abc.lv skaitļos

Lietotāji online84
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Atbild eksperti : abc.lv
Vai, siltinot grīdu, nepieciešams starp dēļiem un vati lietot kādu plēvi?
Labdien! Siltinu pirmā stāva grīdu. Starp lagām esmu ieklājis minerālvati, tālāk likšu retinātus dēļus un uz tiem OSB vai reģipsi. Vai nepieciešams starp dēļiem un vati lietot kādu plēvi, un vai nepieciešams atstāt vēdināmas šķirbas gar sienām? Kādu plēvi lietot, ja tāda nepieciešama? Vai tad, ja uzliks polietilēna plēvi, lāgas nesāks pūt?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Labi, ja no ārpuses liek akmens vati. Ķīli var piepūst ar akmens vati vai ekovati, to arī visu var veidot no ekovates, bet domāju, ka no akmens vates var veidot arī šo piepūšamo daļu. Ja to ir ļoti grūti izdarīt, tad akmens vati var jaukt kopā ar eko vati, ja ekovate paliek iekšpusē. Tā nodrošinās vislabāko sasaisti starp koku un akmens vati. No ārpuses var iztikt arī ar ekovati, bet tad tai vajadzēs apšūt mīksto kokšķiedru slāni, ko vajadzētu arī apmest. Vietās, kur negrib saglabāt atbrīvotās guļbaļķu sadures...

Siltināšana

Kā secīgi ieklāt garāžas grīdu?
Labdien! Vēlos garāžai nomainīt koka grīdu, jo gan esošie dēļi, gan brusas ir sapuvuši. Kā secīgi tā būtu ieklājama? Garāža atrodas zemā vietā.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vecā grīda ir jānoņem un jāveido jauna grīdas pamatne. Tā ir jābetonē un jāveido pēc iespējas augstāk. Ideālā gadījumā betona kārtai vajadzētu būt grunts līmenī, nevis bedrē. Pēc betona var taisīt koka grīdu no retiem dēļiem. Ja grib atstāt tikai betonu, tad tas ir jākrāso, citādi mitrums nāks uz augšu.

Koka grīdas

Kā pareizi nosiltināt griestus?
Labdien! Kā pareizi nosiltināt griestus? Guļbaļķu māja, aukstie bēniņi, griesti sastāv no 4 cm dēļiem, virs kuriem uzbērtas skaidas. No iekšpuses griestus likšu ar reģipsi, jo ir šķībi.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Skaidas nav labākais variants. Pirmkārt, tās vajadzētu piesūcināt kalcija hlorīda vai alumīnija sulfāta šķīdumā, lai skaidas neitralizētu visas organiskās vielas un tās kļūtu trupei nepieejamas. Tātad mitrumā neveidotos trupes pazīmes. Tad sausas skaidas jauc vēl kopā ar dzēstu pulverveida kaļķi, un tās kārtām ieklāj augšējā pārsegumā. Īpaši efektīvas skaidas nav. Uz to klājumu vajadzētu vēl uzrullēt ruļļveida akmens vati 5 cm biezumā vienā klājumā. Pagriežot pa 90 grādiem pretējā virzienā vēl 5 cm...

Siltināšana

Varbūt kaut kur ir iespējams piegriezt tērauda caurules?
Labdien!
Priekš iebūvētā skapja nepieciešams piegriezt tērauda caurules. Kāds būtu lētākais veids, kā to izdarīt, jo nepieciešams apgriezt tikai divas caurules, tādēļ negribu pirkt speciālus instrumentus? Varbūt kaut kur to ir iespējams izdarīt? Veikalā?
Atbild:
Arvo Biķernieks, SIA AB Saimnieks valdes priekšsēdētājs
Labdien! Veikalā Depo Krasta ielā ir iespējams iegādāties un nogriezt caurules vajadzīgajā izmērā. Ja tās ir iegādātas, tad jebkurā metāla apstrādes darbnīcā noteikti var sarunāt. Un, ja visi striķi trūkst, var zvanīt man - 22120077. Arvo....

