Labdien! Vēlos pajautāt: kā var uzlīmēt tapetes uz eļļas krāsas? Un, ja tapetes ir ļoti biezas, kā labāk rīkoties, lai tādas turētos?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Uzlīmēt uz eļļas krāsas nevar tāpēc, jo ir ļoti cieta, gluda un spīdīga virsma. Vai nu siena jāapstrādā ķīmiski ar terpentīnu vai smalku smilšpapīru, lai virsma kļūtu matēta. Ja tapetes ir ļoti biezas, tad jāievēro, cik minūtes tapetes jāiztur samitrinātas, citādi tapete uz sienas sāks stiepties un mest krokas.
Labdien! Deviņstāvu mājā tika mainīti stāvvadi. Kanālu izlauztā betona vietā, starp stāviem, tika iepūstas "ugunsdrošās" montāžas putas (~50x30cm). Darbi vēl ir procesā. Skaidrs, ka tā ir "haltūra". Kādi būvnormatīvi regulē šos darbus, un uz kādiem pantiem vai obligātām prasībām var atsaukties, lai piespiestu izlabot šo brīnumu?
Atbild: Aivars Mauriņš, būvprojektu vadītājs, būvinženierisLabdien! Būvniecības procesa regulējumus nosaka Būvniecības likums. 9. pants. Būtiskās būvei izvirzītās prasības. ... ekspluatācijas laikā būvei un tās elementiem jāatbilst šādām būtiskām prasībām: 1) mehāniskā stiprība un stabilitāte (ja tā skar esošā dzelzsbetona pārseguma stiprību, ņemot vērā izveidotos caurumus) 2)ugunsdrošība (šai gadījumā skar inženiertīklu šķērsošana pārseguma konstrukcijās, ko nosaka LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība", pareizi pielietot inženierkomunikāciju...
Labdien! Kāda atšķirība ir starp pretvēja plēvi un difūzijas plēvi, un kādos gadījumos katru no tām lieto?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Pretvēja plēves īsti nav, ir difūzijas plēve. Ir pretvēja barjera, turklāt tai nav obligāti jābūt plēvei. Tā var būt dēlītis, mīkstā kokšķiedras plāksne vai jebkurš materiāls, kas brīvi vada mitrumu. Difūzijas plēve ir ruļļveida materiāls, kas atļauj mitrumam iziet ārā no vates uz gaisa spraugu vai āra gaisu, bet neļauj mitrumam ienākt iekšā – tā regulē gaisa kustību uz vienu pusi.
Labdien! Ir būve, kur sienas ir no 20 cm bieziem Fibo blokiem. Vēlos nosiltināt darbnīcas iekštelpu ar koka latojumu, vati loksnēs un dēļu apšuvumu. Jautājums: vai jālieto celtniecības plēve pirms dēļu uzlikšanas? Kāda ir nozīme šai plēvei, vai tā nerada kādus mitrumus, rasojumus uz materiāliem?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Siltinot no iekšpuses ar minerālvati, jāliek tvaika izolācija. Uz šīs plēves nevajag likt tieši virsū reģipsi vai dēļus, bet lai ir vismaz 5 mm atrāviens. Tas samazinās pelējuma veidošanās iespēju.
Labdien! Bēniņos, starp brusām ielikta akmens vate, bet zem virsējās plēves vate mitra. Kaut kas nav pareizi. Kā rīkoties?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Plēve jāņem nost, tur tāda nav paredzēta. Bēniņos virs pārseguma siltumizolācijas materiālu atstāj bez nekādām plēvēm. Ja uzliek plēvi, aizkavē mitruma iespēju izplatīties. Pēc 1,5 līdz diviem gadiem virsma uz vates putekļu nosēšanās rezultātā izveidos dabisku aizsargslāni.
