt pie lagām un pa perimetru gar sienu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Lagas piepilda ar keramzītu un tad virsū liek vates kārtu, nonākam līdz lagu augšējam līmenim, kuram jāsit virsū grīdas materiāls. Tā kā grunts būs vēsāka, lai vatē neveidotos kondensāts, to no augšpuses nosedz ar polietilēna plēvi (tvaika izolācija) un to loka gar lagu uz augšu no vienas lagas līdz otrai. Nekādā gadījumā nenosedz visu plakni ar šo tvaika izolāciju, jo tad koka lagas ātri sapūs. Plēvi var pieskavot, jo līmēt ir daudz sarežģītāk. Galvenais atstāt starp grīdas dēļiem un plēvi vismaz 1,5 – 2 cm...

Grīdas

Ko darīt, ja ēkas iekšpusē pa pamatiem lien mitrums?
Labdien! Ko darīt, ja ēkas iekšpusē pa pamatiem lien mitrums? Ar ko apstrādāt pamatus? Māja guļbūves, pirmais vainags aizstāts ar samūrētiem ķieģeļiem. Grīdām nepieciešams remonts, tāpēc vēlētos apstrādāt. Grīdās plānots likt šķembas, plēvi, putuplastu, OSB, zemklāju un laminātu.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Arī ārpusē vajadzētu atsegt pamatus vismaz līdz tai vietai, kur sākas pamatu pēda vai sakrauti akmeņi. Šai vietā no ārpuses jāpieslien 8mm telpiska ģeomembrāna ar pumpiņām pret sienu, un jāaizrok ciet. Tā tiktu nodrošināts tāds drenāžas process – vertikālā pamatu drenāža – no ārpuses. Paliktu jau ļoti sausi pamati. Tomēr, lai iekšpusē neveidotos kādas problēmas, no iekšpuses pieliek pie pamatiem klāt 2cm ekstrodētu putupolistirolu riņķī pa visu perimetru telpai tā, lai pārsegtu horizontālās...

Grīdas

Kā var cīnīties ar radona gāzi?
Labdien! Sakiet, kā var cīnīties ar radona gāzi? Tā nākot no zemes laukā uz dzīvokļiem, arī betons netur, laiž cauri (gāze esot vēža izraisītājs), varbūt ir kāds materiāls, kurš to nelaiž cauri?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Radona gāze tiešām nāk no grunts, no granīta, no zemes pamata iežiem. Ir speciālas plēves, ko ieklāj vietās, kur paredzēta mājas hidroizolācija. Var klāt arī tvaika izolācijas plēvi un virs tās veidot 50 cm biezu kvarca smilšu slāni, kas aiztur radona gāzi. Šī gāze tiešām ir kancerogēna.

Būvmateriāli

Ko var uzsmidzināt uz griestu pārseguma no apakšas, lai tas nebirst?
Labdien! Ir betonēts pagrabs ar liesu griestu lējumu. Ir izsalis. Birst. Sāk krist lejā pārseguma gabali. Vai ir kas tāds, ko var uzsmidzināt virsū no apakšas, lai iesūcas un nebirst? Vai dauzīt ar āmuru nost drūpošo un apmest no apakšas?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja birst nost jau gabali, ka krīt virsū cilvēkiem uz galvas, tad nelīdzēs nekāda uzsmidzināšana no apakšas. Tad ir jāskatās, kas ir apakšā, jo maz, ko par šo pagrabu zinām. Ja ir ļoti niecīgi mazie atbiruma gabaliņi, tad virsmu strukturē ar tifgruntīm un panāk to, ka nedrūp un nekrīt nelieli gabaliņi no betona. Bet, ja gabali ir pietiekami lieli un saplaisājuši, tad jāiejaucas mehāniski.