Metālizstrādājumi

Vai mitruma problēma labojama pašu spēkiem?
Labdien! 2006.gada mājas dzīvoklim (ēnas pusē) nāk mitrums telpā no balkona/terases. Mitruma rezultātā nolobās sienas krāsa (platībā līdz puskvadrātmetram), kā arī mitrums bojā grīdas laminātu un parketu. Vai šāda nepilnība ir labojama pašu spēkiem? Vai kļūda ir pielaista būvniecībā un nav labojama? Nākotnē tas izraisīs nopietnu apdraudējumu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Tas ir standarta gadījums. Tā ir balkona tipa terase un ļoti iespējams, ka, nezinot specifiku, tā vēl ir siltināta. Nepareizi slīpumi, siltinājums, kurā rodas kondensāts un kurš, iespējams, notek uz mājas pusi, rada aprakstīto problēmu. Tas ir labojams un veicams pašu spēkiem, atsedzot ārējo terases daļu. Var veidot īpašas salaiduma vietas ar ēku, lai mitrums nāktu laukā, nevis ieplūstu telpās.

Ventilācija

Kādu siltināšanas materiālu izvēlēties māla kleķa mājai?
Labdien! Kādu siltināšanas materiālu Jūs ieteiktu māla kleķa mājai (sienas biezums 55 cm, māja ir gandrīz 150 gadus veca)? Pirms vairāk nekā 20 gadiem sienas no iekšpuses ir apšūtas ar rīģipsi, kurš šobrīd no mitruma jau drūp. Siltināšanu bijām plānojuši no iekšpuses.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Mani nedaudz satrauc, ka minētais rīģipsis šobrīd jau ir drūpošs, tomēr tas nav no mitruma, bet no māla deformācijām, jo šis materiāls kustās, tātad rīģipsis tiek plēsts. Māla kleķis nodrošina temperatūras stabilitāti, tāpēc cilvēkam pietiek iekšpusē veidot īpašu koka karkasu, kuru var apšūt vai iešūt iekšā mīkstās kokšķiedras plāksnes vai ekovati. Tad ārējā māla čaula ir uzņēmēja, bet iekšpusē ir stabila, silta koka konstrukcija, apšūta ar apdares materiālu.

Siltināšana

Vai "kupola" tipa ģimenes māja ir piemērota dzīvošanai arī ziemas apstākļos Vidzemes augstienē?
Labdien! Vai "kupola" tipa ģimenes māja ir piemērota dzīvošanai arī ziemas apstākļos Vidzemes augstienē?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Tīri no ģeometrijas un fizikas likumiem, tā ir ļoti efektīva virsma, līdz ar to arī siltinājuma robeža ir mazāka. Šāda forma ir iespējama arī ziemas apstākļos. Visas problēmas veidosies no jumta ventilēšanas iespējām.

Arhitektūra

Kā labāk siltināt guļbaļķu māju?
Labdien! Veca māja no guļbaļķiem, apsista ar pusspundes dēļiem. Ziemā ir auksti. Kā labāk siltināt? Gribu no ārpuses, lai būtu smuki. Doma ir šāda (bet nezinu, vai pareiza): ar vati, vēja plēvi un ar pusapaļiem dēļiem apšūt uz pusspundi?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Doma ir laba un pareiza. Aiz vēja plēves un pusapaļajiem dēļiem jāatstāj gaisa sprauga 3 cm, jo gaisa kustībai ir jābūt. Citādi konstrukcijā radīsies mitrums.

Siltināšana

Kāpēc, kurinot kamīnu, virtuvē pa ventilāciju nāk dūmi?
Labdien! Problēma tāda, ka, kurinot kamīnu (mūrēts, ar cukām un mūrīti), virtuvē pa ventilāciju nāk dūmi, tikai ļoti retos gadījumos nenāk. Citreiz pietiek ieslēgt tikai ventilāciju un viss ok, citos gadījumos jāatver arī paketnieks uz ventilāciju, bet ir gadījumi, kad jātura logs vaļā, ziemā nav diez ko patīkami. Skurstenis ar ventilāciju ir kopējs, pa vidu starpsiena. Kurinot citas krāsnis bez kamīna, dūmus iekšā nesit. Paldies!
Atbild:
V.Untāls, krāšņu podnieks
Labdien! Telpā rodas zemāks gaisa spiediens nekā ārā, un dūmi tiek iesūkti no skursteņa augšas ventilācijas kanālā. 1.Jāpaceļ dūmu kanāla skursteņa daļa augstāk, lai dūmi nevarētu ieskriet ventilācijas kanālā. 2.Var aizlīmēt virtuves ventilācijas restes ciet un ventilāciju ierīkot citur, piemēram, sienā, bēniņos.