Labdien! Nepieciešama skaņas izolācija plānai gāzbetona iekšsienai starp dzīvokļiem. Reklamē vācu skaņas izolāciju no "Wolf-Bavaria", "Phone Star" 10 mm loksnes. Nevēlos iegādāties kaķi maisā, vajadzīgs speciālista padoms.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jāsaprot, ka daļu no skaņas vajag dzēst, bet daļu – nelaist cauri. Ja materiāli skaņas dzēšanai ir viegli, tad necaurlaišanai ir ļoti blīvi un smagi. Minētie materiāli ir snedviča tipa materiāli, kas sastāv galvenokārt no dažādiem koka izstrādājumiem. Lai piedotu masivitāti, tajos iestrādā smiltis, minerālus vai kādu šķiedru materiālu. Tiek panākta spēcīga masa. Šie materiāli nav slikti, tikai jārēķina un jāliek precīzās vietās. Troksnim vajadzētu spektrālu analīzi, lai zinātu, vai tieši šos...
Labdien! Iegādājāmies vecu lauku māju (celta 1928. gadā). Māja ir koka stāvbūve, kas apmesta no ārpuses. Atsevišķās vietās apmetums ir nodrupis, un koks ir satrupējis. Iepriekšējie saimnieki mājas iekšpusi nosiltinājuši ar vati un apšuvuši ar reģipsi. Kā pareizāk un efektīvāk savest kārtībā mājas ārpusi? Vai māju drīkst no ārpuses siltināt ar akmens vati un apšūt ar koka dēlīšiem?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Sākumā nedarīt neko citu, kā tikai atsegt vaļā iekšējo apšuvumu un apskatīties, vai aiz reģipša ir tvaika izolācijas slānis un tikai tad seko vate. Ja nav, tad nav nekāda siltinājuma, jo tas visu laiku ir mitrs. No ārpuses ar akmens vati drīkst siltināt, ja iekšpusē viss ir pareizi. Vatei likt virsū difūzijas plēvi, tālāk, atkarībā no ēkas augstuma un perimetra, jāveido gaisa starpkārta – apmēram 35mm – 40mm. Apakšā aiztaisa ar tīkliņu, bet augšā ielaiž jumta kastē.
Labdien! Jaunbūve. Sienas mūrētas no keramzītbetona 30 cm biezas. No ārpuses siltinātas ar 100 mm akmens vati un uz tās dekoratīvais apmetums. Plānots siltināt vēl no iekšpuses ar 100 mm akmens vati un uz tās reģipsis. Vai starp reģipsi un vati jāliek tvaika izolācijas plēve?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Ja tas ir keramzītbetons, tad varētu arī pieļaut šādu siltinājumu. Ja tas ir Fibo bloks vai keramzītbloks ar lielām porām, tad pirms siltināšanas abas puses jāapmet vai jāšpaktelē, un tikai tad var likt virsū. Ārpuse definēta pareizi, tur nekas nav nepareizs. Iekšpusei 100mm akmens vate ir ļoti bieza kārta. Minerālās vates ir veidotas no akmens masas vai stikla masas. Abos gadījumos materiāli neuzsūc ūdeni. Ja radīsies kaut kāds kondensāts, tad sakrāsies un nopilēs, tāpēc siltajā pusē priekšā jāliek...
Labdien! Pirms gada ir atbrīvota saimniecības ēka, kurā bija arī govju kūts un piebūvēts gubenis. Sakiet, lūdzu, vai ir iespējamas šo ēku pārtaisīt par dzīvojamo māju? Sienas ir celtas no gāzbetona. Gribētu šajā ēkā izveidot dzīvojamo māju, bet ir aizdomas, ka kūts telpā, tiklīdz būs pastāvīgs siltums, radīsies smakas? Vai tas vispār būtu ieteicams kūtī veidot māju?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Būtībā to var darīt. Nevajadzētu satraukties par gāzbetonu. Lai būtu pārliecība, ka neveidosies nekādas smakas, gāzbetons pirms apmešanas jāstrukturē – jāpārklāj ar strukturējošiem, virsmu cietinošiem materiāliem. Grunts, PVA līme, Vincents Polyline "Super" iekapsulēs iespēju aromātam tur veidoties.