Apdare

Kādā veidā ieklāt tvaika plēvi bēniņu siltināšanai?
Labdien! Mājai skārda jumts, zem tā latojums un attiecīgās plēves. Jumtu nepieciešams siltināt, jo paredzēts mansards. Siltināšanai izmantošu akmens vati (Paroc Extra 100 mm), klājot starp sijām 2 kārtās – tādā veidā nodrošinot 20 cm biezu siltinājumu. Zem šī 20 cm siltinājuma domāju likt vēl 5 cm biezu akmens vates kārtu šķērsām pirmajai kārtai, starp latām, kuras uzsistas virs pirmās vates kārtas, un aiz tās riģipsi (mansarda griestus). Kādā veidā un kādu tvaika plēvi vai membrānu man būtu jāklāj? Vai to būtu jāklāj starp pēdējo 5 cm biezo vates kārtu, vai starp pirmo (20 cm) un otro (5 cm) vates kārtu? Vai ir atšķirība starp tvaika plēvi un tvaika membrānu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Principā viss ir pareizi. Jāsaprot, ka, siltinot ar akmens vati, siltajā pusē obligāti jāliek virsū tvaika izolācijas plēve. Pareizākais gadījums ir tad, ja liek visas vates kārtas un tās nobeidzot nosedz ar plēvi. Aukstajā pusē, t.i., uz āru paliek koka konstrukcija un vate. Ir tvaika izolācija, tālāk seko atrāviens un ģipškartona plāksnes. 5cm vate virs plēves ir skandināvu metode, tāpēc jāsaprot, ka tā neiet iekšā aprēķinos – tā paņemta tikai tāpēc, lai neskanētu tukšums, jo mitrums, kas ir telpā,...

Siltumizolācija

Ko man darīt, ja man ir sēdināti griesti ar reģipsi un vienā malā ir uzmetusies sēnīte?
Labdien! Ko man darīt, ja man ir sēdināti griesti ar reģipsi un vienā malā ir uzmetusies sēnīte? Kā to dabūt nost?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Būvmateriālu veikalā jānopērk Vincents Polyline materiāls "Fungi Pro" un jāizmanto tas. Bet pelējums norāda uz palielinātu mitrumu, tāpēc jāskatās, kāpēc tā ir. Tas ir pirmais signāls, ka pārsegumā, sienā vai jumtā radusies mitruma caurlaidība. Tāpat vien pelējums nemetās.

Grīdas

Vai, betonējot lentveida pamatus, papildus betonā ieteicams guldīt iekšā betona armētus stabiņus?
Labdien! Vai betonējot lentveida pamatus papildus betonā būtu ieteicams guldīt iekšā betona armētus stabiņus 10 x 10 cm un 170 gari?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vertikālā daļā var likt stabiņus, bet horizontālā daļā jāpadomā par to, lai stabiņi būtu sasaistīti kopā. Vai nu stabiņš pārklāj otru horizontālā daļā (viens otru pārklāj par kādiem 20cm), vai, ja ir salikti gali pret galiem, tad apakšā vajadzētu stiegrojuma stieņus, kas galus satur kopā, citādi radīsies lūzuma vietas.

Būvmateriāli

Kā nostiprināt mīksto kokšķiedru?
Labdien! Jautājums: Kā nostiprināt mīksto kokšķiedru? Vai šādas konstrukcijas izveide būtu pareiza: ir guļbūves māja, baļķi ir apzāģēti un starp tiem ir nelieli trīsstūrīši, un vietām baļķi ir nobīdījušies, baļķu diametrs ir 15 cm. Vēlos izveidot šādu konstrukciju: izveidot no metāla profiliem rāmi, pie tiem pieskrūvēt mīksto kokšķiedru, starpā starp baļķiem un kokšķiedru sabērt beramo vati. Telpās ir palielināts mitrums. Vai var uz kokšķiedras var likt reģipsi? Ar ko var un ar ko nav ieteicams veidot apmetumu uz mīkstās kokšķiedras?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Kopumā viss ir pareizi, tikai jautājums par beramo vati. Ja ir minerālā beramā vate, tad ir nepareizi, ja kokšķiedras vai ekovate, tad viss ir pareizi. Tāpēc telpās ir palielināts mitrums, kas varēs mierīgi un efektīvi uzsūkties šajos materiālos un tiks izvadīts ārā. Pamatā konstrukcija ir pareiza. Ja pielieto minerālvati, tad starp to un mīksto kokšķiedras plāksni parādīsies tvaika izolācijas materiāls – plēve. Ja sienas ir nelīdzenas, tad ļoti blīvi (30 – 40cm) liek izlīdzinošās latas, 25mm mīkstās...