Krāsnis

Kādu siltināšanas veidu izvēlēties šāda veida mājai?
Labdien! Jautājums par mājas siltināšanu. Māja ir koka stāvbūve, kas apšūta ar baltiem silikāta ķieģeļiem. Starp koka sienām un ķieģeļiem ir gaisa sprauga aptuveni 5 cm. Kādu siltināšanas veidu izvēlēties šāda veida mājai? Vēlams no ārpuses, lai nesamazinātu iekšējo platību un nebūtu jāplēš nost rīģipsis.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vispirms jāaizpilda gaisa sprauga ar zem spiediena iepūstu ekovati vai Rigiper 035. Tālāk parasti vienu ziemu gaida un tad nosaka, cik biezu vajadzētu to kārtu, ko uzstrādāt no ārpuses. Bet var arī neturēt šo vienu ziemu un siltināt no ārpuses uzreiz – nekas par daudz siltināts nevar būt. No ārpuses uzstrādā virsū akmens vati. Uz tās vai nu vēja plēve, gaisa sprauga un apšuves materiāls, vai arī uz līmjava, tīkliņš, dekoratīvais apmetums un krāsojums.

Koka paneļu mājas

Vai šāds siltinājums no iekšpuses un nākotnē arī no ārpuses būtu pareizs, lai koka konstrukcijai netiktu nodarīts kaitējums?
Labdien! Jautājums par esošas koka karkasa mājas siltināšanu. Ēkā caur sienām pamatīgi zūd siltums. Ņemot vērā finanšu iespējas, šobrīd ir doma ēku siltināt no iekšpuses kopā ar katras telpas remontu, un nākotnē veikt papildus siltināšanu no ārpuses. Vai šāds risinājums siltinājumam no iekšpuses būtu pareizs – uz sienas dēļu klāja pretvēja plēve, minerālvate 100 mm starp riģipša karkasa konstrukciju, tvaika izolācija un riģipsis?

Nākotnē plānots ēku siltināt arī no ārpuses ar vati, kurai vēlāk tiktu uzklāts dekoratīvais apmetums. Jautājums - vai šādā gadījumā siltinājums no iekšpuses un nākotnē arī no ārpuses būtu pareizs, lai koka konstrukcijai netiktu nodarīts kaitējums?
Mājā šobrīd ir koka karkass, kas piepildīts ar skaidu / kaļķu maisījumu, un karkass no abām pusēm apšūts ar koka dēļiem, kas apmests ar apmetumu uz māla bāzes (sarkanīgs un drupens).

Sākotnēji apsvēru iespēju iekšējo dēļu klāju demontēt, izkasīt skaidu maisījumu ārā un piepildīt karkasu ar vati, bet secināju, ka dēļu apšuvums starpsienās ir caurejošs – dēļi visā garumā iet cauri vairākām telpām, kas to demontāžu pamatīgi apgrūtina, jo ēka ir apdzīvota.
Atbild:
Armands Loļa, SIA KALO BŪVE valdes loceklis
Labdien! No iekšpuses nav ieteicams siltināt biezāku slāni kā 50mm, citādi ir apdraudētas koka konstrukcijas. Pievienoju saiti no PAROC datu bāzes, kur ir aprakstīts un attēlots Jūsu gadījums. http://www.paroc.lv/risinajumi-izstradajumi/risinajumi/sienas/koka-karkasa-sienas-renovacija...

Siltināšana

Kā no ārpuses nosiltināt guļbūvi?
Labdien! Vēlos no ārpuses nosiltināt guļbūvi, kas celta 1928.gadā. Bojātie guļbaļķi ir samainīti. Kāds būtu labākais variants?
Atbild:
Armands Loļa, SIA KALO BŪVE valdes loceklis
Labdien! No ārpuses koka ēkas labāk ir siltināt ar ventilējamās fasādes siltināšanas pricipu, kas shematiski un tekstuāli ir aprakstīts PAROC datu bāzē. http://www.paroc.lv/risinajumi-izstradajumi/risinajumi/sienas/koka-karkasa-sienas-renovacija...