Labdien! Iesakiet, lūdzu, kā labāk izveidot dabīgo ventilāciju kooperatīvajā garāžas bedrē, lai no turienes izvadītu mitro gaisu. Bija doma, līdz ar bedres grīdu ievietot cauruli un otru caurules galu palaist virs jumta, tādā veidā radīt vilkmi no pagraba uz augšu (ārā), šāds skurstenis no bedres grīdas līdz caurulei/skurstenim virs jumta būtu ap 5 metriem. Vai šāda sistēma strādātu?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Sistēma strādās, bet vai strādās tieši ar šiem izmēriem, es šaubos. Apakšējā caurule, kas ir līdz grīdas līmenim, tā arī paliks. Var regulēt tikai ar augšējo cauruli, kas izies virs jumta. To paaugstina, kamēr iegūst vilkmi.
Labdien! Kā panākt, lai pagrabs, kas uzbūvēts pirms 15 gadiem, ir sauss? Pagrabs ir 24m2. Jumta pārseguma 6-metrīgie paneļi nopiķēti no ārpuses, pārbērts ar granti 1,5 m augstumā un 10 cm ar melnzemi, uz kura aug zāle. Uz pagraba griestiem krājas mitrums.
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! No augšas visā platībā jāatsedz vaļā pārsegums. Ideāli, ja var atsegt arī no sāna. Jāuzklāj virsū telpiska ģeomembrāna jeb „pumpainā” ar pumpiņām uz leju uz betona paneļa. Tālāk liek atpakaļ grunti un visu pārējo. Vajadzētu arī izvadīt mitrumu pa kādām lūkām. Vertikāli uzliek OSB plāksni, gar kuru pa abām pusēm iet minētā membrāna, un gaiss iziet ārā. Pagrabā jābūt betona grīdai. Tiklīdz būs klons un grunts, mitrums izgarojot sēdīsies uz griestiem. Ja ieliks ventilāciju, iekšā nesvīdīs, varēs labāk...
Labdien! Vēlos izveidot jaunu grīdu lauku mājā. Plānotais grīdas segums būs masīvkoka dēļi.
Māja ir koka stāvbūve ar lentveida pamatiem.
Grīdas pīrāgs:
1. Blietēta grunts
2. Hidroizolācija 200 mikronu plēve
3. 100 mm ekstrudētais putuplasts uz pusspundi
4. 50x70mm lāgas (latas) ieklātas krusteniski.
5. Tukšumi aizpildīt ar keramzītu.
6. 28 mm grīdas dēļi
Vai šāds pīrāgs būtu pareizs, lai neveidotos koka trupēšana? Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Neliels aizrādījums. Uz blietētas grunts jābūt vismaz 10cm blietētas šķembas. Jebkura grunts kapilārā ceļā pacels mitrumu, tāpēc, lai no tā atdalītos, jāliek šķembas. Virsū jāliek minētā hidroizolācija, 50mm ekstrodētais putuplasts uz pusspundi, tālāk minētās lagas un tukšuma aizpilde ar keramzītu. Atstāj apmēram 1,5 – 2 cm brīvu vietu un tikai tad uzstrādā virsū grīdas dēļus, pie sienām atstājot brīvas joslas, kuras nosedz ar līstēm priekš elpošanas.