Koka paneļu mājas

Vai der šāds siltinājums?
Labdien! Šobrīd 1,5 stāvu privātmājai augšējā stāva siltinājums jumta plaknei no iekšpuses ir sekojošs: reģipsis, 50 mm vate, plēve, 150 mm vate, plēve, dubultais labojums, reģipsis un šindeļi. Vai tomēr būtu viss jālabo un kādi tad ir varianti?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Latvijas apstākļos 50mm vates ir maksimums. Tālāk seko tvaika izolācijas plēve, pamatsiltinājums un atkal plēve. Tā ir kļūda, jo nevar 150mm vati no abām pusēm ieslēgt plēvē. Vatē radīsies kondensāts, kas netiks ārā. Tātad otra plēve nav vajadzīga, tā pat ir kaitīga, jo mitrums jāizvada ārpusē. Tajā vietā varēja būt difūzijas plēve. Ja tā ir, tad viss ir pareizi.

Siltināšana

Kā siltināt bēniņu istabu?
Labdien! Vēlos jumta stāvā (bēniņos) izveidot istabu. Gribu zināt – kā siltināt? Apdari veidošu ar reģipsi. Māja ir guļbūve. Spāres ir 15 cm biezas, uz jumta ir šīferis, zem tā ir skaidu jumts. Grīdā ir 20x20 cm lielas sijas. Kā siltināt grīdu, ar ko būtu labāka skaņas izolācija? Gala sienas ir apsistas ar dēļiem no ārpuses, kā siltināt tās?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Pareizi siltinot bēniņus, būtu pareizi siltināt visu trijstūri – divas jumta slīpnes un apakšējo pārsegumu. Nav pareizi atstāj aukstas pažobeles un ar sienām veidot tikai siltu telpu. Pareizi visai jumta daļai jābūt virzītai virs izbūves. Visas telpas, kas ir mansardā, ir zemākas par vati, tātad atrodas it kā jau siltinātā telpā pašas par sevi. Apstrādājot telpu sienas ar mīkstajām kokšķiedras plāksnēm, iegūst īpaši siltas apdzīvošanas telpas. Apgaismei būtu jālieto jumta logi.

Siltināšana

Vai starp kokšķiedras plātni un reģipsi ir vajadzīga atstarpe?
Labdien! Koka māja, apmūrēta ar ķieģeļiem. Vēlamies siltināt no iekšpuses. Gribētu likt kokšķiedras plātnes, pieskrūvēt koka latas un virsū reģipsi. Vai starp kokšķiedras plātni un reģipsi ir vajadzīga atstarpe?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vajadzētu atstāt nelielu atstarpīti – liekot latas, iegūs 12,5mm pa vidu starp reģipsi un mīkstajām kokšķiedras plāksnēm. Latām jābūt saliktām biežāk (30 – 40cm starpā), nekā apšujot tikai ar reģipsi, lai viss būtu pietiekami labi.

Siltināšana

Vai ir kas vēl labojams šādā situācijā?
Labdien! Ir izveidotas ūdens apkures siltās grīdas uz grunts. Grīdas pīrāgs sastāv no saskalotas grants, tad 100 mm eps100 putu polistirols un 80 mm armēts betons ar ūdens apsildes caurulēm. Saprotu, ka vajadzēja hidroizolāciju zem betona. Apkures sezonu neesmu sācis, tagad baidos, ka to sākot, telpās parādīsies pārmērīgs mitrums, kas virzīsies no grunts. Vai ir kas vēl labojams? Plāns ir daļā mājas ieklāt laminātu, daļā flīzēt.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Uz grants vajadzētu likt tvaika izolāciju un tikai tad putupolistirolu. Varētu domāt, ka parastās plēves vietā ir ielikts 100mm putupolistirols, kas arī ir kaut kas līdzīgs hidroizolācijai. Apkures sezonu vajadzētu sākt pamazām, maigākā režīmā. Vienīgais, ko varētu darīt, būtu likt vēlreiz 80mm stiegrota betona vietā vēl vienus 40mm virsū ar svaru, lai piespiestu putupolistirolu.