Siltumizolācija

Kā labot sienas spraugas?
Labdien! Esmu iegādājies aptuveni simtgadīgu sarkano ķieģeļu māju. Mājas sienas ir vietumis ieplaisājušas, bet visas plaisas izskatās radušās no nosēšanās ļoti sen. Sienu profils ir plakaniski likts ķieģelis ārpusē, gaisa sprauga un stateniski likts ķieģelis iekšpusē. Kādi varianti būtu sienu spraugu labošanai? Šobrīd domāju aiztaisīt visas spraugas ar parastu būvjavu, bet par siltināšanu nav nekādas skaidrības. Negribu siltināt no iekšpuses, jo mūris bija apšūts ar rīģipsi, zem kura bija spēcīgs pelējums.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Domāju, ja plaisāšana vairāk skar mājas pakšus, tuvu pie ārējiem mājas stūriem. Galvenais izraisītājs varētu būt ūdens notece brīvā gaitā. Sēšanās plaisas veidojas tad, ja pārplīst pamats un sēžas. Tad būtu vertikālas plaisas, kas var aiziet slīpi. Tātad, varētu ierīkot kārtīgu ūdens noteci, kur ūdens teknes ieplūst pazemē. Spraugu vietas var aizšpaktelēt un nosiltināt gaisa spraugu (ar ekovati, piemēram) starp ķieģeļiem un pamatsienu. Ja izveidojas pietiekama siltumizolācijas kārta, tad neko...

Siltināšana

Ko būvniecības inženierzinātnes speciālisti dara pēc studiju beigšanas?
Labdien!
Interesējos par studijām RTU (būvniecības inženierzinātne) un vēlējos noskaidrot, ko tieši šie speciālisti dara pēc studiju beigšanas?
Atbild:
Abc.lv redakcija
Labdien! Speciālista darba specifika atkarīga no profesijas, tātad no izvēlētās RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes studiju programmas. Programmā "Būvniecība" var iegūt grādu būvniecībā un inženiera kvalifikāciju būvniecībā, kas nodrošina specializāciju būvinženiera, ēku konstrukciju būvinženiera, ēku būvinženiera un būvniecības tehnologa profesijā. Kā vēsta Profesiju apraksta katalogs, Būvinženieris organizē un vada būvniecības procesu, sākot ar projekta izstrādi un tā...

Visi jautājumi (FORUMS)

Ar ko, lai nosiltina ūdens caurules iekšā kāpņu telpā?
Labdien! Lūdzu, pasakiet, ar ko lai nosiltina ūdens caurules iekšā kāpņu telpā? Tā tiek kurināta, bet caurules sasalst.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Var izolēt ar gatavām, mīkstām vai cietām, siltumizolācijas čaulām. Ir arī speciāli mikroporu apvalciņi, kurus var aplikt caurulēm apkārt. Vēl var nodrošināt, ka šajā caurulē ūdens kustās. Ūdens cirkulācija novērsīs šo problēmu.

Siltināšana

Kā pareizi nosiltināt aukstu grīdu?
Labdien! Ziemas laikā no grīdas nāk pamatīgs aukstums. Ko darīt, kā pareizi nosiltināt?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Nekādas siltināšanas no pagraba puses! Jāatsedz un jānotīra visa grīdas pamatne. Tā ir jāsiltina ar plānām, 2cm biezām putupoliuretāna plāksnēm, kurām no abām pusēm ir atstarojošs materiāls (folija segums) vai ekstrodētu putupolistirolu, ne vairāk par 5cm biezu šādu kārtu virs aukstās grīdas. Tad virs tās veido vairākslāņu konstrukciju: mitrumizturīgs rīģipsis, grīdas rīģipsis, parkets vai kāds cits grīdas segums.

Grīdas

Kā pareizāk būvēt vistu māju?
Labdien! Iecerēts būvēt laukos vistu māju. Kā pareizāk būvēt sienas un pamatus, lai caur tiem neiekļūst grauzēji, un lai ziemas mēnešos nebūtu auksti?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Vistu māja ir tāda pati parasta māja. Būs sienas, aiz sienām sāksies pamatu konstrukcija un iedziļinājums vai cokols un pamati. Jāveido betona pamati un cokols, virs tā jāliek virsū horizontālā hidroizolācija un tālāk ieteiktu metāla konstrukciju. Ārējā apšuve var būt arī koka konstrukcija. Metāla skārds ir izturīgs, arī pret dažādiem grauzējiem. Ja ir iespējams, iesaku ņemt industriālus siltumizolācijas sienu paneļus (kas ir gatavi) ar putupolistirola vai akmens vates pildījumu, kuriem no abām...