Labdien! Dzīvoju 60-tajos gados celtā trīs stāvu ķieģeļu mūra mājā, pirmajā stāvā, ziemeļu puses gala dzīvoklī. Vēlamies veikt remontu un nosiltināt dzīvokļa ārsienas no iekšpuses. Kā siltināmo materiālu vēlamies izmantot spundētas kokšķiedru plāksnes 25 mm biezumā. Kā to tehnoloģiski pareizi vajadzētu veikt? Vai ir nepieciešama tvaika izolācijas barjera? Kā pareizi nostiprināt pie sienas šīs kokšķiedras plāksnes? Kāda varētu būt šo plākšņu nobeiguma apdare?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Atbalstu siltināšanu no iekšpuses ar spundētām kokšķiedru plāksnēm. Latvijas apstākļiem vajadzētu mazliet impregnētu un smagāku šo kokšķiedras plāksni, turklāt likt divās, nevis vienā kārtā. Pirmajā kārtā uz dezinficētas (ar Vincents Polyline Fungi apstrādāta virsma, vismaz divas stundas izturēta) iekšējās sienas bez nekādām plēvēm uzreiz liekam cieši klāt kokšķiedras plāksnes. Tās var pielīmēt, pa perimetru veidojot līmjavas kārtiņu, var piedībeļot ar dībeli, ja sienas labi tur. Ja apakšā ir...
Labdien! Kāda Jūsu skatījumā ir Latvijas apstākļiem vispiemērotākā un visatbilstošākā mājas sienas, griestu un jumta konstrukcija un uzbūve, ceļot māju no pamatiem līdz jumtam. Jeb, īsāk sakot, kāda pēc uzbūves būtu māja, ja to Jūs šodien sāktu celt pats sev?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Pilnīgi vienalga, no kādiem materiāliem izvēlamies būvēt sev māju. Galvenais un vienīgais noteikums ir, lai tā būtu uzbūvēta pareizi. Es ieteiktu izvēlēties materiālus, kas Jums patīk. Tālāk var veidot pareizu konstrukciju, kas atbilst būvfizikas likumiem, un māja būs lieliska. Mājas izvēlē var braukāt apkārt pa dažādu materiālu un konstrukciju mājām, lai tās apskatītu, vai arī meklēt palīdzību pie speciālistiem. Mājas būvniecība atkarīga no vietas, materiāliem, budžeta un paša cilvēka vēlmēm....
Labdien! Veicot mājas centrālapkures sistēmas rekonstrukciju, gribam nosiltināt bateriju nišas zem palodzēm. Ar kādiem materiāliem to ekonomiskāk un efektīvāk veikt?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Parastie siltumizolācijas materiāli šeit nederēs. Nekas nav labāks kā reflektīvie materiāli. Vienkāršākais paņēmiens uz sienas uzstrādāt spēcīgu metālisku foliju. Atstarošanas efekts būs teicams.
Labdien! Man mājai apmēram 20 gadu atpakaļ ir uzlikts "Libanon" jumts, it kā pēc nolietojuma būtu jumts jāmaina, jo krāsa ir nolietojusies, bet vai nav iespējas krāsu atjaunot, lai nebūtu šīs lielās izmaksas?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Domāju, ka var atļauties darīt šādi. Klāt virsū sintētisku krāsvielu, kura būtu ūdens izturīga. Klāt ieteiktu pielikt klāt Vincents Polyline universālo līmi "Super" un ļoti smalkas, maltas smiltis, arī pigmentu. Tad var mēģināt atjaunot jumta krāsu uz kādiem septiņiem vai astoņiem gadiem. Ja ne visas kārtas, tad pirmā noteikti jākrāso ar smidzinātāju, citādi veidosies gaisa ieslēgumi.
Labdien! Kā pareizi siltināt pusotra ķieģeļa sienu no iekšpuses ar vati un reģipsi? Saprotu, ka tas nav labākais risinājums, bet no ārpuses nav iespējams. Vai jālieto plēve?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Vati liek virsū uz sienas, ko obligāti nosedz ar tvaika izolācijas plēvi. Tad veido atstarpi starp šo plēvi un reģipsi no 5mm līdz 10mm, lai neveidotos pelējuma smaka. Ja var, tad labāk siltināt ar mīkstajām kokšķiedru plāksnēm vairākās kārtās, bet tad tas varētu sanākt ekonomiski neizdevīgi. Var likt plānu kokšķiedras plāksni pie sienas, ar viegliem alumīnija profiliem veido starpkārtu vismaz 10cm platumā, priekšā atkal kokšķiedras plāksne, bet tukšo vidu piepūš ar ekovati. Tā būtu ideāla...