Grīdas

Vai skursteņa pēdai apkārt jāliek deformācijas lenta?
Labdien! Pirmais jautājums: Demontēju koka grīdu, nojaucu ķieģeļu skursteni un mājai pa vidu paliek skursteņa pēda. Vai šai pēdai apkārt jāliek deformācijas lenta, ja tiks grīda betonēta un šī pēda būs pirmajā betonēšanas kārtā?
Otrs jautājums: noblietēta un izlīdzināta šķembu kārta un virsū noklāta plēve. Izstāstiet, lūdzu, par plēvi – pie kā jāpiestrādā, vai savienojumu vietas jāsalīmē un kurā vietā gar sienu uz augšu plēve beidzas? Vai tā beidzas gatavai grīdai aiz kājlīstes?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Ja betonēs līdz pašam skurstenim un netaisīs nekādas šuves, un pēdai ir četri stūri, tad katrā stūrī veidosies plaisa. Ja skurstenis ir kolonna, tad apkārt tam izveido apli no šķiedru plāksnes, saplākšņa vai kartona, vai arī otru, nobīdītu rombu, lai plaisu jau kaut kur virzītu – tā ies tur, kur romba virsotnes. Ja būs aplikts aplis, tad pēc 24 stundām pēc betona ieliešanas tajā virspusē iezāģē, lai pateiktu priekšā, kur plīst. Ja būs aplis, tad plaisa arī klausīs un plīsīs tikai tajā vietā. Šuve ir jātaisa...

Grīdas

Vai der šāds grīdas variants?
Labdien! Vēlos veikt iekštelpu remontu guļbūves mājā. Baļķu biezums 15 cm. Apdari vēlos veikt ar reģipsi. Starp baļķiem ir mazi trīstūrīši, baļķi frēzēti. Reģipsi stiprināšu uz metāla profiliem, un starp baļķiem likšu minerālvati, un starp vati un reģipsi tvaika izolācijas plēvi. Vati plānots likt 10 cm, (nākotnē plānots siltināt no ārpuses).
Telpās no grīdām nāk mitrums, to novērsīšu šādi: šķemba, plēve, putuplasts, betons, (betonā siltās grīdas caurules) zemklājs, un lamināts. Ja neliek siltās grīdas caurules, tad der arī šāds variants? Vai šādi siltināt no iekšpuses ir pareizi, vai kaut kas pietrūkst?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Šāda siltināšana ir tehniski pareiza, bet ne īpaši racionāla, jo nāksies uzlabot ventilāciju. Par grīdu. Jābūt blīvētai šķembai vismaz 100mm biezumā, lai grunts mitrums pārvērstos tvaikā, ko uzķers tvaika izolācijas plēve. Tālāk seko ekstrodētais putupolistirols, betons, zemklājs un lamināts. Ja neliek siltās grīdas caurules, tad betonu vispār var nelikt.

Siltināšana

Vai siltināšana gaisa spraugā ir efektīva un kāds materiāls labāks?
Labdien! Koka māja, celta ap 1960.gadu. Pēc tam apšūta ar ķieģeļiem. Vēlos nosiltināt ēkas ziemeļu galu. Vai siltināšana gaisa spraugā ir efektīva un kāds materiāls labāks?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vajadzētu atstāt nelielu atstarpīti – liekot latas, iegūs 12,5mm pa vidu starp reģipsi un mīkstajām kokšķiedras plāksnēm. Latām jābūt saliktām biežāk (30 – 40cm starpā), nekā apšujot tikai ar reģipsi, lai viss būtu pietiekami labi.

Siltināšana

Kā var uzlīmēt tapetes uz eļļas krāsas?
Labdien! Vēlos pajautāt: kā var uzlīmēt tapetes uz eļļas krāsas? Un, ja tapetes ir ļoti biezas, kā labāk rīkoties, lai tādas turētos?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Uzlīmēt uz eļļas krāsas nevar tāpēc, jo ir ļoti cieta, gluda un spīdīga virsma. Vai nu siena jāapstrādā ķīmiski ar terpentīnu vai smalku smilšpapīru, lai virsma kļūtu matēta. Ja tapetes ir ļoti biezas, tad jāievēro, cik minūtes tapetes jāiztur samitrinātas, citādi tapete uz sienas sāks stiepties un mest krokas.