Būvmateriāli

Kā siltināt skaidbetona un koka statņu stāvus?
Labdien! Kāds būtu vēlamākais siltināšanas variants skaidbetona (36 cm) sienām pamata stāvam un koka statņu otrajam stāvam (15 cm), kurš pārsegts ar šīfera divslīpju jumtu uz kailām spārēm?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Viss atkarīgs no tā, cik šī skaidbetona kārta ir spējīga turēt iekšā savā masā stiprinājumus. Ja stiprinājumi ir iespējami, tad nav nekādu problēmu. No ārpuses liek virsū cietu akmens vati (10 cm), kuru līmē ar līmjavu apkārt pa perimetru katram gabaliņam un pa vidu vēl liek krustiņu, un to pielīmē un nofiksē. Kad kādas divas trīs kārtas tādas uztaisītas, tad pēc divām dienām ar dībeļiem viņu piedībeļo. Sliktāk, ja nevar nostiprināt. Tad, pirmkārt, varu ieteikt veidot vertikālas koka ribas un pēc tam tās...

Siltināšana

Kā rīkoties, ja grīdas pabērums ir nosēdies?
Labdien! 100-gadīga vienstāvu koka māja ar ķieģeļu apšuvumu. Nepieciešams mainīt grīdu, jo tā staigā. Noraujot dažus dēļus, atklājās, ka pabērums ir nosēdies un lāgām nav pamata. Kā rīkoties? Pabērums – izdedži zem dzeltenās smilts.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Jāveido jauna grīdas konstrukcija. Jāizņem ārā grīda, jāatstāj tikai izdedži, kuri jāpapildina ar keramzītu. Viss jāpaceļ uz augšu un beidzamo kārtu līdz dēļiem apmēram 5 – 10 cm ieklāj ar ekovati vai minerālvati (šis gan ir sliktāks variants, jo tad virsū jāliek vēl plēve). Ja liek ekovati, tad jāatstāj apmēram 1 cm līdz dēļiem, jo tie vēl nedaudz sēdīsies. Ar to visas vēdināšanas lūkas tiek aizdrīvētas, un vēdināšanu veidoj starp pagrīdi un istabu. Pie grīdas līstēm jābūt gaisa izplūdei.

Grīdas

Kā apturēt sienas plaisāšanu?
Labdien! Man ir divstāvu māja, kurā otrais stāvs netiek apdzīvots. Uzkāpu otrajā stāvā un pamanīju, ka sienā, kurā iebūvēts ķieģeļu skurstenis, gar skursteni ir plaisas, kuras iet arī pa daļu sienas, apmēram 45 grādu leņķī, līdz pat spārēm. Kā apturēt plaisāšanu? Sienas no keramzīta blokiem. Plaisa ap 1 mm plata.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Sienai, kas veidota no keramzīta blokiem, būtu jābeidzas ar spriegumus izlīdzinošu dzelzsbetona joslu. Baidos, ka šīs joslas nav, labākajā gadījumā uz keramzīta sienas atrodas mūrlata. Uz tās tālāk ir jumta konstrukcija. Sienā iebūvēts arī skurstenis. Jumta konstrukcija, uzņemot sniega slodzi, sadala savu kustība uz leju un ārpusi. Tas nozīmē, ka parādās šīs plaisas, kas signalizē, ka sienas netur. Nestspēja ir par mazu, vēja un sniega slodze – par lielu. Risinājums – jāveic pārbūve, jāatslogo...

Būvkonstrukciju projektēšana

Kā labāk apstrādāt fasādes dēļus?
Labdien!
Vasarā plānojam apšūt māju ar fasādes dēļiem.
Jautājums ir par dēļu tālāko apstrādi - vai tos labāk krāsot, vai apstrādāt ar impregnējamo materiālu? Kurš no šiem veidiem labāk saglabās dēļu apšuvumu? Paldies!
Atbild:
Sandis Simsons, PATA KOKMATERIĀLI Dreiliņu veikala vadītājs
Labdien! Gan krāsošana, gan impregnēšana ir efektīvas. Tomēr apšuvuma dēļus iesakām labāk krāsot, jo krāsa satur dēli aizsargājošas vielas. Bez tam dēlim ar zāģētu virsmu būs efektīvāka aizsardzība, jo krāsa šādā dēlī iesūcas dziļāk kā ēvelētā vai slīpētā virsmā. Pirmo krāsas kārtu iesakām krāsot pirms dēļu montāžas pie fasādes - tas nodrošinās aizsardzību vietās, kurām vairs nevar piekļūt pēc montāžas (spunde, plakne, kas pārklājas pēc montāžas). PATA KOKMATERIĀLI piedāvā ne tikai plašu apdares dēļu klāstu,...