Labdien! Lēnām briestam savas mājas būvniecībai. Patreiz lūkojamies firmas Līvas grupas "Liveko" mājai! Cena pat it kā ir ļoti laba. Internetā izpētītās atsauksmes ir pozitīvas. Kādas vainas varētu atklāties šādas pildrežģu mājas ekspluatācijā, vai tāda māja vispār ir mūsu platuma grādiem? Vai tomēr vajadzētu skatīties citā virzienā?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Šie modeļi galvenokārt balstās uz koka konstrukcijām. Tā ir perspektīva māja, kurai, protams, arī ir savas problēmas. Galvenās no tām ir ventilācija bēniņu vietā, arī apšuve. Visas problēmas ir aprunājamas, kuras var novērst, pasūtot māju.
Labdien! Kā pareizi pievienoties pamatiem, ja esošai mājai jāpiebūvē klāt blakus jauni pamati, atsevišķa ēka, katlumāja?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Latvijas apstākļos piebūves netiek cieši mehāniski sasaistītas kopā ar pamatni. Ir jāveido divi pamati, kas savstarpēji ir atdalīti. Ja nav citu materiālu, tad vismaz trīs četras kārtas ruberoīda. Ja ir citi, tad var likt iekšā ekstrodētu putupolistirolu, lai šie divi pamati slīdētu viens gar otru. Arī sienas slīd viena gar otru.
Labdien! Nesen uzstādīti dekoratīvie metāla vārti. Vai tos nepieciešams kaut kā īpaši kopt?
Atbild: Aivars Oleksāns KalējsLabvakar! Ja Jūsu vārti ir pirms krāsošanas cinkoti un tie ir krāsoti ar kvalitatīvu krāsu, tie nav jākopj nekā īpaši. Ja tie uzstādīti vietā, kur uz tiem nokļūst smiltis, vārtus var mazgāt ar auto šampūniem. Ja tie nav cinkoti, tad vēlams to kopšanai izmantot ūdeni atgrūdošu auto ķīmiju....Atbild: Guntis Kalsnavs, SIALabdien! Metāla vārti, ja to karkass ir pietiekoši stingrs, kalpos ilgi, bet jāpievērš uzmanība metāla virsmas pārklājumam, kas kalpo kā aizsardzība pret koroziju (rūsu). Ja metāls ir karsti cinkots, tad rūsa to neskars, bet, ja tikai nokrāsots, tad rūsas parādīšanās ir laika jautājums. Lai no tā izvairītos, vēlams ceļu nekaisīt ar sāli, kā arī neļaut žogam un vārtiem 'ieaugt' sniega kupenās. Ja tomēr metāls sāk rūsēt, pareizi būtu rūsu neslēpt zem nākamā krāsas slāņa, bet attīrīt ar rokas elektroinstrumentu un...
Labdien! Nopirkām dzīvokli ar mīksto grīdas segumu viesistabā. Gribējām to atjaunot, tāpēc noņēmām, bet, izrādās, ka zem tā - koka grīda. Par mīksto grīdas segumu vairs nedomājam, gribam atjaunot veco koka grīdu. Kā to labāk izdarīt? Vai tas paveicams pašrocīgi vai jāpieaicina profesionālis? Paldies!
Atbild: Sandis Simsons, PATA KOKMATERIĀLI Dreiliņu veikala vadītājsLabdien! Kad noņemts mīkstais grīdas segums, ir nepieciešams saprast, kā saglabājušies vecie grīdas dēļi,- vai vērts tos atjaunot vai labāk tomēr ieklāt jaunu koka dēļu grīdu. Ja, staigājot pa veco grīdu, jūtams, ka dēļi lokās vai iesēžas, tas nozīmē, ka ir nepieciešams mainīt lāgas zem tās. Taču, ja šo problēmu nav un nepieciešams atjaunot tikai vizuālo izskatu, tad jāsāk ar grīdas slīpēšanu. Jānoslīpē pilnībā visi vecās krāsas, lakas slāņi, līdz redzams dabīgais koks. Nākamā darbība ir gruntēšana, pēc kuras...