Būvmateriāli

Kādi būvnormatīvi regulē šos darbus, un uz kādiem pantiem vai obligātām prasībām var atsaukties, lai piespiestu izlabot šo brīnumu?
Labdien! Deviņstāvu mājā tika mainīti stāvvadi. Kanālu izlauztā betona vietā, starp stāviem, tika iepūstas "ugunsdrošās" montāžas putas (~50x30cm). Darbi vēl ir procesā. Skaidrs, ka tā ir "haltūra". Kādi būvnormatīvi regulē šos darbus, un uz kādiem pantiem vai obligātām prasībām var atsaukties, lai piespiestu izlabot šo brīnumu?
Atbild:
Aivars Mauriņš, būvprojektu vadītājs, būvinženieris
Labdien! Būvniecības procesa regulējumus nosaka Būvniecības likums. 9. pants. Būtiskās būvei izvirzītās prasības. ... ekspluatācijas laikā būvei un tās elementiem jāatbilst šādām būtiskām prasībām: 1) mehāniskā stiprība un stabilitāte (ja tā skar esošā dzelzsbetona pārseguma stiprību, ņemot vērā izveidotos caurumus) 2)ugunsdrošība (šai gadījumā skar inženiertīklu šķērsošana pārseguma konstrukcijās, ko nosaka LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība", pareizi pielietot inženierkomunikāciju...

Būvkonstrukciju projektēšana, celtniecība, remontdarbi

Kāda atšķirība ir starp pretvēja plēvi un difūzijas plēvi, un kādos gadījumos katru no tām lieto?
Labdien! Kāda atšķirība ir starp pretvēja plēvi un difūzijas plēvi, un kādos gadījumos katru no tām lieto?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Pretvēja plēves īsti nav, ir difūzijas plēve. Ir pretvēja barjera, turklāt tai nav obligāti jābūt plēvei. Tā var būt dēlītis, mīkstā kokšķiedras plāksne vai jebkurš materiāls, kas brīvi vada mitrumu. Difūzijas plēve ir ruļļveida materiāls, kas atļauj mitrumam iziet ārā no vates uz gaisa spraugu vai āra gaisu, bet neļauj mitrumam ienākt iekšā – tā regulē gaisa kustību uz vienu pusi.

Būvmateriāli

Kā pareizāk un efektīvāk savest kārtībā mājas ārpusi?
Labdien! Iegādājāmies vecu lauku māju (celta 1928. gadā). Māja ir koka stāvbūve, kas apmesta no ārpuses. Atsevišķās vietās apmetums ir nodrupis, un koks ir satrupējis. Iepriekšējie saimnieki mājas iekšpusi nosiltinājuši ar vati un apšuvuši ar reģipsi. Kā pareizāk un efektīvāk savest kārtībā mājas ārpusi? Vai māju drīkst no ārpuses siltināt ar akmens vati un apšūt ar koka dēlīšiem?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Sākumā nedarīt neko citu, kā tikai atsegt vaļā iekšējo apšuvumu un apskatīties, vai aiz reģipša ir tvaika izolācijas slānis un tikai tad seko vate. Ja nav, tad nav nekāda siltinājuma, jo tas visu laiku ir mitrs. No ārpuses ar akmens vati drīkst siltināt, ja iekšpusē viss ir pareizi. Vatei likt virsū difūzijas plēvi, tālāk, atkarībā no ēkas augstuma un perimetra, jāveido gaisa starpkārta – apmēram 35mm – 40mm. Apakšā aiztaisa ar tīkliņu, bet augšā ielaiž jumta kastē.

Apdare

Kā rīkoties, ja bēniņos zem virsējās plēves vate paliek mitra?
Labdien! Bēniņos, starp brusām ielikta akmens vate, bet zem virsējās plēves vate mitra. Kaut kas nav pareizi. Kā rīkoties?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Plēve jāņem nost, tur tāda nav paredzēta. Bēniņos virs pārseguma siltumizolācijas materiālu atstāj bez nekādām plēvēm. Ja uzliek plēvi, aizkavē mitruma iespēju izplatīties. Pēc 1,5 līdz diviem gadiem virsma uz vates putekļu nosēšanās rezultātā izveidos dabisku aizsargslāni.

Siltināšana