Būvķīmija

Kāda materiāla flīzes labāk izvēlēties vannas istabai?
Labdien! Vēlos dzīvoklī veikt remontu un vannas istabā izbūvēt silto grīdu un ieklāt flīzes. Siltā grīda būs elektriska. Kāda materiāla flīzes labāk izvēlēties?
Atbild:
Andrejs Veslopolovs Sia Kerama Baltics mazumtirdzniecības vadītājs
Labdien! Var izmantot gan akmens masas flīzes, gan keramiskās flīzes. Akmens masas flīzes lēnāk uzsilst, bet ilgāk turēs siltumu. Keramiskās flīzes ātrāk uzsils, bet arī atdzišana būs ātrāka....

Grīdas

No kāda materiāla labāk celt māju?
Labdien! No kāda materiāla labāk celt māju: no Fibo blokiem, kurus var nesiltināt, vai no keramzīta blokiem? Kā tad pareizi veikt siltināšanu?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Fibo bloki bez siltināšanas Latvijas apstākļos netiek ne piedāvāti, ne ražoti. Fibo bloks, kuru varētu nesiltināt, būtu aptuveni 1,20 m platumā. Latvijas klimatiskajos apstākļos Fibo bloki ir siltināmi, un Fibo 3 priekš sienām ir brīnišķīgs materiāls, kas prasa apmēram 12,5 – 15 cm akmens vati no ārpuses, bet šī kombinācija ir lieliska. Keramzīta bloki ir kaut kas analoģisks Fibo blokiem, tikai šajā gadījumā nav lielu poru betons, bet ir vieglais betons. Tas satur smiltis, ko nesatur Fibo bloki. Arī...

Būvmateriāli

Kā pareizāk "iekonservēt" skursteni?
Labdien! Man ir mūra ēka, kurai ārsienu stūrī ir skurstenis ar divām cukām. Apkure tiks organizēta centralizēti, tādēļ skurstenis savu funkciju vairs neveiks. Tomēr nojaukt negribas - ja nu tomēr noder? Kā to pareizāk "iekonservēt" ? Vai piebērt ar keramzītu vai ekovati?
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Tur nekāda nojaukšana neiznāks, jo tad būs jāārda jau sienas konstrukcija. Divas cukas ir vesela bagātība, kad ir iespēja kaut ko pieslēgt ventilācijai vai vilkmei, kā arī kādu apsildes ierīci. Skursteni noteikti vajag saglabāt. Ja tas darbotos, tad ir zināmas grūtības, jo tas atrodas daļēji ārā un daļēji iekšpusē. Radīsies temperatūru starpība, kas veidos kondensātu un var parādīties dažādi brīnumi. Lai tas nebūtu, skurstenis jāsiltina. Ja siltina no ārpuses, tad viss ir kārtībā un praktiski nekas...

Krāsnis

Ko darīt, ja tek skurstenis?
Labdien! Skurstenis tek (melns, smakojošs šķidrums). Pirmais stāvs apdzīvots, otrajā stāvā daļā pilnīgs ārs, nav nekāda aizsega. Vai tur vaina? Ko darīt? Kā uzlabot situāciju, kad ārā sola -20? Sildām māju ar bulerijana tipa krāsniņu.
Atbild:
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors
Labdien! Tā ir mazjaudīga, ekonomiska krāsniņa, kas uzsilda gaisu un pūš to telpās. Krāsniņa pilnībā nesadedzina degšanas produktus, tā ir bagātīgi pilna ar darvas iztvaikojumiem. Ejot pa dūmu traktu uz āru, tie uzsēžas uz dūmvada samērā vēsajām sieniņām un kondensējas, tāpēc veidojas šis melnais šķidrums. Izejot pirmo stāvu, kas šīs dūmu gāzes vēl ir pietiekami karstas, sasniedzot otro stāvu, tās pilnībā atdziest un tālāk par otro stāvu tās neiziet. Tas nozīmē, ka skurstenī augšā aiziet tikai visvieglākās...

Krāsnis