Sveicināti! Vai ir kādi noteikumi, kas nosaka, cik tālu no durvju malas ir jābūt rokturim? Runa ir par daudzdzīvokļu mājas sekcijas metāla ārdurvīm, ar kurām jau daudzi ir dabūjuši pa pieri, jo rokturis atrodas vismaz 20 cm attālumā no malas. Paldies!
Atbild: Kaspars Zihmanis - logu ražošanas tehnologsLabdien! Šeit īsti nav saprotama Jūsu situācija. Roktura novietojumu durvju plaknē parasti nosaka atslēgas konstrukcija. Parasti koka un PVC durvīm rokturis (tā ass centrs) no vērtnes vertikālās malas atrodas no 60 - 100 mm attālumā, atkarībā no vērtnes profila un atslēgas tipa. Savukārt roktura izvirzījums no vērtnes plaknes parasti arī ir no 60 - 100 mm, tas arī ir atkarīgs no roktura konstrukcijas. Kāda ir Jūsu situācija - grūti komentēt. Ar kādu noteiktu standartu, kurā precīzi noteikta roktura atrašanās...
Labdien!
Dzīvoju sen celtā mājā un radusies problēma ar ēkas pamatiem.
Tie ir tikai 0.5 m dziļumā, ~0.45 m platumā, sastāv no lieliem laukakmeņiem pamatā un betonas masas, kas sadrupusi. Pamati atrodas uz māla. Vietām siena pie pamatiem krietni apdrupusi. Ēkas sienas ir skaidbetona ar cementa kārtu - 0.4 m, mājai sēžoties, iespējams, pamatu sekluma dēļ tajās izveidojušās palielas 3-5 mm plaisas.
Kā būtu iespējams atjaunot un reizē siltināt šādus pamatus?
Atbild: Kaspars Dzeguze, būvinženierisLabdien! Risinājums: - Starpa akmeņiem iztīra šuve; - Nomazgā ar augstspiediena sūkni; - Ja ir piekļuve pamatiem no abām pusēm, tad plaisas norobežo ar LAMPOCEM un plaisās injicē STABILCEM; - Pamatus apmet ar NIVOPLAN PLUS, kam ūdens daļēji aizstāts ar PLANICRETE piedevu; - Pamatiem izveido vertikālo hidroizolāciju ar IDROSILEX PRONTO vai MAPELASTIC; - Ar līmjavu pielīmē siltumizolāciju. Tehniskās lapas atradīsiet www.velvemst.lv. Ja rodas jautājumi, zvaniet 67460990....
Labdien! Silikāta ķieģeļu daudzdzīvokļu māja. Vai var siltināt māju ar putām (vai citu materiālu) sienu spraugās? Ja var, tad kāds varētu būt efekts tādam pasākumam?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Jā, šādam nolūkam putu materiālu var lietot. Tikai jāatceras, ka šis materiāls ar kaut ko ir jānosedz, lai pie tā nekļūtu klāt ultravioletais starojums. Tas sezonas laikā putas saēd.
Labdien! Gribu betonēt kūtī grīdu. Kāds būtu "pīrāgs"? Kad izmēzu mēslus, tiku līdz mālam, bet tad sāka nākt pēc lietus iekšā ūdens. Ir pieejami daudz akmeņu, vai tos var kaut kur izmantot?
Atbild: Juris Biršs, inženierzinātņu doktorsLabdien! Virs māla kārtas pamatnē var likt akmeņus un tad izveidot keramzītbetona grīdu. Lopiņiem tas būtu labākais variants.